Data publikacji:

Olejek geraniowy: przeciwwskazania, zalety, zastosowanie

Olejek z geranium należy do najpopularniejszych substancji stosowanych w medycynie naturalnej i nie tylko. Jego wyjątkowe właściwości cenione były już setki lat temu. Sprawdź, w czym może pomóc ci olejek geraniowy, a także jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.
Olejek geraniowy: przeciwwskazania

Czym jest olejek z geranium?

Olejek geraniowy pochodzi z roślin z rodzaju Pelargonium. Jego istotnym składnikiem jest geraniol. Cechuje się miętowo-różanym aromatem, cenionym szczególnie w aromaterapii. Największe stężenie olejku zawarte jest Pelargonium graveolens, jednak spotkać go można także w setkach innych gatunków roślin.

Olej geraniowy – właściwości lecznicze

Swoją popularność olej geraniowy zawdzięcza szeregowi dobroczynnych właściwości, które można wykorzystywać na rozmaite sposoby. Pamiętaj jednak, że można stosować go wyłącznie zewnętrznie: spożywanie lub wlewanie czystego olejku geraniowego do ucha może być bardzo szkodliwe. Ogranicz się do używania go na skórę lub w aromaterapii.

Kiedy warto sięgnąć po olejek z geranium?

Olej geraniowy – działanie antygrzybiczne i antyseptyczne

Znaną cechą oleju z geranium jest działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Może być więc stosowany do łagodzenia chorób skóry – trądziku i grzybicy. Sprawdza się znakomicie także w opryszczce, liszajach i egzemie.

Właściwości antywirusowe

Zapalenie gardła, katar, kaszel? Inhalacje z olejkiem geraniowym na pewno pomogą. Substancja ta wykazuje działanie przeciwwirusowe i znacznie przyspiesza powrót do formy w chorobie. Herbatki z liści roślin zawierających geranium mogą pomóc w odksztuszaniu lepkiej wydzieliny.

Olejek z geranium na uspokojenie

Na skołatane nerwy warto sięgnąć po olejek z geranium, który nadaje się do przygotowania domowych inhalacji. Sprawdzi się także zastosowany w ceramicznym kominku. Świetnym pomysłem okaże się także masaż. Olejek geraniowy poprawia nastrój i ułatwia zasypianie.
Ciekawostką jest to, że aromaterapia z geranium przynosi pozytywne efekty podczas leczenia zaburzeń lękowych oraz depresji. Jego zapach potęguje produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia.

Geranium na kłopoty natury kobiecej

Nieregularne cykle miesiączkowe, problemy z menopauzą mogą zostać złagodzone dzięki olejkowi geraniowemu. Masaże lub aromaterapia mają imponujące działanie na kobiecy organizm – dowiedziono bowiem, że wzmagają produkcję hormonów płciowych.

Olejek geraniowy – naturalny sposób na insekty

Mieszając kilka kropel oleju z geranium z wodą, uzyskasz skuteczny środek odstraszający insekty – kleszcze i komary.

Olejek z geranium w pracach domowych

Roztwór wody i olejku z geranium może przydać ci się także podczas sprzątania. Jako że ma właściwości antyseptyczne, możesz używać go do przecierania różnych powierzchni, np. w łazience.

Geranium jako naturalne perfumy

Niegdyś kobiety używały olejku geraniowego, by pokryć ciało przyjemnym zapachem. Ten olej eteryczny doskonale sprawdzi się jako zamiennik perfum. Wystarczy nanieść odrobinę na skórę za uszami, a przyjemny aromat pozostanie z tobą przez cały dzień.

Olejek geraniowy w kosmetyce

Dobroczynne właściwości olejku geraniowego pozwalają stosować go do produkcji wielu kosmetyków. Świetnie sprawdza się także w wersji surowej.
  • Olejek geraniowy na włosy działa nawilżająco i regenerująco. Nadaje pasmom piękny blask i zapobiega ich łamaniu. Możesz stosować go do olejowania włosów lub dodać kilka kropelek do ulubionej odżywki.
  • Olejek z geranium możesz nakładać na twarz, szyję i dekolt. Ten wspaniały dar natury świetnie sprawdza się na cerach problematycznych: trądzikowych i łojotokowych. Przyspiesza gojenie stanów zapalnych i zapobiega powstawaniu nowych zmian. Na cerę suchą i podrażnioną geranium zadziała odżywczo.
  • Borykasz się z cellulitem? Wykonuj masaż z olejkiem geraniowym, a szybko zauważysz efekty. Geranium poprawia krążenie krwi, wspomaga usuwanie toksyn i złogów. Dodatkowo rewelacyjnie uelastycznia skórę.
  • Olejek geraniowy – przeciwwskazania

    Przeciwwskazania do stosowania geranium są tak naprawdę znikome. Powinny unikać go kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, nieplanujące ciąży. Jak wspomniano, geranium stymuluje produkcję estrogenów, wskutek czego antykoncepcja może być nieskuteczna.
    Nie podawaj olejku geraniowego dzieciom i alergikom bez konsultacji z lekarzem.

    Olejek z geranium – gdzie kupić?

    Olejek z geranium jest ogólnodostępny – bez problemu zamówisz go w drogeriach i aptekach internetowych. Koszt buteleczki o pojemności 10 ml to około 10 zł, przy czym olej z geranium jest bardzo wydajny.

    Jak zrobić olejek geraniowy?

    Latem nie musisz decydować się na kupno gotowego olejku z geranium. Bez problemu przygotujesz go sama. Potrzebujesz jedynie popularnych w ciepłym okresie pelargonii pachnących. Zerwij kilka świeżych liści, opłucz je wodą, a następnie rozgnieć w moździerzu. Przełóż masę do słoiczka, zalej oliwą z oliwek i pozostaw na dwa tygodnie. Po tym czasie uzyskasz domowej roboty olejek z geranium.

    Olej geraniowy – sposób na zdrowie i urodę

    Olejek z geranium to niedrogi produkt, który może pomóc ci w wielu dolegliwościach. Geranium jest także nieocenionym wsparciem w trosce o urodę.
    Zdjęcie: Envato Elements