Data publikacji:

Jak malować się cieniami do oczu?

Dobrze wykonany makijaż oka potrafi wydobyć ze spojrzenia wszystko to, co najlepsze – podkreśla kolor tęczówki, sprawia, że oko staje się większe, a nawet potrafi optycznie zmienić jego kształt. Jeśli więc nadal nie wiesz, jak malować się cieniami do powiek, to przeczytaj poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, jak pomalować oczy cieniem do powiek i uniknąć podstawowych błędów. Ponadto bliżej przyglądamy się takim makijażom jak smokey czy foxy eyes. Zapraszamy do lektury!
jak malowac sie cieniami do oczu

Jak malować się cieniami do oczu? Najpierw wybierz cień idealny

Jak malować się cieniami do oczu, aby wyglądać dobrze i podkreślić naturalny odcień tęczówki? Przede wszystkim na samym początku należy wybrać odpowiedni cień. Niezwykle istotny jest odcień cieni do powiek. Ten dobieramy do koloru tęczówki, aby wydobyć z niej naturalny blask. Poniższa ściąga zdecydowanie ułatwi ci to zadanie.
  • Cienie do powiek dla niebieskich oczu: zielone, fioletowe, grafitowe, srebrne, różowe, brązowe, złote, miedziane.
  • Cienie do powiek dla zielonych oczu: fioletowe, niebieskie, różowe, bordowe, odcienie czerwieni, odcienie zieleni, złote, miedziane, odcienie pomarańczu, brązy, turkusy.
  • Cienie do powiek dla brązowych oczu: granatowe, zielone, ciemny fiolet, złoto, beże, szarości, brązy.
  • Cienie do powiek dla szarych oczu: dowolne kolory.
  • Cienie do powiek dla piwnych oczu: granat, grafit, odcienie fioletu, odcienie pistacji, złoto, odcienie oliwkowe.

Jak prawidłowo malować oko? Zanim zaczniesz, koniecznie poznaj te techniki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak malować się cieniami do powiek, to musisz poznać kilka podstawowych technik, dzięki którym stworzenie makijażu oka stanie się o wiele prostsze. Zatem przed przystąpieniem do testów koniecznie zerknij poniżej.

Matowanie łuku brwiowego

Dzięki zmatowieniu łuku brwiowego cienie blendują się znacznie łatwiej. Ponadto ta technika sprawia, że okolice łuku brwiowego nie kleją się, a więc nie zbierają tak mocno cienia, jak powieka ruchoma. Dzięki zmatowieniu łuku brwiowego makijaż oka będzie więc bardziej estetyczny i łatwiej będzie go wykonać. Jak zmatowić łuk brwiowy? To proste. Wybierz matowy cień jak najbardziej zbliżony do koloru twojej skóry. Teraz małym i lekko puchatym pędzelkiem pokryj nim skórę pod łukiem brwiowym. Ważne jest to, aby nie pokrywać cieniem niczego poniżej załamania łuku brwiowego.

Naciąganie powieki podczas tworzenia makijażu

Kiedy malujesz powiekę ruchomą cieniami, to zawsze ją naciągnij. Dlaczego? Aby cień dokładnie wszedł we wszelkie załamania i nie zostawił nieestetycznych śladów. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza podczas malowania oczu u osób dojrzałych, które siłą rzeczy mają na powiece więcej zmarszczek, a ich skóra jest w tym obszarze mniej jędrna.

Zabezpieczanie przed osypującym się cieniem

Najpierw malujesz całą twarz, a dopiero później zajmujesz się powieką? W takim razie koniecznie zabezpiecz skórę wokół oczu przed osypującymi się kosmetykami. Dzięki zabezpieczeniu nie musisz później poprawiać makijażu pod oczami, np. korektorem. Jak zabezpieczyć skórę? Użyj do tego transparentnego pudru. Przy pomocy pędzla osyp nim skórę pod okiem. Ważne, aby nie wklepywać pudru, a jedynie osypać nim skórę. Później po makijażu łatwo strzepniesz puder i resztki cieni bez rujnowania całego makijażu twarzy. 

Blendowanie

Blendowanie to nic innego jak rozcieranie cieni na powiece. Dlaczego cienie do powiek należy blendować? Aby wymodelować oko. Dzięki blendowaniu oko jest optycznie powiększone, makijaż wygląda estetycznie, a przejście między różnymi cieniami jest płynne, co wygląda profesjonalnie. Zatem jak prawidłowo blendować? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego filmiku.

Half cut crease

Half cut crease to technika, która polega na wyraźnym odcięciu załamania powieki przy zastosowaniu różnych cieni. Dzięki tej technice oko jest bardziej uwypuklone, wydaje się być większe, a spojrzenie staje się charakterystycznie podkreślone. Jak wygląda half cut crease? W załamaniu powieki nakładamy ciemny cień w dowolnym kolorze. Robimy to cienkim skośnym pędzelkiem, aby efekt był wyrazisty. Tym samym pędzelkiem rozcieramy nałożony cień. Później na dolną powiekę nakładamy jaśniejszy cień. Następnym etapem będzie z kolei nałożenie cienia na całą górną powiekę – wybieramy odcień jaśniejszy od tego, który nakładany był w załamaniu. Ważne jest to, aby nakładając ten cień, nie naruszyć tego „odcięcia powieki”, czyli cienia nałożonego w załamaniu. Na samym końcu na dolną powiekę nakładamy ten sam odcień, który używany był do podkreślenia załamania.
Jeśli half cut crease wydaje ci się skomplikowane, to obejrzyj tutoriale dostępne w internecie lub zainspiruj się poniższą galerią.

Sztuka malowania oczu. Malowanie powiek jednym cieniem – jak dobrze pomalować oczy cieniem?

Makijaż oka cieniami nie musi być skomplikowany. Najprostszy make-up, jaki możesz wykonać, polega na użyciu jednego cienia do powiek. Przy użyciu puchatego i niewielkiego pędzla nałóż na ruchomą powiekę jeden cień. Ważne, aby nie wyjeżdżać nim poza załamanie powieki. Jaki cień wybrać do takiego makijażu? Najlepiej z jaśniejszej lub neutralnej palety barw, np. odcienie nude, pastelowe, szarości. Najgorsze co możesz zrobić, to pomalować powiekę jednym ciemnym cieniem, np. wyłącznie brązem, granatem, bordo czy czernią. Taki make-up optycznie zmniejszy oko i sprawi, że twoje spojrzenie będzie wydawać się zmęczone. W takim makijażu koniecznie wykonaj na powiece kreskę, aby dodać make-upowi charakteru.
Jak jeszcze malować oczy cieniami do powiek? Poniżej więcej inspiracji.

Nauka malowania oczu – jak malować powieki dwoma cieniami?

Jak malować powieki cieniami, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z makijażem oka? Użyć jednego lub właśnie dwóch cieni. Tym razem skupmy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Co będzie ci potrzebne? Jako baza jaśniejszy cień z drobinkami, cień złoty lub srebrny. Jako wykończenie ciemniejszy cień do powiek, np. brąz, bordo, ciemny fiolet, grafit lub czerń. Po nałożeniu bazy na całą powiekę nałóż na nią jaśniejszy połyskujący cień. Zrób to do załamania powieki. Teraz w zewnętrznym kąciku oka nałóż niewielką ilość ciemnego cienia. Możesz nim delikatnie wyjść poza załamanie. Pora wziąć do ręki puchaty pędzel i zacząć blendować cienie. Na koniec zrób na powiece kreskę i wytuszuj rzęsy. Makijaż otwierający oko gotowy!

Smokey eye – technika malowania oczu krok po kroku

Jeśli nie wiesz, jak zrobić makijaż smokey eye cieniami do powiek, to obejrzyj poniższy tutorial. Znajdziesz w nim wszystko na temat jednego z najpopularniejszych makijaży wieczorowych.

Nauka malowania cieniami do powiek – foxy eyes

Foxy eyes to makijażowy HIT! Taki make-up sprawia, że oko jest pociągłe, seksownie wyciągnięte, a spojrzenie ma w sobie coś lisiego – nie bez przyczyny ten make-up jest uznawany za jeden z najseksowniejszych. Zatem jak malować powieki krok po kroku, aby uzyskać efekt foxy eye? Więcej w filmiku.

Nauka malowania oczu cieniami – unikaj tych błędów!

  • Zawsze nakładaj pod cienie bazę – to przedłuży ich trwałość i podbije kolor cienia.
  • Nie nakładaj cieni palcami – zrobisz na oku plamy i nierówno rozprowadzisz kosmetyk.
  • Zawsze blenduj cienie!
  • W makijażu mieszaj kolory jasne z ciemnymi – unikaj makijaży, gdzie wykorzystujesz wyłącznie ciemne cienie do powiek.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.