Data modyfikacji:

Olej rydzowy: jakie są przeciwwskazania?

Dlaczego warto korzystać z oleju rydzowego (olej rydzowy – na co?)? Olej z lnianki (a nie z grzybów, którymi są rydze) obecnie wraca co łask ze względu na fakt, że składa się niemalże w 90% z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które człowiek powinien regularnie dostarczać do organizmu, a których nie jest w stanie przyswoić w takiej ilości i jakości z żadnych innych produktów spożywczych. Co więcej, olej rydzowy to źródło witamin A i E oraz witamin z grupy B. W naszym artykule w roli głównej olej rydzowy. Jakie są przeciwskazania? 
olej rydzowy

Olej rydzowy – jakie są przeciwwskazania? 

Jak każdy produkt, tak i olej rydzowy ma pewne przeciwskazania do stosowania. Oleju rydzowego nie powinny stosować osoby, które:
  • mają jakikolwiek reakcje alergiczne występujące po spożyciu oleju – pitego bezpośrednio na łyżce albo dolewanego do potraw (stosowanie oleju tylko na zimno! Nie można podgrzewać oleju na patelni do temperatury wrzenia, bo wtedy traci praktycznie wszystkie swoje cenne właściwości);
  • są nadwrażliwe. A nadwrażliwość ta może występować w różnej formie. Najczęściej objawia się niedogodnościami ze strony układu trawiennego;
  • są dziećmi, zwłaszcza małymi. 
  • Olej rydzowy – przeciwskazania dla osób, które przyjmują na stałe jakieś leki na receptę oraz OTC (podczas stosowania leków na różne schorzenia skonsultuj spożywanie oleju z lnianki ze swoim lekarzem rodzinnym).

    Olej rydzowy – na co działa pozytywnie? Dawkowanie dla zdrowia i smaku

    Olej rydzowy – ile dziennie go wypijać lub dodawać do potraw? 
  • Jeśli lubisz praktykować przyjmowanie olejów na łyżce, rób to na czczo, przed śniadaniem. Jedna łyżeczka dziennie – tyle wystarczy, by otrzymać wszelkie korzystne dla człowieka właściwości, które kryją się w tymże oleju. Jedna łyżeczka oleju rydzowego na dzień to pełne pokrycie zapotrzebowania dorosłego człowieka na zdrowe tłuszcze.
  • Dodawaj olej rydzowy do potraw, nie podgrzewając go. Co to oznacza? Nalej sobie na talerz zupę, a następnie dolej do niej łyżeczkę omawianego oleju. 
  • Olej posiada delikatny smak i dobrze komponuje się z wszelkiego rodzaju świeżymi warzywami. Jest świetnym rozwiązaniem do marynat i sosów
  • Nie używaj oleju rydzowego do smażenia, pieczenia oraz gotowania. 
  • Olej rydzowy na cholesterol – czy to działa?

    Regularne spożywanie oleju z lnianki oznacza zmniejszenie poziomu szkodliwego cholesterolu we krwi człowieka, który chce przejść na zdrową stronę życia. To fakt udowodniony naukowo. Po dwóch tygodniach regularnego stosowania oleju u większości osób poddanych próbie wartość cholesterolu LDL spadła o 12 procent (badania zostały przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie na pacjentach z hipercholesterolemią). 

    Olej rydzowy a wątroba – zależności zdrowotne 

    Olej rydzowy (olej z lnianki) to naturalny suplement wspomagający pracę wątroby. Sprzyja usuwaniu zalegających w wątrobie toksyn. Stymuluje i reguluje procesy wytwarzania żółci.

    Olej rydzowy na refluks – stosować czy nie?

    Jeśli stale dopada cię uczucie pieczenia w przełyku, być może cierpisz na refluks. Kwaśne odczycie w ustach? Nudności? To objawy. A przyczynami są głownie spożywanie dużej ilości napojów gazowanych oraz kwaśnych i słodkich produktów. Pierwszy krok ratunku dla ciebie to zmiana złych nawyków żywieniowych, a drugi – włączenie do diety na stałe omawianego tutaj oleju rydzowego. Dlaczego warto? Ponieważ usprawnia on układ trawienny i pomaga się pozbyć niemiłych odczuć, jakie wywołuje refluks. 

    Olej rydzowy a tarczyca

    Jeśli masz problemy z tarczycą, to najlepiej będzie, jeśli wzbogacisz swoją codzienną dietę o tłuste ryby oraz oleje roślinne. Jakie? Oliwę z oliwek extra virgin, a także wysokiej jakości oleje: rzepakowy, lniany, z wiesiołka i czarnuszki. Są one bogate w kwasy tłuszczowe nienasycone i działają głównie przeciwzapalnie. Na tarczycę nie zaszkodzi, jeśli będziesz też pić olej rydzowy z lnianki siewnej. Może on bowiem pomóc uporać się z dolegliwością stale suchej skóry, na którą często uskarżają się kobiety z niedoczynnością tarczycy. Dzięki temu olejowi szybciej pozbędziesz się nieestetycznych dolegliwości skórnych. Olej rydzowy jest także dobrym wyborem w pielęgnacji zdrowej skóry, co z resztą znajduje potwierdzenie w składach wielu kosmetyków naturalnych.

    Olej rydzowy a cukrzyca – czy olej rydzowy pomaga chorym na cukrzycę?

    Tak! Regulacja cukru we krwi to wielkie zadanie, jakie przychodzi wykonać olejowi rydzowemu w ciele człowieka chorego na cukrzycę. Specyfik posiada zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi. Stosując go, możesz także uchronić się przed wystąpieniem cukrzycy.

    Czy olej rydzowy zapobiega procesowi starzenia?

    Wszyscy wiemy, że dni mijają, a my nie jesteśmy młodsi, tylko co dzień nieco starsi. Co więc ma do tego całego procesu olej z lnianki siewnej? Ma, i to sporo, bo jest bogaty w witaminę E, czyli „witaminę młodości”. Włączając go do swojej diety, poprawiasz wygląd swoje skóry, włosów i paznokci, które dłużej pozostają jędrne, elastyczne i błyszczące.

    Czy wiesz, jak stosować olej rydzowy zewnętrznie?

    Szerokie zastosowanie w kosmetyce oleju rydzowego to między innymi:
  • aplikowanie oleju jako zamiennika kremu lub serum przeciwstarzeniowego;
  • używanie go do ujędrniającego masażu twarzy i całego ciała;
  • smarowanie nim ran (oparzeń, odleżyn, zmian skórnych);
  • aplikowanie punktowo na ropne zmiany trądzikowe oraz wypryski;
  • stosowanie jako podkład pod maseczki algowe;
  • olejowanie włosów z pominięciem skóry głowy, ale za to z solidnym wmasowaniem w końcówki. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.