Data publikacji:

Czym jest octyldodecanol?

Octyldodecanol to składnik wielu kosmetyków, pozyskiwany ze źródeł roślinnych. Jest on tzw. suchym emolientem, dzięki czemu poprawia formułę produktu, ułatwia jego aplikację oraz nadaje mu właściwości okluzyjne. Dowiedz się więcej o octyldodecanolu – gdzie go spotkasz i czy jego stosowanie może być szkodliwe?
Octyldodecanol
Analizując skład INCI kosmetyku, natknęłaś się na tajemniczą nazwę „octyldodecanol” i nie wiesz, co się pod nią kryje? Składnik ten jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków na szeroką skalę. Sprawdź, czym jest octyldodecanol, gdzie go spotkasz i czy jego stosowanie jest bezpieczne.

Octyldodecanol w kosmetykach

Octyldodecanol to alkohol tłuszczowy (emolient), który pozyskiwany jest z wosków oraz olejów roślinnych. Występuje w stanie ciekłym, nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie w alkoholach.
Octyldodecanol jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym ze względu na szereg pożądanych właściwości. Należą do nich:
  • emolientowa formuła, która ogranicza utratę wody z naskórka,
  • zdolność do poprawiania konsystencji kosmetyku,
  • stabilizowanie emulsji,
  • zdolność do utrzymywania zapachów,
  • neutralizowanie zapachów innych substancji,
  • zmiękczanie i wygładzanie skóry.
  • Octyldodecanol: u kogo się sprawdzi?

    Jako emolient, octyldodecanol najlepiej sprawdzi się stosowany na skórze suchej, odwodnionej, wymagającej regeneracji. Składnik ten zapobiega nadmiernej utracie wody, a także otacza skórę cienkim ochronnym filmem.
    Kosmetyki z octyldodecanolem mogą być stosowane także u posiadaczy cer wrażliwych, niemowląt, dzieci oraz osób chorujących na AZS. Składnik ten można znaleźć w wielu specjalistycznych dermokosmetykach emolientowych, których celem jest ochrona i ukojenie podrażnionej skóry.

    Czy octyldodecanol jest wegański?

    Tak, octyldodecanol to składnik pochodzenia roślinnego, dlatego może być bez obaw stosowany przez osoby, które poszukują kosmetyków pozbawionych substancji pochodzenia zwierzęcego. Warto dodać, że w warunkach laboratoryjnych octyldodecanol może być produkowany także syntetycznie.

    Octyldodecanol: zastosowanie

    Octyldodecanol może być obecny w większości produktów kosmetycznych. Znajdziesz go na listach INCI kremów, serów, produktów myjących do twarzy i ciała, szamponów i odżywek do włosów, balsamów, peelingów, a nawet kolorowych kosmetyków do makijażu. Octyldodecanol może występować również w perfumach, gdzie pełni funkcję stabilizatora zapachu.
    Ten roślinny emolient dostępny jest także w wielu kosmetykach dla dzieci i niemowląt. Jego okluzyjne właściwości pozwalają chronić skórę przed negatywnym wpływem zimna i wiatru. Zaletą octyldodecanolu jest ponadto nietłusta formuła.

    Octyldodecanol: szkodliwość

    Czy octyldodecanol może być szkodliwy? Składnik ten został oficjalnie uznany za substancję bezpieczną – nie wywołuje alergii, podrażnień ani innych niepożądanych reakcji. Octyldodecanol nie akumuluje się również w organizmie – jego działanie zatrzymuje się na skórze. Reakcje uczuleniowe na octyldodecanol są niezmiernie rzadkie, dlatego w większości przypadków może być bezpiecznie stosowany przez alergików. A co z octyldodecanolem w ciąży? Okazuje się, że bez żadnych obaw mogą używać go także przyszłe mamy, jak i kobiety karmiące.

    Octyldodecanol: komedogen szkodliwy dla cery tłustej

    Niestety, octyldodecanol to komedogen, co oznacza, że ma zdolność do zapychania skóry. Jak większość emolientów, poprzez ograniczenie utraty wody z naskórka blokuje on również gruczoły łojowe, co może wywoływać natężenie zmian trądzikowych. Z tego względu stosowanie kosmetyków z octyldodecanolem jest odradzane osobom z cerami problematycznymi.
    Należy podkreślić, że komedogenność octyldodecanolu to problem dotyczący jedynie kosmetyków do skóry twarzy, szyi i dekoltu. Jeśli masz cerę tłustą, jednak skóra na twoim ciele jest wrażliwa i przesusza się, możesz stosować balsamy czy żele myjące z octyldodecanolem.
    Składnik ten sprawdzi się również na większości włosów, stanowiąc ważny element równowagi pielęgnacyjnej pomiędzy emolientami, humektantami i proteinami. Maski i odżywki z octyldodecanolem sprawdzą się szczególnie na włosach suchych, pozbawionych blasku oraz zniszczonych. Osoby z tłustą skórą głowy powinny pamiętać jednak, aby nie nakładać na nią emolientowych produktów. Podobnie jak w przypadku kosmetyków do twarzy, octyldodecanol może wywoływać nadmierną produkcję łoju i blokowanie porów.

    Jak sprawdzać składy kosmetyków?

    Octyldodecanol to składnik bezpieczny, a nawet bardzo pożądany w wielu produktach kosmetycznych. Ich składy mogą jednak skrywać substancje, które nie przysłużą się zdrowiu twojej cery. Jak analizować składy kosmetyków? Nie musisz dysponować fachową wiedzą!
    Zanim zakupisz nowy kosmetyk, warto sprawdzić jego skład INCI za pomocą jednej z wielu aplikacji mobilnych lub analizatorów składów dostępnych w przeglądarce. Narzędzia tego typu pozwolą ci sprawdzić, czy produkt zawiera składniki potencjalnie komedogenne lub alergizujące.

    Octyldodecanol: podsumowanie

    Octyldodecanol to składnik kosmetyczny o potwierdzonym bezpiecznym działaniu. Emolient ten możesz spotkać tak naprawdę w każdym kosmetyku. Działa okluzyjnie, zapobiega wysuszaniu naskórka oraz chroni go przed negatywnymi czynnikami. Warto jednak pamiętać, że octyldodecanol może oddziaływać niekorzystnie na cerę skłonną do zapychania, ze względu na właściwości komedogenne.
    Zdjęcie: Envato Elements