Data publikacji:

Olejek rycynowy na zmarszczki: jak stosować?

Nasze babcie stosowały go w celu wzmocnienia i poprawy wyglądu brwi i rzęs, ale nie każdy wie, że olejek rycynowy działa również na zmarszczki. Dzięki naturalnym właściwościom wygładzającym skutecznie uelastycznia skórę. Działa dogłębnie, symulując procesy naprawcze komórek i zmniejsza widoczność zmarszczek. Olejek rycynowy pomaga też na cienie pod oczami i może być stosowany do delikatnego masażu twarzy. Jak stosować ten naturalny kosmetyk?
olejek rycynowy

Czy olejek rycynowy pomaga na zmarszczki?

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe to duży segment rynku produktów dla kobiet. Trudno się dziwić, każda z nas marzy o pięknej, gładkiej cerze. Jednocześnie coraz większą popularnością cieszy się pielęgnacja minimalistyczna, wykorzystująca między innymi naturalne oleje, w tym olejek rycynowy – idealny na zmarszczki.
Nie ma wątpliwości, że ten naturalny kosmetyk rzeczywiście ma wyjątkowo pozytywny wpływ na cerę, co potwierdza doświadczenie wielu kobiet. Niektóre z nich martwią się, czy przy okazji nie wpływa on negatywnie na oczy, kiedy jest stosowany w ich okolicach na cienie, zmarszczki lub rzęsy. Czy olej rycynowy niszczy wzrok? Nie, nic nie potwierdza takiego wpływu. Możliwe jest podrażnienie i związane z nim łzawienie, jeśli dostanie się bezpośrednio do oka. Warto też najpierw przetestować czy nie występuje na niego uczulenie, ponieważ może ono prowadzić do opuchnięcia powiek.

Jak olejek rycynowy działa na zmarszczki?

Olej rycynowy jest skuteczny na zmarszczki ze względu na bogactwo składników o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym i przeciwzapalnym. Wnika głęboko w skórę, odżywiając ją i stymulując odnowę komórkową oraz produkcję kolagenu.
Jak olejek rycynowy działa na zmarszczki? Stają się płytsze, a dzięki temu mniej widoczne. Zmiany możesz zauważyć, stosując olejek na szyję, dekolt, czoło, w okolicach oczu i ust. Ochronne działanie kosmetyku zabezpiecza też przed pojawianiem się nowych zmarszczek, dlatego można go stosować również profilaktycznie.

Olejek rycynowy nie tylko na zmarszczki

Efekty stosowania olejku rycynowego na zmarszczki to wygładzenie skóry pod oczami i na czole, a także wszędzie tam, gdzie jest regularnie aplikowany. To jednak nie koniec zalet tego olejku. Jakie jeszcze korzyści możesz odnieść?
  • Dzięki kuracji cera nabiera jednolitego koloru, a problematyczne przebarwienia stają się mniej widoczne.
  • Olejek rycynowy stosuje się również na cienie pod oczami, przy systematycznym smarowaniu okolic oczu możesz liczyć na bardzo dobre rezultaty.
  • Właścicielki cery zanieczyszczonej również skorzystają na smarowaniu twarzy olejkiem rycynowym, ponieważ działa przeciwzapalnie i wspomaga walkę z trądzikiem.
  • Brwi i rzęsy wzmocnisz, smarując je olejkiem co wieczór.
  • Możesz wykorzystać go do olejowania włosów.
  • Olejek rycynowy polecany jest na miejsca intymne przed i po porodzie.
  • Jak stosować olejek rycynowy na zmarszczki?

    Najpopularniejszym sposobem na to, jak stosować olejek rycynowy na zmarszczki jest delikatny masaż skóry przy użyciu kilku kropli kosmetyku. Najlepiej nakładać go na dobrze oczyszczoną i lekko zwilżoną twarz, na przykład po użyciu toniku lub wybranego, dostosowanego do cery hydrolatu.
    Ważną kwestią jest sposób wykonywania masażu – należy to robić okrągłymi ruchami, a skóry nie należy nadmiernie rozciągać, ponieważ może to powodować efekt odwrotny do zamierzonego. Co ważne, nie jest to olej komedogenny, dlatego nie powinien zatykać porów, w związku z tym warto zostawić olejek na twarzy na noc, a dopiero rano dokładnie oczyścić skórę.
    Niektóre kobiety używają oleju rycynowego na twarz zamiast kremu. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie. Oleje to emolienty, które są bardzo ważne w pielęgnacji skóry. Potrzebuje ona jednak również substancji nawilżających, które skutecznie nawadniają. Ponadto dobrej jakości kremy są wzbogacone o inne składniki takie jak wyciągi i ekstrakty roślinne, dodatkowo poprawiające kondycję skóry. Najlepszym sposobem na utrzymanie jej w dobre formie jest zatem dostarczenie jej wszystkich niezbędnych składników.

    Olej rycynowy jako dodatek

    Nie warto rezygnować z kremu do twarzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić ulubiony produkt dodatkiem oleju, dzięki czemu jeszcze lepiej wpłynie na skórę. Wystarczy, że na bieżąco będziesz dodawać przed aplikacją na skórę kilka kropli olejku rycynowego.
    Warto przetestować różne olejki do twarzy, wykorzystując połączenie olejku rycynowego z innymi takimi jak jojoba, ze słodkich migdałów lub arganowy. Możesz również przygotować domowy peeling oczyszczający lub maseczkę do twarzy wzbogacone olejkiem.

    Olej rycynowy na zmarszczki – masaż za pomocą rolera lub płytki gua sha

    Ciekawym pomysłem na poprawę kondycji skóry za pomocą olejku jest skorzystanie z wałka wykonanego z kamienia, a przykład jadeitu lub kwarcu. Nieco inny rodzaj masażu wykonasz  za pomocą płytki gua sha.
    Oba przyrządy cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ pomagają połączyć korzystne działanie kosmetyków, niskiej temperatury i mechanicznego masażu. Roler lub płytka, schłodzone przed masażem w lodówce, dodatkowo poprawiają krążenie, zmniejszają obrzęki i poprawiają przepływ limfy. Skóra staje się jędrniejsza i odprężona, a ewentualna opuchlizna znika.
    Ważna jest właściwa technika wykonywania takiego masażu, dzięki czemu olejek rycynowy na zmarszczki wraz z przyrządem stworzą udany duet. Jeśli nie wiesz, jak wykonać taki zabieg, możesz poprosić o instruktaż doświadczoną osobą lub skorzystać z filmików dostępnych w internecie.

    Jak stosować olejek rycynowy na zmarszczki? Dbaj o jakość produktu

    Nie tylko oleje, które spożywasz, powinny być najlepszej jakości, również te stosowane zewnętrznie muszą być świeże i dobrze przechowywane. Stosowanie produktu zjełczałego, przeterminowanego lub trzymanego w zbyt ciepłym czy nasłonecznionym miejscu nie tylko nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ale może też zaszkodzić. Dobrej jakości kosmetyk przyniesie ci natomiast wyłącznie korzyści.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym