Data modyfikacji:

Olej migdałowy na włosy – kiedy stosować?

Oleje już dawno podbiły świat pielęgnacji. Są chętnie stosowane zarówno do ciała, jak i do twarzy oraz włosów. Prawdziwym hitem stał się olej migdałowy, który jest produktem uniwersalnym i przyjemnym w użytkowaniu. Zawiera wiele cennych składników, a ich regularne dostarczanie wpływa pozytywnie na wygląd. Może być używany do olejowania włosów na mokro lub sucho, a także jako dodatek do gotowych kosmetyków. Jak i dlaczego stosować olej migdałowy na włosy?
Olej migdałowy na włosy – kiedy stosować?

W jakim celu stosuje się olej migdałowy na włosy?

Olej z migdałów stosowany z kosmetyce jest tłoczony ze słodkiej odmiany nasion migdałowca. Są one cenione między innymi za obecność cennych kwasów: linolowego i oleinowego, oraz witamin: A, B1, B2, B6, D, E, i składników mineralnych. Bogactwo składu oleju zachęca do przyjrzenia mu się bliżej, ale to nie koniec jego zalet. Olej migdałowy nakładany na włosy i ciało ma przyjemny, orzechowy zapach i zachęcającą konsystencję.
Co zyskasz, nakładając olej migdałowy na włosy? Jest silnym emolientem, który pomaga w wytworzeniu ochronnej bariery uniemożliwiającej parowanie z włosa wilgoci, a także zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowanie oleju zapobiega puszeniu, działa również wygładzająco i odżywiająco, poprawiając wygląd i sprężystość fryzury. Taki kosmetyk ułatwia rozczesywanie i układanie niesfornych kosmyków.
Olej ze słodkich migdałów ma wpływ na włosy, ale dodatkowo pomoże ci opanować problemy skórne, takie jak swędzenie, przesuszenie czy atopowe zapalenie skóry, wykazuje bowiem działanie łagodzące i natłuszczające. Masaż skalpu przy użyciu olejku zmniejsza wypadanie włosów i pobudza cebulki. Podrażniona skóra staje się natomiast ukojona i odżywiona.

Olej migdałowy – do jakich włosów będzie najlepszy?

Olej z migdałów możesz nakładać na włosy o różnym typie, jednak najwięcej korzyści z jego stosowania odniosą właścicielki włosów średnioporowatych, a także wysokoporowatych, falowanych i kręconych. Każdy z tych typów włosa wymaga odżywienia i wygładzenia, dzięki którym stanie się sprężysty i zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, mróz czy silne słońce.
Jeśli masz ochotę zacząć przygodę z naturalnymi olejami, a nie jesteś pewna, jaki jest twój typ włosów, doskonałym wyborem będzie właśnie olej ze słodkich migdałów, który jest dobrze przyjmowany przez większość kobiet w naszej strefie klimatycznej. Całkowitą pewność co do tego, czy był to strzał w dziesiątkę, zyskasz jednak dopiero, kiedy w praktyce wypróbujesz pielęgnację z udziałem oleju migdałowego.

Jak nakładać olej ze słodkich migdałów na włosy? Olejowanie

Olej migdałowy możesz nakładać na włosy na kilka sposobów. Jeżeli jesteś właścicielką włosów suchych i zniszczonych, najwięcej zyskasz, stosując olejowanie na mokro, najlepiej na noc. Żeby poprawnie przeprowadzić ten zabieg, przygotuj sobie wszystko, co niezbędne: olej, foliowy czepek, a także zabezpieczenie w postaci turbanu lub ręcznika.
Olejowanie na mokro możesz przeprowadzić w sposób klasyczny, czyli rozczesując włosy, zwilżając je wodą, a następnie równomiernie rozprowadzając na nich niewielką dawkę oleju. Później pozostaje już tylko zabezpieczenie włosów folią i ręcznikiem lub turbanem, żeby wszystkie cenne składniki mogły powoli wniknąć w głąb włosa.
Chcąc dostarczyć włosom jeszcze więcej cennych składników, możesz przed nałożeniem oleju zastosować podkład nawilżający, na przykład żel z aloesu lub odżywkę o silnym działaniu nawilżającym.
Drugim sposobem nakładania oleju migdałowego na włosy jest olejowanie w misce, którego wielką zaletą jest łatwość dokładnego rozprowadzenia kosmetyku. Włosy wystarczy zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju i chwilę je w ten sposób pomoczyć, a następnie zabezpieczyć. Odżywiający włosy kosmetyk powinien pozostać na nich przez minimum 30 minut, maksymalnie przez całą noc. Po tym czasie należy go zemulgować odżywką i umyć normalnie włosy.

Olej migdałowy jako dodatek do kosmetyków do włosów

W jakiej jeszcze formie można stosować olej migdałowy na włosy? Jeżeli nie masz czasu na olejowanie lub nie lubisz takich zabiegów, ciekawe efekty uzyskasz również, dodając cenny olej do gotowych kosmetyków. Ulubione maski do włosów wzbogacone olejem zyskają nowy wymiar, a odżywki, nawet te nałożone zaledwie na kilka minut, skuteczniej odżywiają włosy. To najprostszy sposób na włączenie naturalnych olejów do swojej pielęgnacji.

Olej migdałowy na końcówki włosów

Pielęgnację włosów zawsze najlepiej zakończyć, wcierając w ich końcówki odrobinę naturalnego oleju. Migdałowy sprawdza się w tej roli wyśmienicie. Ten prosty zabieg pozwoli ci zachować włosy w lepszej formie, zapobiegając rozdwajaniu i kruszeniu końcówek. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku pań, które planują zapuszczać włosy i dla których utrata kilku centymetrów jest bolesna. Możesz również wypróbować mieszanki olejków do końcówek, w których olej migdałowy jest tylko jednym ze składników.

Olej migdałowy na włosy – jaki wybrać?

Jaki powinien być olej migdałowy, który nakładasz na włosy? Najlepszy będzie produkt nierafinowany, tłoczony na zimno z nasion migdałowca najwyższej jakości. Pamiętaj, że chodzi o migdały słodkie, a nie gorzkie, z których olej nie posiada właściwości kosmetycznych. Najlepiej jeśli znajdziesz olejek zamknięty w szklanej, ciemnej butelce, która będzie stanowiła ochronę przeciwsłoneczną i zapobiegnie szybkiemu utlenianiu produktu.
Olej migdałowy stosowany na włosy powinien być zawsze świeży i przechowywany niezbyt długo w odpowiednich warunkach. Jeśli czujesz, że ma nieprzyjemny zapach, który sugeruje, że tłuszcz mógł zjełczeć, lepiej go nie używaj i wymień butelkę na nową.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym