Data publikacji:

Nitkowanie twarzy – co to jest? Jak nitkować twarz?

Choć nitkowanie twarzy dopiero od niedawna zdobywa popularność w Europie, to jest to metoda znana od wieków. Z jej pomocą możesz pozbyć się niechcianego owłosienia czy wyregulować brwi bez konieczności używania pęsety albo depilatora. Na czym polega nitkowanie twarzy, jak to zrobić i ile kosztuje, jeśli zdecydujesz się na zabieg u kosmetyczki? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
nitkowanie twarzy

Nitkowanie twarzy – co to takiego?

Czym tak właściwie jest nitkowanie twarzy? Nazwa metody usuwania owłosienia nie jest przypadkowa – w trakcie zabiegu, który praktykuje się w Indiach czy Chinach już od wieków, korzysta się ze specjalnej nitki, która zaczepia się o włoski, a następnie wyrywa je razem z cebulką. Sekret tkwi w wykonaniu odpowiedniej pętli i właściwych ruchach.
Najczęściej używa się bawełnianej nitki do nitkowania brwi, wąsika czy policzków. Ta z poliestru nie sprawdzi się do usuwania włosków. W salonach wykorzystuje się także specjalne nici antybakteryjne przeznaczone konkretnie do depilacji twarzy i nitkowania.

Kto powinien zapisać się na nitkowanie twarzy?

Tak naprawdę na zabieg nitkowania całej twarzy, wąsika czy jedynie brwi może zapisać się każda kobieta. To doskonała propozycja także dla mężczyzn, którzy chcą pozbyć się niechcianego owłosienia, oraz dla pań z cerą atopową i wrażliwą, u których klasyczna depilacja powoduje podrażnienie i zaczerwienienie.
Co sądzą kobiety, które dały szansę nitkowaniu twarzy? Opinie potwierdzają, że jest to skuteczny, precyzyjny i o wiele mniej bolesny od klasycznej depilacji zabieg, dzięki któremu można szybko, łatwo i bez podrażnień pozbyć się niechcianego owłosienia.

Jakie zalety ma depilacja twarzy metodą nitkowania?

Zastanawiasz się, czy depilacja twarzy metodą nitkowania jest dla ciebie? Może przekonają cię do tego liczne zalety, którymi może pochwalić się ten zabieg. Nitkowanie twarzy:
  • zapewnia długotrwałe efekty, ponieważ usuwa włoski razem z cebulkami;
  • jest doskonałym rozwiązaniem dla wrażliwej skóry;
  • nie powoduje uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry, dzięki czemu nie musisz się martwić o podrażnienia;
  • gwarantuje precyzję, która jest szczególnie ważna w trakcie regulacji brwi;
  • bez problemu radzi sobie nawet z cienkimi i krótkimi włoskami;
  • to bezpieczny i higieniczny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia;
  • jest krótkim i szybkim zabiegiem;
  • może być wykonywane przed każdym ważnym wyjściem.
  • Czy nitkowanie twarzy ma jakieś wady?

    Długa lista zalet sprawia, że nitkowanie twarzy z roku na rok zyskuje coraz więcej fanek w Polsce. Czy ta metoda depilacji jest pozbawiona wad? Jak się okazuje, ma kilka minusów, do których zaliczamy:
  • problem ze znalezieniem specjalistki od nitkowania twarzy (zwłaszcza w mniejszych miastach);
  • brak możliwości wykonania zabiegu u osób z trądzikiem (nitkowanie może powodować rozsiewanie zmian na innych partiach twarzy);
  • ryzyko, że zabieg będzie bolesny i nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo.
  • Nitkowanie brwi, wąsika i twarzy – przeciwwskazania

    Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do nitkowania twarzy? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zabieg nie sprawdzi się u osób z rozległym trądzikiem. Wizytę u specjalistki czy samodzielną depilację metodą nitkowania należy także odłożyć, jeśli masz aktywne stany zapalne skóry, podrażnienia i rany. Daj skórze czas na regenerację, a gdy wszystko się już zagoi – możesz śmiało nitkować twarz.

    Nitkowanie twarzy – jak to zrobić?

    Jeśli chcesz zacząć przygodę z samodzielnym nitkowaniem twarzy, to warto uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością za pierwszym razem efekty depilacji nie będą tak precyzyjne i idealne, co po wyjściu od specjalistki, jednak trening czyni mistrza i już wkrótce korzystanie ze specjalnej nici do nitkowania brwi czy twarzy nie będzie sprawiać ci żadnego problemu.
    Zacznij od dokładnej dezynfekcji skóry i rąk. Kolejnym krokiem jest przygotowanie nici. Gdy masz ją pod ręką, to możesz przejść do nitkowania twarzy. Jak to zrobić? W celu usunięcia wąsika czy nadania brwiom idealnego kształtu potrzebne jest kilkadziesiąt centymetrów nitki. Zawiąż jej końce, tworząc dużą pętlę, a później skrzyżuj akcesorium do depilacji. Wystarczy, że włożysz place do wnętrza wspomnianej pętli i obrócisz kilka razy jedną z dłoni. Jeśli nici są skrzyżowane – wykonałaś to prawidłowo.
    Miejsce, w którym nić jest skręcona, należy przyłożyć do depilowanej partii twarzy. Przesuwaj po niej ostrożnie, jednocześnie otwierając i zamykając dłonie. W ten sposób spiralka będzie chwytać i usuwać włoski. Jeśli masz problem z ich złapaniem, to możesz delikatnie naciągnąć skórę. Po zakończeniu użyj ulubionego kosmetyku i gotowe!

    Nitkowanie twarzy – cena

    Ile kosztuje nitkowanie twarzy? Cena zabiegu w salonie jest uzależniona od wielkości obszaru poddawanego depilacji. Najtańsze jest usunięcie wąsika (około 20–30 zł) i regulacja brwi (około 40 zł). Za policzki trzeba zapłacić około 50 zł, podczas gdy nitkowanie całej twarzy to wydatek rzędy około 100 zł.
    Oczywiście, należy pamiętać, że cena nitkowania może się różnić w zależności miasta czy doświadczenia specjalistki.

    Laserowa depilacja twarzy a nitkowanie – jest lepsze?

    Wiele kobiet zastanawia się, czy lepiej zapisać się na laserową depilację twarzy, czy na nitkowanie. Pierwszy zabieg gwarantuje trwałe efekty. W zależności od włosków potrzebne jest kilka lub kilkanaście sesji, aby raz na zawsze pożegnać się z wąsikiem czy meszkiem na twarzy.
    Depilacja laserowa jest jednak dość droga. Jeśli jest poza twoim budżetem, to o wiele lepszym wyborem jest nitkowanie twarzy. Dzięki usuwaniu włosków razem z cebulkami za każdym razem odrastają one słabsze i często jaśniejsze.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.