Data modyfikacji:

Odcisk twardy – jak usunąć?

Odciski są nieestetyczne i bardzo niekomfortowe. Chociaż mogą być bardziej lub mniej uciążliwe w zależności od ich wielkości i miejsca, w którym się pojawiły, trudno nie marzyć o tym, by się ich pozbyć. Mniejsze zgrubienia zwykle dość szybko znikają samoistnie, jednak odcisk twardy jest bardzo uciążliwy. Jak usunąć ten kłopotliwy defekt? Jak skutecznie wyleczyć odcisk na stopie?
Odcisk twardy – jak usunąć?

Czym jest i jak tworzy się odcisk?

Niewygodne buty i zbyt daleki spacer to przepis na powstanie odcisku. W wyniku długotrwałego nacisku lub ocierania skóry, wytwarza ona zrogowaciały czop, tkanka staje się w tym miejscu gruba i twarda. Niestety, dla osoby doświadczającej takiej przykrej niespodzianki wiąże się to z silnym bólem. Powstała narośl ma kształt stożka, którego wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, gdzie dotyka połączeń nerwowych. Ten zgrubiały wyrostek nazywamy odciskiem twardym. Jak go usunąć? Często do pozbycia się nieprzyjemnych doznań związanych z twardym odciskiem wystarczają domowe sposoby i kuracje na bazie środków dostępnych bez recepty. Niekiedy jednak odciski na nogach wymagają leczenia w gabinecie podologicznym.
Podolog zajmuje się zdrowiem stóp, choć zwykle nie jest lekarzem, ściśle w nimi współpracuje i w razie konieczności wizyta w gabinecie może skończyć się również wystawieniem recepty. Specjalista będzie w stanie ocenić stan powstałego odcisku twardego oraz zdecyduje, jak usunąć go w najbezpieczniejszy sposób. Jeśli twój problem trwa już długo, a domowe sposoby nie pomagają, zgłoś się do podologa.

Odcisk twardy – jak go usunąć domowymi sposobami?

Jeśli problem jest świeżo zdiagnozowany i zastanawiasz się, jak usunąć twarde odciski na stopach, możesz zacząć od sposobów domowych. Pierwszym z nich jest piłowanie, które trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie. Używa się do tego pumeksu. Pierwszym krokiem takiego zabiegu jest wymoczenie stopy przez około 10 minut, dzięki temu skóra jest zmiękczona i podatna na dalsze czynności. Piłować należy okrężnymi ruchami i bardzo delikatnie, żeby nie zedrzeć zbyt dużo skóry, może się to bowiem skończyć jeszcze większym bólem, a nawet zakażeniem. Z powodu ryzyka, z jakim wiąże się ta metoda, obecnie uważa się, że lepszym pomysłem jest skorzystanie z gotowych środków na odciski dostępnych w aptece.
Pomocne są różne preparaty dostępne w aptekach i drogeriach, które umożliwiają stoczenie wygranej bitwy z odciskiem twardym. Jak usunąć nieprzyjemną narośl za pomocną aptecznych specyfików? Jeśli zaopatrzyłeś się w maść lub specjalny płyn, koniecznie stosuj go regularnie. Bez tego nie osiągniesz żadnych efektów, nawet mając w rękach najlepszy produkt. W składzie aptecznych maści i płynów, które wspomogą usuwanie odcisków na nogach, znajdziesz składniki wspomagające leczenie – substancje rozpuszczające zrogowaciałą część naskórka, zmiękczające i rozpulchniające zmienioną skórę, przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie. Ich skuteczność opiera się na działaniu na kilku poziomach, dlatego stosując je regularnie, masz dużą szansę na powodzenie domowego leczenia.
Aplikując wszelkie preparaty, trzeba zadbać o wymoczenie i osuszenie zmienionych miejsc. Dobrym pomysłem jest włączenie kąpieli z solą kuchenną lub kosmetyczną, które wykazują dodatkowe działanie zmiękczające i pielęgnujące. Niezwykle istotne jest również regularne smarowanie stóp odżywczym i nawilżającym kremem, zmiękczającym naskórek.
Wspomagająco działają również plastry na odciski, które chronią przed dodatkowym podrażnianiem zmienionego miejsca i łagodzą ból. Efekt nawilżenia i zmiękczenia umożliwia łatwiejsze pozbycie się niechcianej narośli.

Jak najskuteczniej wyleczyć odcisk na stopie?

Najbardziej polecanym sposobem na wyleczenie uciążliwej zmiany na stopie jest wizyta u specjalisty. Po obejrzeniu odcisku twardego oceni on, jak usunąć go nie tylko w pełni bezpiecznie, ale także skutecznie. Podolog w gabinecie korzysta najczęściej z frezarki, która umiejętnie używana jest doskonałym narzędziem. Na początku usuwa się zrogowaciały naskórek, a następnie rdzeń odcisku. W niektórych przypadkach specjalista będzie wolał skorzystać ze skalpela lub dłuta podologicznego. Najnowocześniejszą metodą jest natomiast laser.
Bez względu na metodę, możesz w pełni zaufać doświadczonemu specjaliście. Po zabiegu konieczne będzie nawilżanie zmienionego miejsca, żeby skóra mogła się zregenerować. Po pewnym czasie po przykrej przygodzie nie pozostanie nawet ślad, jednak żeby sytuacja się nie powtórzyła, trzeba zwrócić uwagę na profilaktykę.

Profilaktyka – jak nie dopuścić do powstawania odcisków?

Zanim pojawi się odcisk twardy i problem, jak usunąć go ze stopy, stanie się palący, masz szansę zadbać o profilaktykę. Tym bardziej, że odciski będą wracać, jeśli nie zlikwidujesz przyczyny ich powstawania. Najważniejsze zasady, którymi warto kierować się, by nie dopuścić do problemu, to:
  • zmień obuwie na dobrze dopasowane do stóp, niekorzystne są zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt luźne buty, zwróć również uwagę na wewnętrzne szwy,
  • nie noś zbyt obcisłych skarpet i rajstop,
  • jeśli masz skłonność do odcisków ze względu na budowę stopy, a czeka cię długi marsz, skorzystaj z żelowych osłonek na palce, talku kosmetycznego lub sztyftu przeciw otarciom,
  • zwracaj uwagę na dokładne osuszanie stóp po myciu,
  • stosuj wysokiej jakości kosmetyki do stóp.
Do przyczyn nawracających odcisków należą również nieprawidłowy chód lub deformacje kości. Warto je wykluczyć lub potwierdzić u specjalistów – ortopedy i fizjoterapeuty. Tego typu problemy mogą przekładać się również na postawę ciała i różnego typu dolegliwości bólowe. Czasami rozwiązaniem są specjalnie dobrane wkładki, w innych przypadkach pomaga kilka spotkań z fizjoterapeutą i odpowiednie ćwiczenia, a niekiedy konieczny jest nawet zabieg chirurgiczny.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym