Data modyfikacji:

Odsysanie tłuszczu w domu – jak to zrobić? Jak odsysać tłuszcz domowymi sposobami?

Marzycie o smukłej sylwetce i płaskim brzuchu, ale nie wiecie, jak to osiągnąć? Z pewnością nie raz słyszeliście o odsysaniu tłuszczu. A czy w ogóle jest możliwe odsysanie tłuszczu w domu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
odsysanie tłuszczu w domu

Odsysanie tłuszczu w domu – czy jest możliwe?

Hasło „odsysanie tłuszczu w domu” jest często wpisywane w popularne wyszukiwarki Internetowe. Ale czy w ogóle taki zabieg jest możliwy do wykonania w domowym zaciszu? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Odsysania tłuszczu, zwanego liposukcją, nie można wykonać w zaciszu swojego domu! Liposukcja to zabieg chirurgiczny wykonywany wyłącznie przez chirurga lub chirurga plastycznego.
„Odessać” tłuszcz w domu można jedynie za pomocą odpowiednich ćwiczeń czy diety. O tym, jak pozbyć się tłuszczu z brzucha, opowiadamy więcej w dalszej części artykułu. Ale zanim o tym, najpierw przyjrzyjmy się zabiegowi liposukcji – jak wygląda, ile kosztuje i kto może go wykonać.

Odsysanie tłuszczu – co to za zabieg i jak przebiega? Wszystko, co musicie wiedzieć

Odsysanie tłuszczu inaczej nazywane jest liposukcją. To zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu, „odessaniu” nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała – najczęściej liposukcji poddawany jest brzuch. Liposukcja usuwa tłuszcz na stałe. Co to oznacza? W praktyce to, że jeśli pacjent ponowie przytyje, to tłuszcz będzie odkładać w innych miejscach. Przykładowo, jeśli liposukcji został poddany brzuch, tłuszcz może odkładać się w nadmiarze w udach czy pośladkach.
Liposukcję najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem oczywiście należy wykonać szereg badań zleconych przez chirurga plastyka. Podczas liposukcji można usunąć nawet 3–4 litry tłuszczu. Jak przebiega zabieg? Na skórze brzucha wykonuje się kilka nacięć. Następnie tkanka tłuszczowa jest nastrzykiwana roztworem znieczulającym. Później rozbija się ją specjalnym aparatem, a następnie odsysa. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 6 godzin.
Chcecie wykonać odsysanie tłuszczu? Koszt zabiegu zaczyna się od 4000 zł. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Po liposukcji oczywiście następuje rekonwalescencja. Po kilkudniowym pobycie w szpitalu pacjent przez następny miesiąc musi nosić specjalny kombinezon uciskowy. Całkowicie wygojony brzuch i efekt liposukcji najlepiej widoczny jest po kilku miesiącach od wykonania zabiegu.
Kto nie może wykonywać liposukcji? Kobiety, które planują zajść w ciążę, osoby zmagające się z cukrzycą, zapaleniem żył, nadczynnością tarczycy czy zaburzeniami krzepliwości.

Nieinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej w domu – co zrobić, aby zrzucić tłuszcz z brzucha?

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, nie jest zabiegiem szybkim i takim, po którym efekty są natychmiastowe, a pacjent tego samego dnia wychodzi z kliniki. To zabieg chirurgiczny wymagający odpowiednich przygotowań, a później długiej rekonwalescencji. Liposukcja powinna być więc ostatecznością. Taki zabieg nigdy nie może zastępować zdrowiej diety i aktywności fizycznej.
Liposukcja jest wskazana u osób, u których pomimo zdrowego trybu życia nadmiar tkanki tłuszczowej w konkretnej partii ciała utrudnia funkcjonowanie. To także dobre rozwiązanie dla osób, które już zrzuciły zbędne kilogramy, ale nadal zmagają się z dużą ilością tkanki tłuszczowej jedynie w okolicy brzucha. Wówczas dzięki interwencji chirurga dalsza walka o smukłą sylwetkę będzie znacznie szybsza i efektywniejsza.
Jeśli zmagacie się z nadprogramowymi kilogramami i chcecie się pozbyć nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha, to jest kilka możliwości. Poniżej omawiamy kilka z nich. Sprawdźcie, co można zrobić w domu, aby zrzucić zbędne kilogramy właśnie z okolic brzucha i boczków.
 • Odpowiednia dieta to podstawa
 • Odchudzanie bez odpowiednio zbilansowanej i dobranej diety nigdy nie przyniesie zadowalających efektów. Pamiętać należy, że dieta nie jest głodzeniem się, a zrównoważonym sposobem odżywiania. Wszelkie posty, głodówki czy diety bazujące wyłącznie na jednym produkcie, np. sokach, są więc niewskazane. Najlepiej zacząć od ograniczania nadmiaru cukru i tłuszczu w diecie. Unikajcie potraw przetworzonych, fast foodów, używek, wszelkich słodkości, np. czekolady, batonów, lodów. Zrezygnujcie ze słodzenia kawy i herbaty.
  Sprawdzajcie składy produktów, np. wybierając jogurt, unikajcie produktu z dodatkiem cukru i stawiajcie na te z dobrym i krótkim składem. Zamiast smażenia wybierajcie grillowanie z niewielką ilością tłuszczu lub gotowanie na parze. Zadbajcie, aby w każdym posiłku była porcja warzyw lub owoców. Dostarczajcie sobie kalorii zdrowymi produktami. Pamiętajcie też, aby do diety podchodzić stopniowo. Małymi kroczkami eliminujcie z diety produkty szkodliwe. Spożywajcie też produkty bogate w błonnik, które przyspieszą utratę zbędnych kilogramów.
 • Ćwiczenia na płaski brzuch
 • Jeśli chcecie zrzucić zbędne kilogramy z okolicy brzucha i boczków, to wykonujcie przede wszystkim ćwiczenia, które angażują te partie mięśniowe. Sprawdzi się 6 Weidera, plank, ćwiczenia angażujące mięśnie skośne brzucha, pompki, nożyce, a także kardio, np. bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance czy trampolinie. W poniższym filmiku znajdziecie przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać, aby zawalczyć o płaski brzuch. I pamiętajcie, że podstawą jest regularność. Ćwiczcie codziennie lub przynajmniej co drugi dzień.
  Odsysanie tłuszczu w domu nie jest możliwe. Można zmniejszyć swój brzuch, dobrze się odżywiając i ćwicząc. A jeśli mimo walki o smukły brzuch to nie przynosi efektów, wówczas warto rozważyć liposukcję. To zabieg dający trwałe efekty. Ale należy pamiętać też, że liposukcja nigdy nie może zastąpić zdrowiej diety i aktywności fizycznej. To jedynie dodatek do zdrowego trybu życia.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.