Data publikacji:

Olej kokosowy na włosy: dla kogo? Kiedy i jak stosować?

Olej kokosowy stosowany na włosy od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród wielbicielek naturalnej pielęgnacji. Na jego używaniu najwięcej skorzystają właścicielki włosów niskoporowatych, ponieważ to one najbardziej lubią oleje nasycone. Twoja skóra głowy jest podrażniona, sucha lub swędząca? Przy okazji olejowania włosów wypróbuj masaż skalpu, a z pewnością przyniesiesz jej ulgę. Jak stosować olej kokosowy do włosów i na skórę głowy?
olej kokosowy do włosów

Olej kokosowy na włosy – kto może go stosować?

Kiedy kilka lat temu rozpoczęła się moda na stosowanie oleju kokosowego na włosy, chciała go wypróbować chyba każda osoba zainteresowana poprawą swojego wyglądu. Można było wówczas znaleźć informacje, że fantastycznie wygładza włosy i poprawia ich kondycję, dlatego włosomaniaczki z dużą nadzieją czekały na spektakularne i długofalowe rezultaty. Wiele z nich się rozczarowało, ponieważ olejowanie olejem kokosowym nie jest dla każdego.
Kto powinien stosować olej kokosowy na włosy? Na najlepsze rezultaty mogą liczyć właścicielki włosów niskoporowatych, czyli takich, których łuski są domknięte. Można je rozpoznać po wyglądzie – zazwyczaj są lśniące, grube, ciężkie i sztywne, a także trudne w stylizacji. To niemal zawsze włosy proste. Ten typ włosa najwięcej korzyści odnosi przy pielęgnacji, do której włączone zostaną tłuszcze nasycone, które odżywiają, chronią jego strukturę przed warunkami zewnętrznymi i nadają fryzurze odrobinę miękkości, bardzo w ich przypadku pożądanej.

Komu nie służy olejowanie włosów olejem kokosowym?

Wiesz już, kto może najwięcej skorzystać na stosowaniu oleju kokosowego na włosy, komu w takim razie nie służy taki naturalny kosmetyk? Z pewnością nie będą z niego zadowolone właścicielki włosów wysoko- i średnioporowatych, które potrzebują tłuszczów o dużych cząsteczkach, wypełniających rozchylone łuski włosa.
Olej kokosowy zastosowany na włosy wysoko- lub średnioporowate sprawi, że będą się one puszyć i sprawiać wrażenie jeszcze bardziej wysuszonych, a po dłuższym czasie może nawet pogorszyć ich strukturę. Wybierając kosmetyki do takich włosów, zwróć uwagę, na jakich emolientach bazują. Skuteczny będzie na przykład olej arganowy, słonecznikowy, migdałowy czy lniany.

Olej kokosowy na skórę głowy – korzyści

Jeśli doskwiera ci swędząca skóra głowy, wypróbuj masaże skalpu, do których wykorzystasz olej z kokosa. Przy regularnym stosowaniu powinnaś zauważyć poprawę jej kondycji, stanie się odżywiona, a ewentualne podrażnienia zostaną złagodzone.
Być może spotkałaś się z opinią, że olejowanie i masaż skalpu sprawiają, że włosy rosną szybciej. Rzeczywiście, dzięki takim zabiegom pobudzisz do pracy mieszki włosowe, można więc śmiało powiedzieć, że olej kokosowy działa na porost włosów.

Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany na włosy?

Jesteś przekonana, że olej kokosowy będzie dobry do włosów, których jesteś posiadaczką? Pozostaje tylko kupić ten właściwy. Tutaj pojawia się kolejny dylemat, ponieważ w sklepie znajdziesz olej rafinowany i nierafinowany. Czym się różnią i który z nich będzie lepszy do celów kosmetycznych? Olej rafinowany, czyli oczyszczany, jest wolny od smaku i zapachu, nadaje się świetnie do smażenia i pieczenia. Wersja nierafinowana, czyli nieoczyszczana, jest jednak znacznie bogatsza, zawiera dużo więcej składników korzystnych dla zdrowia i wyglądu włosów.
Czy olej kokosowy rafinowany nadaje się na włosy? Jeśli akurat masz go pod ręką, możesz go używać również do celów kosmetycznych, ale dużo lepszym wyborem będzie olej nierafinowany.

Olej kokosowy na włosy – jak i kiedy stosować?

Olej z kokosa najlepiej aplikować w formie maski do włosów, wykonując zabieg olejowania. Potrzebny jest do tego dobrej jakości nierafinowany produkt oraz foliowy czepek i ręcznik, które pomogą substancjom odżywczym lepiej się wchłonąć. Przydatny jest również grzebień, który pomaga w równomiernym rozłożeniu oleju na całej długości włosów.
Mniej kłopotliwe będzie przeprowadzenie olejowania olejem kokosowym w dzień. Nakładając na włosy na noc tak tłusty kosmetyk, nie każdy czuje się komfortowo, nawet jeśli dobrze zabezpieczy się pościel przed zabrudzeniem. Z drugiej strony właśnie podczas długich godzin snu dajesz olejowi szansę na pokazanie pełni swoich możliwości, więc korzystniejsze jest olejowanie na noc.

Olejowanie włosów olejem kokosowym krok po kroku

Bez względu na to, czy olej kokosowy stosujesz na włosy na noc, czy w ciągu dnia, procedura olejowania wygląda tak samo i powinno się ją stosować raz lub dwa razy w tygodniu.
 • Nabierz z opakowania kilka łyżeczek oleju kokosowego i rozpuść go w dłoniach. Dokładna ilość zależy od długości włosów. Podczas pierwszych zabiegów lepiej zacząć od mniejszej ilości, a jeśli włosy zareagują dobrze, można ją następnym razem zwiększyć.
 • Rozprowadź rozpuszczony olej kokosowy na włosach, pomagając sobie w tym grzebieniem.
 • Jeśli planujesz masaż skalpu, właśnie w tym momencie jest na niego czas. Delikatnie masuj skórę głowy przez kilka minut.
 • Schowaj włosy pod foliowym czepkiem, a na niego nałóż turban lub ręcznik. Dzięki wysokiej temperaturze składniki odżywcze będą miały szansę wniknąć we włosy. Przy okazji zabezpieczysz ubrania czy pościel przed zabrudzeniem.
 • Olej należy dokładnie zmyć najwcześniej po 30 minutach od nałożenia na włosy. Im dłużej będzie się tam znajdował, tym lepiej. Podczas zmywania niektóre osoby emulgują najpierw olej odżywką, a dopiero później przechodzą do normalnego mycia i odżywiania włosów.
 • Olej kokosowy do włosów – po jakim czasie widać efekty?

  Naturalna pielęgnacja wymaga czasu i cierpliwości. Jak długo trzeba czekać na efekty stosowania oleju kokosowego na włosy? Pierwsze rezultaty zauważysz już po kilku tygodniach, jednak żeby tak było, musisz przeprowadzać olejowanie regularnie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym