Data publikacji:

Olej lniany – przeciwwskazania. Kto nie powinien go spożywać?

Olej lniany nazywany bywa królem olejów. Jego dobroczynne właściwości znane są od bardzo dawna; również dziś mnóstwo osób stosuje go w codziennej diecie. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku większości produktów żywnościowych, istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania oleju lnianego. W takim razie, kiedy nie należy po niego sięgać?

olej lniany przeciwwskazania

Olej lniany – źródło kwasów omega-3

Swoją popularność olej lniany zawdzięcza przede wszystkim sporym ilościom cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których przoduje osławiony omega-3. Ten składnik znany jest ze świetnego wpływu na układ nerwowy i odpornościowy. Ponadto kwas omega-3 przydaje się również w zabiegach pielęgnacyjnych (np. wtedy, gdy olej lniany służy ci do olejowania włosów). Ponadto w oleju lnianym znajduje się dużo błonnika, witamin i minerałów.

Niestety, choć nie można zaprzeczyć, że olej lniany obfituje w zdrowe substancje, ma on swoje ciemne strony. Jego nadmierne spożywanie lub stosowanie w trakcie chorób może nieść ze sobą poważne konsekwencje!

Olej lniany budwigowy - przeciwwskazania

Olej lniany został spopularyzowany przez dr Johannę Budwig, która polecała stosować go w codziennej, zbilansowanej diecie. Warto jednak wiedzieć, że sama dr Budwig wskazywała zagrożenia związane z nieprawidłowym stosowaniem oleju z nasion lnu.

W czym tkwi problem? Len to roślina, która została wyposażona przez naturę w mechanizmy obronne przed roślinożernymi zwierzętami. Prócz cennych kwasów omega-3, witamin oraz minerałów, zawiera on substancje, których z pewnością nikt świadomie nie chciałby spożywać. W składzie oleju lnianego znajdują się związki trujące, takie jak amigdalina czy flawonoidy cyjanogenne, mogące poważnie obciążać nerki oraz wątrobę.

Rozsądne dawkowanie oleju lnianego

Aby móc skorzystać z dobroczynnych właściwości lnu, należy ściśle trzymać się zalecanych dziennych dawek. Lekarze mówią o 4 do 6 łyżek oleju lnianego na dzień. Chcąc stosować olej z nasion lnu, warto skonsultować ten pomysł z lekarzem, który pomoże dopasować dawkę do twoich indywidualnych zapotrzebowań.
Idąc za radą dr Budwig, spożycie oleju lnianego warto połączyć z dodatkiem nabiałowym (np. przygotowując sałatkę warzywną z olejem i serem feta), ponieważ białka serwatkowe osłabiają działanie szkodliwych substancji z lnu.

Olej lniany – przeciwwskazania zdrowotne do spożycia

Niektóre dolegliwości całkowicie wykluczają możliwość spożywania oleju lnianego oraz wszelkich innych przetworów lnu. Powinny unikać go osoby borykające się z rozwolnieniami, ponieważ duże ilości błonnika mogą pogarszać ich stan. Olej lniany nie jest polecany również osobom po operacjach w obrębie jamy brzusznej, gdyż aktywizuje on ruchy robaczkowe jelit.

Kolejnym przeciwwskazaniem do spożywania oleju lnianego jest zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki. Żółciopędne działanie lnu może w tym wypadku okazać się bardzo szkodliwe. Kobieta ciężarna, chcąca stosować olej lniany, powinna skonsultować ten pomysł z lekarzem – len może mieć znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną przyszłej mamy.

Olej lniany dla psa: przeciwwskazania

Olej lniany może być podawany również czworonogom, stanowiąc zastępnik korzystnych olejów rybnych. Pamiętaj jednak, że roślinne oleje powinny być podawane psom w bardzo małych dawkach. Przeciwwskazaniem do podawania oleju z lnu psu są alergie pokarmowe i skórne, a także problemy żołądkowe zwierzaka.

Olej lniany? Stosuj z głową!

Olej lniany to substancja o niewątpliwie dobroczynnych właściwościach. Jednak jak każdy produkt, wymaga ostrożnego zażywania. Nie nadużywaj oleju lnianego i nie sięgaj po niego, gdy dotyczą cię przeciwwskazania. Pamiętaj, że istnieje wiele innych zdrowych olejów roślinnych!
Autorka: Joanna Stanuch