Data publikacji:

Ocet jabłkowy na włosy: jakie ma działanie?

Masz ochotę wypróbować naturalną i jednocześnie skuteczną pielęgnację swojej fryzury? W takim razie znakomitym pomysłem jest przetestowanie octu jabłkowego na włosy. To bomba witamin i składników mineralnych, które pomagają w walce z nadmiernym wypadaniem kosmyków, przetłuszczaniem się skóry głowy czy utratą blasku. Jak działa i w jaki sposób stosować ocet jabłkowy na włosy? Podpowiadamy!
ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy na włosy? Zdecydowanie tak!

Kwas jabłkowy na włosy? Oczywiście, że tak, o czym z pewnością już wiesz, jeśli należysz do grup włosingowych na Facebooku. To naturalny produkt, który jest nie tylko zdrowym dodatkiem do codziennej diety, ale także wykazuje rewelacyjne właściwości w pielęgnacji fryzury. Można stosować go zarówno na skórę głowy, jak i na włosy na całej długości.
Ocet jabłkowy stosowany nie tylko na włosy to cenna dawka składników odżywczych. Używając go regularnie, dostarczysz fryzurze takich składników jak:
  • magnez – niezbędny z przypadku łamiących się włosów i podatnych na rozdwajanie się końcówek,
  • bioflawonoidy – sprawiają, że pasma nabierają sprężystości i są wzmocnione na całej długości,
  • żelazo – bierze udział w procesach regeneracyjnych włosów,
  • miedź – to właśnie ona sprawia, że ocet jabłkowy jest skuteczny na porost włosów,
  • siarka – niezbędny składnik procesu syntezy keratyny, czyli podstawowego budulca włosa.
  • Dodatkowo ocet jabłkowy zawiera prawdziwą bombę witamin – A, B, C i E, które wykazują między innymi właściwości antyoksydacyjne, poprawiają krążenie skóry głowy czy chronią przed nadmiernym wypadaniem włosów.

    Kto powinien wypróbować ocet jabłkowy na włosy?

    Masz wątpliwości, czy ocet jabłkowy na włosy jest dla ciebie? Jak się okazuje, naturalny produkt, który wiele osób chętnie wykorzystuje w kuchni, jest także doskonałym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej włosów rozjaśnianych, farbowanych, po zabiegu trwałej i często stylizowanych suszarką, lokówką i prostownicą. Równie świetnie radzi sobie w przypadku średniej i wysokiej porowatości, a także na kręconych kosmykach.

    Jak działa kwas jabłkowy na włosy?

    Jesteś ciekawa, jak działa ocet jabłkowy na włosy? Jego właściwości z pewnością pozytywnie cię zaskoczą i sprawią, że zechcesz już teraz pobiec do sklepu, aby go kupić i wypróbować jak najszybciej.

    Ocet jabłkowy na wypadanie włosów

    Jeśli zauważyłaś u siebie zmniejszenie objętości i gęstości fryzury, to ocet jabłkowy zadziała na wypadanie włosów. To wszystko dzięki zawartości witamin z grupy B i C oraz minerałów, które chronią nie tylko przed wypadaniem, ale także pielęgnują cebulki. Efekt? Wystarczy regularne stosowanie, aby już wkrótce zauważyć poprawę w gęstości pasm.

    Ocet jabłkowy na łupież

    Możesz również przetestować ocet jabłkowy na łupież i towarzyszące mu nieprzyjemne objawy – swędzenie czy pieczenie skalpu. W jaki sposób naturalny produkt wspomaga walkę z tym problemem? Sekretem są jego właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

    Ocet jabłkowy na rozjaśnianie włosów

    Ciekawym wykorzystaniem octu jabłkowego jest stosowanie go do rozjaśniania włosów. Oczywiście, jeśli jesteś brunetką, to nie staniesz się od razu blondynką. Efekt jest delikatny i bardzo naturalny. Równie świetnym pomysłem jest używanie octu jabłkowego na siwe włosy. W takim wypadku należy połączyć go z czarną herbatą. Mieszanka sprawi, że kolor stanie się odrobinę ciemniejszy.

    Ocet jabłkowy na nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy

    Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy to zmora wielu kobiet, która sprawia, że czasami konieczne jest codzienne mycie włosów. Co powiesz na to, aby wprowadzić do pielęgnacji ocet jabłkowy i zapomnieć o tym problemie? Naturalna substancja dokładnie oczyszcza skalp, jednocześnie nie naruszając bariery ochronnej. Dodatkowo usuwa nadmiar sebum i normalizuje jego produkcję.
    To jednak nie koniec! Stosowanie octu jabłkowego na włosy pomoże ci również w utrzymaniu równowagi skóry głowy, przywróceniu fryzurze blasku, gładkości i objętości oraz wzmocnieniu cebulek. 

    Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

    Chcesz przetestować ocet jabłkowy na włosy? W takim razie możesz stosować go na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to przygotowanie wcierki albo płukanki. O czym warto wiedzieć? Czytaj dalej!

    Wcierka z octu jabłkowego na skórę głowy

    Jeśli chcesz zadbać o kondycję swojego skalpu, to przetestuj wcierkę z octu jabłkowego na skórę głowy, którą warto wykonywać raz w tygodniu. Polecamy ją przede wszystkim dziewczynom, które zmagają się z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem i wypadającymi włosami.
    Jak przygotować wcierkę z octu jabłkowego? Najlepszym pomysłem jest połączenie ze sobą 100 ml wody, 1 łyżeczki octu i odrobiny olejku z drzewa herbacianego (maksymalnie 1–2 krople). Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź równomiernie na skórze głowy i delikatnie wymasuj. Po 15 minut umyj normalnie głowę.

    Płukanka z octu jabłkowego na włosy

    Innym pomysłem jest płukanka z octu jabłkowego, która, jak z pewnością się domyślasz, jest przeznaczona do płukania kosmyków na długości. To doskonałe rozwiązanie dla dziewczyn, które chcą zadbać o blask i miękkość fryzury.
    Przygotowanie płukanki z octu jabłkowego na włosy jest dość proste. Wystarczy wymieszać 2 łyżki octu z litrem wody (najlepiej przegotowanej i ostudzonej). Gotową płukankę stosuj co 2–3 mycia, pozostawiając ją na kilka minut, a następnie spłukując ciepłą wodą.

    Jak jeszcze możesz stosować ocet jabłkowy na włosy?

    Jak jeszcze możesz używać octu jabłkowego na włosy? Jeśli chcesz, to możesz stosować go do mycia głowy. W tym celu należy połączyć go z wodą i sodą oczyszczoną. Równie świetnym wyborem jest wykonanie zabiegu chelatowania fryzury, czyli oczyszczenia jej z nadbudowy. Jak się okazuje, ocet jabłkowy z ulubioną odżywką lub maską poradzą sobie idealnie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.