Data publikacji:

Niacynamid - z czym go nie łączyć?

Niacynamid, czyli witamina PP, zdobywa ogromną popularność na rynku kosmetycznym. Ten wyjątkowy składnik może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, bez względu na jej zapotrzebowania. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje niacynamid, jak go stosować oraz z jakimi składnikami aktywnymi łączyć, by uzyskiwać najlepsze efekty.
Niacynamid – z czym nie łączyć

Czym jest niacynamid?

Niacynamid to pochodna witaminy B3, a dokładniej witamina PP. Odgrywa bardzo istotną rolę w tworzeniu aminokwasów i kwasów nukleinowych. Dzięki tym właściwościom jest stosowany w produkcji kosmetyków na szeroką skalę. Warto wspomnieć, że niacynamid w naturalny sposób występuje w ludzkim organizmie, regulując liczne procesy w nim zachodzące. Pozostaje szczególnie ważny dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry.

Właściwości niacynamidu

Niacynamid ma wszechstronne zastosowanie, a wszystko to dzięki szerokiemu spektrum właściwości.

Działanie antyoksydacyjne

Witamina PP to silny antyoksydant, który ma zdolność do neutralizowania działania wolnych rodników. Dzięki temu niacynamid działa przeciwstarzeniowo, opóźniając rozpad komórek. Ponadto wpływa pozytywnie na syntezę kolagenu i elastyny w skórze.

Funkcje przeciwzapalne

Niacynamid znany jest z działania przeciwzapalnego, dlatego świetnie sprawdza się na cerach problematycznych. Ogranicza rozwój bakterii i wspomaga gojenie się podrażnień oraz ran. Ponadto niacynamid usprawnia redukowanie zmian trądzikowych.

Normalizacja pracy gruczołów łojowych

Przetłuszczająca się cera? Niacynamid może być rozwiązaniem problemu. Witamina PP redukuje nadprodukcję sebum oraz zwęża pory, tym samym zmniejszając powstawanie zmian trądzikowych.

Odbudowa bariery hydrolipidowej

Niacynamid jest niezbędny do syntezy ceramidów – naturalnego budulca skóry, wchodzącego w skład jej płaszcza lipidowego. Zachowana bariera hydrolipidowa pozwala uchronić skórę przed działaniem wielu niekorzystnych czynników.

Rozjaśnianie przebarwień

Kolejną właściwością niacyniamidu jest działanie rozjaśniające. Susbtancja ta hamuje produkcje melaniny – barwnika skóry, która uczestniczy w powstawaniu plam pigmentacyjnych.

Nawilżanie

Niacynamid ogranicza utratę wody z naskórka, dzięki czemu uznawany jest za bardzo cenny składnik nawilżający.

Niacynamid – dla kogo?

Jak pewnie się już domyślasz, dzięki wielu właściwościom, niacynamid może być stosowany na każdej cerze. Doskonale sprawdza się na skórach problematycznych i trądzikowych, gdyż ogranicza produkcję sebum i wspomaga gojenie niedoskonałości. Skóra sucha odczuje pozytywne działanie niacynamidu poprzez jego działanie nawilżające, a dojrzała – dzięki funkcjom antystarzeniowym. Niacynamid może być używany także przez osoby z cerami wrażliwymi.

Kosmetyki z niacynamidem

Kosmetyki z niacynamidem są aktualnie szalenie popularne. W jakich produktach znajdziesz witaminę PP?

Kremy

Niacynamid jest składnikiem często występującym w kremach o działaniu nawilżającym oraz normalizującym.

Żele myjące

W produktach myjących niacynamid pełni przede wszystkim funkcję antyseptyczną, pomagając w usuwaniu drobnoustrojów. Koi i wspomaga zwalczanie podrażnień.

Sera

Serum z niacynamidem to rewelacyjny kosmetyk odmładzający i nawilżający, który warto włączyć do codziennego planu pielęgnacji cery dojrzałej.

Maseczki do twarzy

Niacynamid znajdziesz także w wielu dobrych maskach o działaniu nawilżającym. Szczególną uwagę warto poświęcić maskom w płachcie, które dzięki efektowi okluzji wzmacniają działanie witaminy PP na skórze.https://www.ceneo.pl/Maseczki;szukaj-niacynamid;0115-1.htm

Jak prawidłowo stosować niacynamid?

Niacynamid jest składnikiem świetnie tolerowanym przez wszystkie rodzaje cer. Niemniej jednak rozpoczynając jego stosowanie, warto zachować ostrożność. W nielicznych przypadkach witamina PP może wywołać niepożądane reakcje.
Początkowo warto wybierać kosmetyki zawierające niższe stężenie niacynamidu na poziomie 3-5%. Jeśli po pewnym czasie od rozpoczęcia ich stosowania cera wciąż reaguje dobrze, można zdecydować się na produkty o wyższej sile działania.
Produkty z niacynamidem najlepiej nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Jeśli wybierasz serum z niacynamidem, pamiętaj o tym, aby przed aplikacją kremu pozwolić mu dobrze się wchłonąć.

Z czym łączyć niacynamid?

W większości przypadków niacynamid jest jednym z wielu składników aktywnych tworzących kosmetyk. W połączeniu z niektórymi komponentami, jego działanie zostaje spotęgowane. Niacynamid najlepiej łączyć z następującymi składnikami:
  • Kwas hialuronowy
  • Cynk
  • Retinol
  • Każda z tych substancji świetnie współgra z niacynamidem, wspomagając jego działanie. Jeśli chodzi o retinol, niacynamid może dodatkowo neutralizować negatywne skutki jego stosowania, do których należy przesuszenie skóry i naruszenie bariery hydrolipidowej.

    Niacynamid – z czym nie łączyć?

    Jeśli zdecydujesz się na stosowanie niacynamidu, warto pamiętać, że niektóre składniki kosmetyczne mogą osłabiać jego działanie. Należą do nich:
  • Kwasy
  • Witamina C
  • Zestawienie witaminy PP z tymi substancjami nie powinno wywoływać negatywnych skutków, jednak wyraźnie zmniejsza skuteczność witaminy PP. Jeśli mimo to chcesz używać wszystkich komponentów, postaraj się nie łączyć ich w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Przykładowo, serum z niacynamidem warto zastosować wieczorem, z kolei produkt z witaminą C – rano.

    Niacynamid – podsumowanie

    Niacynamid to skuteczna i bezpieczna substancja, która sprawdzi się na każdego rodzaju cerze. Działa antyseptycznie, nawilżająco i odmładzająco, dlatego mogą po niego sięgać osoby o zróżnicowanych potrzebach. Pamiętaj, że pewne składniki mogą zwiększać efektywność niacynamidu, inne zaś – zmniejszać ją.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech