Data modyfikacji:

Nadtlenek benzoilu w kosmetykach. Właściwości i zastosowanie

Szukasz sprawdzonych i prostych produktów przeciwtrądzikowych bez recepty, które w swoim składzie nie mają antybiotyków? Koniecznie wypróbuj maść z nadtlenkiem benzoilu, żel lub krem z dodatkiem tej substancji, która nie tylko leczy zmiany trądzikowe, ale też zamyka pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Poznaj właściwości nadtlenku benzoilu. Sprawdź, dla kogo maść z nadtlenkiem benzoilu jest strzałem w dziesiątkę.
Nadtlenek benzoilu w kosmetykach

Właściwości nadtlenku benzoilu:

  • doskonale złuszcza naskórek,
  • leczy zmiany trądzikowe,
  • leczy i zapobiega powstawaniu zaskórników zamkniętych i otwartych,
  • ogranicza namnażanie się bakterii Propionibacterium Acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • zwęża rozszerzone pory.
  • Jak działa nadtlenek benzoilu na skórę?

    Substancja wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwłojotokowe. Używając produktów z nadtlenkiem benzoilu, zmniejszysz ilość lipidów i korneocytów na powierzchni skóry, co ma korzystny wpływ na proces rogowacenia naskórka. Co ciekawe, właściwości antybakteryjne substancji utrzymują się aż do 48 godzin!

    Produkty z nadtlenkiem benzoilu na skórę:

  • Benzacne 10% żel 30 g (żel z nadtlenkiem benzoilu)
  • Lek na trądzik polecany w leczeniu różnego rodzaju postaci trądziku pospolitego. Substancją czynną jest nadtlenek benzoilu w stężeniu 100 mg/g żelu. Produkt należy stosować miejscowo jeden lub dwa razy dziennie, według instrukcji dołączonych do opakowania.
  • Produkty na receptę z nadtlenkiem benzoilu: Akneroxid 5 oraz 10, Epiduo i Duac.
  • Kto nie może stosować produktów z nadtlenkiem benzoilu?

    Maści i kremów z nadtlenkiem benzoilu nie wolno stosować na poparzoną lub mechanicznie uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Oznacza to, że nie wolno ich używać w okolicy ust, nosa i oczu. Produkty z tą substancją nie są zalecane do leczenia przewlekłych zapaleń skóry.

    Nadtlenek benzoilu – wady

    Niestety, mimo wielu zalet, nadtlenek benzoilu nie jest substancją idealną w walce z trądzikiem. Nadtlenek bardzo łatwo niszczy witaminy E oraz C na zewnętrznych warstwach naskórka, co sprzyja powstawaniu wolnych rodników. Substancja uwrażliwia skórę na działanie promieni UV. Może ona rozjaśniać włosy, skórę, a nawet tkaniny. Stosowana w nadmiarze lub na otwarte rany czy błony śluzowe może spowodować rumień i mobilizować skórę do łuszczenia się.
    Podsumowując, nadtlenek benzoilu pomaga wyleczyć zmiany trądzikowe, ale przyspiesza też jednocześnie starzenie się skóry. Stąd, stosując produkty z tą substancją, należy dobrze zadbać o nawilżenie skóry oraz zabezpieczenie jej za pomocą kremów z filtrem przeciwko promieniowaniu UV. Nie zapomnij też o codziennym stosowaniu kremów antyoksydacyjnych z wysoką zawartością witamin E i C. Zadbaj też o skórę od środka, pijąc np. bogate w antyoksydanty soki z grejpfruta i koktajle ze spiruliną.
    Skóra podczas kuracji produktem z nadtlenkiem benzoilu jest szczególnie narażona na wysuszenie. Warto ją zabezpieczyć np. za pomocą nawilżających kremów lub serum. Raczej unikaj używania peelingów, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Maseczki z glinki i inne o działaniu wysuszającym też mogą przyczynić się do pogłębienia problemu nadmiernego przesuszenia skóry.

    Nadtlenek benzoilu a ciąża. Czy można stosować krem z nadtlenkiem benzoilu w ciąży?

    Produkty z tą substancją zaliczane do tzw. kategorii B. Oznacza to, że produkty można stosować, będąc w ciąży, tylko i wyłącznie w razie potrzeby i po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
    Zdjęcie: Envato Elements