Data publikacji:

Naturalne kosmetyki do włosów. Wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Jesteś zadowolona ze stanu swoich kosmyków? A czy przyglądałaś się z bliska kondycji skóry twojej głowy? Nie, nie żartujemy! Warto te dwie rzeczy wziąć po mikroskop albo chociaż pod lupę. Skończyć z niszczeniem, rozpocząć erę zdrowia w rytmie, jaki dyktuje przyroda. Naturalne kosmetyki do włosów gwarantują kompleksową i przyjazną pielęgnację wartą swojej ceny. Czy warto stosować naturalne kosmetyki do włosów? Opinie użytkowniczek mówią same za siebie. Warto.
Naturalne kosmetyki do włosów

Naturalne kosmetyki do włosów – czego im brak?

Nie mają tego, od czego aż kipią ich chemiczne odpowiedniki. W większości kosmetyków drogeryjnych królują SLS-y (lub ich łagodniejsza wersja SLES-y), silikony, drażniące konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty, PEG-i. To one wszystkie odpowiadają za problemy ze skórą głowy i niesforne włosy.
Być może to właśnie dlatego twoje włosy tak często przetłuszczają się. Skóra swędzi? Oklapnięta fryzura to twoja codzienność? Łamiące się końcówki przyprawiają cię o dreszcze?!
Skończ z tym. Wejdź w świat ekologii, natury i dobra. Kosmetyki organiczne do włosów zamieniają szkodliwe dla skóry składniki substancjami pochodzenia organicznego. Regularne stosowanie szamponów i masek organicznych oraz olejowanie włosów daje rezultaty w postaci zdrowych, błyszczących włosów oraz świetnej kondycji skóry głowy.

Dla kogo są ekologiczne kosmetyki do włosów?

Kosmetyki organiczne do włosów są odpowiednie dla osób ze skłonnością do alergii oraz dla konsumentów, którzy zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo kosmetyku i jego naturalny skład. Kosmetyki naturalne są przyjazne zwierzętom – nie testuje się ich na zwierzętach i – w większości przypadków – do ich produkcji nie stosuje się składników pochodzenia zwierzęcego.
Dla tych, którzy mają już dość szukania wartościowych składów na półkach drogeryjnych, wśród ogólnie przyjętego przez producentów hołdu szybkiej i efektywnej pielęgnacji oraz natychmiastowych efektów.
Naturalne kosmetyki do włosów są przyjazne dzieciom od pierwszego dnia życia, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Ekologiczne kosmetyki do włosów zastosuj, gdy twoje pasma zniszczone są długotrwałym farbowaniem, rozjaśnianiem i wyglądają na przesuszone.
Każdy może stosować naturalną pielęgnację włosów. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Kosmetyki naturalne tylko w nielicznych przypadkach wydzielone są ze względu na płeć i wiek. Często są to po prostu kosmetyki, które mogą być stosowane przez całą rodzinę.

Czy naturalna pielęgnacja włosów daje natychmiastowe efekty?

Oczywiście to nie jest tak, że ekologiczne kosmetyki do włosów nie działają „tu i teraz”. Małą zmianę na lepsze zauważysz już po pierwszym zastosowaniu, po pierwszym tygodniu albo miesiącu. Wiele zależy od tego, jak bardzo skóra głowy i twoje kosmyki są zniszczone, stłamszone i „uzależnione” od chemicznych substancji.
Ale spokojnie. Natura ma moc. Naturalne kosmetyki do włosów działają. Na to są odpowiednie badania laboratoryjne, które przeprowadzają producenci – małe manufaktury, gdzie każdy mililitr ekologicznego szamponu i odżywiającej maski powstaje w chłodzie dla przyrody, z poszanowaniem jej praw oraz zachowaniem obowiązków (na przykład Fair Trade).

Z czym musisz się liczyć, jeśli zaczniesz stosować ekologiczne kosmetyki do włosów?

Po przejściu na kosmetyki naturalne, twoje włosy mogą zaprotestować. Dlaczego? Ponieważ potrzebują złapać nieco oddechu od sztucznych dodatków, jakie serwowałaś im w dotychczasowych kosmetykach.
Uwaga – wraz z momentem zaprzestania stosowania kosmetyków chemicznych, rozpoczyna się proces detoksykacji. Zauważysz to na pewno. W pierwszym etapie stosowania naturalnych kosmetyków, włosy mogą stać się bardziej szorstkie, splątane i łatwo będą się elektryzować.
Dlaczego tak się dzieje? W kosmetykach standardowych jest bowiem silikon, który dba o połysk, śliskość i… wygładzenie pasm. Silikonu w ekologicznych kosmetykach do włosów nie uświadczysz.
Pierwszy krok w świecie naturalnej pielęgnacji może więc nieco cię rozczarować. Jeśli zatem po pierwszym umyciu kosmyków szamponem naturalnym odniesiesz wrażenie, że szkodzisz włosom, daj czas. I sobie, i włosom. Pasma go potrzebują tak samo, jak ziemia wody w upalne lato. Bądź pewna, że stosując kosmetyki organiczne do włosów, osiągniesz zdrowe włosy. Piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Czy naturalne kosmetyki do włosów same „zrobią robotę”?

Niestety, nie. To, żeby włosy szybko wróciły do dobrej kondycji, to nie sama wymiana produktów na naturalne. Dlatego:
  • Naucz się czytać i rozumieć składy kosmetyków (INCI) lub korzystaj z porad ekspertów. Zamiast długiej listy składników, wiele kosmetyków naturalnych zawiera ich zaledwie 4 albo 5. To w zupełności wystarczy, żeby kosmetyk był skuteczny i dobrze działał na skórę głowy i włosy. Jeśli INCI jest dłuższe, to rozszyfrowanie łacińskich nazw nie powinno stanowić dla ciebie problemu. Naturalne kosmetyki do włosów zawierają: oleje roślinne, ekstrakty roślinne, glinki, olejki eteryczne i proteiny.
  • Wyrzuć z łazienki i kosmetyczki wszystkie produkty do włosów z silikonem, SLS i parabenami.
  • Skoncentruj się na skórze głowy. Naucz się poprawnie myć włosy (metoda kubeczkowa, metoda OMO), bo wtedy każda sekunda mycia jest dla nich czułą pielęgnacją, a nie katorgą! Wykonuj peelingi skóry głowy oraz masaże.
  • Unikaj termicznej stylizacji włosów, a jeśli musisz, to zawsze używaj najwyższej jakości urządzeń albo… wybierz wałki zamiast lokówki
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.