Data modyfikacji:

Jak naprawić pokruszony puder? 

Kupiłaś nowy puder i przypadkowo upuściłaś go na podłogę? A może twój kosmetyk ucierpiał w torebce? Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym zastanowimy się, jak naprawić pokruszony puder. Koniecznie zapoznaj się z tymi metodami, ponieważ dzięki nim uratujesz każdy prasowany kosmetyk, zaczynając od cienia do powiek, a kończąc na bronzerze.


Jak naprawić pokruszony puder? Użyj alkoholu

Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której twój ulubiony puder prasowany ulega zniszczeniu. Sądzisz, że nie masz innego wyjścia i musisz kupić nowy kosmetyk? Spokojnie – istnieje sposób na to, aby jeszcze go uratować. Zatem jak naprawić pokruszony puder? Pomocny okaże się spirytus. Ważne, aby wybrać ten rektyfikowany. Znajdziesz go w niemalże każdym sklepie spożywczym lub aptece. A teraz przechodzimy do ratowania uszkodzonego kosmetyku. 

Co będzie ci potrzebne?

  • Woreczek foliowy
  • Moneta
  • Metalowy pilniczek lub mała łyżeczka
  • Spirytus rektyfikowany
  • Zakraplacz
  • Ręcznik papierowy
  • Mała miseczka

Krok 1: dokładnie pokrusz połamany puder, tak aby powstał sypki proszek. Dzięki temu puder równomiernie zastygnie. Czym pokruszyć puder? Użyj metalowego pilniczka lub końcówki małej łyżeczki. 
Krok 2: pokruszony puder przesyp do miseczki. Teraz rozcieńcz spirytus z wodą w proporcji 2:1.  
Krok 3: zmieszaj puder ze spirytusem. Najlepiej użyj do tego zakraplacza, który kupisz w każdej aptece. Zbyt duża ilość alkoholu sprawi, że puder nie zastygnie. Jaka ilość będzie zatem optymalna? Około 10 kropel. Po zmieszaniu powinna powstać gęsta papka. 
Krok 4: przełóż puder zmieszany z alkoholem do puderniczki i dokładnie wygładź powierzchnię kosmetyku. Użyj do tego monety owiniętej ręcznikiem papierowym. 
Krok 5: pozostaw kosmetyk do wyschnięcia i zastygnięcia – zajmie to około 24 godziny. Po tym czasie kosmetyk jest gotowy do ponownego użycia. 

Takim sposobem możesz uratować nie tylko pokruszony puder, ale także bronzer, róż czy nawet cień do powiek. Z racji tego, że ten ostatni kosmetyk jest znacznie mniejszy, to do jego ratowania użyj mniej spirytusu – już 2 krople powinny wystarczyć. 

Czy istnieje jeszcze inny sposób na uratowanie pokruszonego pudru? Oczywiście, że tak. Jeśli nie masz w domu alkoholu, to możesz użyć ulubionych perfum. Jak wiadomo, te również mają w składzie alkohol, a ponadto nadadzą kosmetykowi piękny zapach. Ile kropel perfum wlać? Tylko samo, co spirytusu. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością – w przeciwnym wypadku kosmetyk będzie do wyrzucenia. 

Jak naprawić puder w kamieniu bez alkoholu? 

Masz wrażliwą, alergiczną skórę i do ratowania swojego pudru nie chcesz używać alkoholu? Istnieje inny sposób, aby go naprawić. Woda utleniona. Ta metoda ma swoje fanki, ale też wiele osób uważa ją za niezbyt trafioną. Dlaczego? W niektórych przypadkach woda utleniona zmienia kolor pudru i jego konsystencję. Możesz zatem spróbować uratować go w ten sposób, ale nie gwarantujemy pełnego sukcesu. 

Pokruszony puder możesz naprawić też bez żadnego dodatku – co prawda, według niektórych dziewczyn, ten sposób jest mało efektowny, a puder później ma tendencję do pękania, natomiast warto go wypróbować i samemu przekonać się, czy dla ciebie będzie skuteczny. Na folię spożywczą wysyp resztki pudru. Teraz dokładnie go pokrusz, a następnie przesyp z powrotem do puderniczki. Całość wygładź monetą i wstaw na kilka godzin do lodówki. Gotowe! 

Co jeszcze możesz zrobić? Pomyśl o całkowitym pokruszeniu pudru – jeśli przesypiesz go do pojemniczka z dziurkami, to będziesz mogła używać go jak pudru sypkiego.

Autor: Klaudia Borycka