W ocenie naturalności produktu wykorzystuje się przede wszystkim zawartość składników roślinnych. Ogólnie przyjmuje się, że powinno to być 85–95% składników pochodzenia naturalnego, głównie roślinnego (poza woskiem oraz innymi produktami pszczelimi i lanoliną nie dopuszcza się substancji pochodzenia zwierzęcego). W tej wartości powinno zawierać się około 60–70% składników pochodzenia organicznego. Produkty spełniające tę normę na pewno będą mieć stosowną informację na opakowaniu.
Jakie składniki zawierają najlepsze naturalne kosmetyki do twarzy Substancje akceptowalne w naturalnych kremach do twarzy opierają się głównie na tych pozyskiwanych z roślin. Dopuszczane jest stosowanie olejów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek oraz olejków eterycznych. W składach możemy spodziewać się również wosku, propolisu, mleczka pszczelego, wyciągów z kwiatów i ziół. Wszelkie barwniki i substancje zapachowe powinny być pochodzenia naturalnego lub, jeżeli są sztuczne, mogą stanowić tylko nieznaczny dodatek.
Wiele kremów naturalnych nie zawiera też konserwantów, które są jednak dopuszczalne. Ich brak oznacza krótszy termin przydatności produktu oraz konieczność trzymania go w warunkach chłodniczych. To duża zaleta dla wielbicieli natury, jednak mająca znaczne wady, które dla wielu kobiet są niezwykle uciążliwe. Jeżeli nie jesteś gotowa na całkowicie naturalne rozwiązania i ustępstwa z tym związane, lepiej wybrać te kremy, które są odpowiednio konserwowane.