Data publikacji:

Olejek z opuncji figowej – jaki wybrać?

Dziś coraz częściej mówi się o świadomej i minimalistycznej pielęgnacji twarzy, która zakłada stosowanie dobrze dopasowanych kosmetyków o dobrych składach. Jednym z nich może być olejek z opuncji figowej bogaty w odżywcze, nienasycone kwasy tłuszczowe. Pokochają go posiadaczki cer suchych, dojrzałych, ale też trądzikowych i skłonnych do podrażnień. W poniższym artykule tłumaczymy, jak dokładnie działa olejek z opuncji figowej. Jaki wybrać oraz o czym pamiętać podczas jego aplikacji? Odpowiedzi czekają poniżej – sprawdź!
Raw prickly pears. Opuntia or indian fig cactus.

Olejek z opuncji figowej – pochodzenie i pozyskiwanie

Olejek z opuncji figowej pozyskiwany jest z kaktusów zwanych również figami indyjskimi, kaktusowatymi czy berberyjskimi. Rośliny te uprawia się przede wszystkim w Ameryce Południowej, Afryce, Stanach Zjednoczonych oraz w basenie Morza Śródziemnego. Najlepszy jakościowo olejek z opuncji figowej pochodzi z Maroka. Sam proces jego przygotowania jest niezwykle pracochłonny, ponieważ preparat wytwarza się tylko z nasion.
Aby wytworzyć olejek, najpierw zbiera się owoce opuncji figowej. Następnie wydobywa się z nich nasiona, które muszą być ususzone. Gdy już do tego dojdzie, to w specjalnej maszynie tłoczy się je na zimno. Trzeba mieć na uwadze, że do wytworzenia około 1 l olejku potrzeba mniej więcej 30 kg nasion, które zostają najpierw zebrane z aż tony owoców. Jedno nasionko zawiera 5% czystego olejku, więc już te dane pokazują, że wytworzenie eliksiru wcale nie jest ani łatwe, ani szybkie. To również cenna informacja dla konsumentów, którzy chcą kupić olejek z opuncji figowej. Jaki wybrać, by cieszyć się jego odżywczym działaniem?
Olejek z opuncji figowej z certyfikatem (przykładowo ECOCERT) będzie najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ to potwierdzenie, że produkt jest najlepszej jakości. Dobrze jest również zwracać uwagę na skład kupowanych kosmetyków – olejek z opuncji nie powinien zawierać żadnych dodatków.

Olejek z opuncji figowej – właściwości

Olejek z opuncji figowej to przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6 oraz kwasu linolowego), aminokwasów, polifenoli, fitosteroli, betalainy czy witamin E oraz K. Okazuje się, że jest to olejek, który zawiera największą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych ze wszystkich innych kosmetyków naturalnych dostępnych na rynku.
Kwasy tłuszczowe zawarte w olejku z opuncji figowej wspierają między innymi regenerację komórek i wzmacniają zewnętrzną warstwę skóry. Polifenole, aminokwasy oraz witamina E (czyli witamina młodości) odpowiadają z kolei za zwalczanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za procesy starzenia naskórka. Fitosterole wiążą wodę i zatrzymują wilgoć, dzięki czemu cera staje się jędrniejsza i dobrze napięta. Witamina K zawarta w olejku wspiera także redukcję przebarwień – potrądzikowych oraz posłonecznych.
Na co działa olejek z opuncji figowej? Przede wszystkim to preparat, który pozwoli dogłębnie nawilżyć skórę, a także uchroni ją przed utratą wody. Jego regularne stosowanie wesprze pielęgnację przeciwstarzeniową i sprawi, że cera stanie się jędrna, wygładzona, elastyczna i odżywiona. Oprócz tego olejek z opuncji figowej ułatwi pielęgnację cery trądzikowej, ponieważ działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, zmniejsza przebarwienia, zaczerwienienia oraz zwęża pory. Bogata formuła olejku tworzy również na skórze ochronną warstwę – idealną, gdy chcemy zabezpieczyć cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Olejek z opuncji figowej – jak stosować?

Zaletą olejku z opuncji figowej jest jego lekka konsystencja, która bardzo szybko się wchłania i to również odróżnia go od innych, oleistych preparatów. Na ogół wszelkie olejki są dość trudne w aplikacji, ponieważ pozostawiają lepką, tłustą warstwę i mogą przyczyniać się do zapychania porów, a w efekcie – do powstawania zaczerwienień czy zaskórników. W przypadku stosowania olejku z opuncji figowej nie będzie takich problemów. Można z powodzeniem stosować go zarówno rano, jak i wieczorem na dobrze oczyszczoną, suchą cerę. Wystarczy nanieść na skórę dwie, trzy krople olejku i rozmasować je aż do wchłonięcia. Lekka konsystencja sprawia, że warto używać go w formie serum pod krem. Olejek z opuncji figowej sprawdzi się również w roli wygładzającego, rozświetlającego kosmetyku pod oczy, gdzie cera jest wyjątkowo cienka i wrażliwa. Jeśli zależy nam na tym, by formuła olejku była jeszcze lżejsza, watro jego kroplę zmieszać przykładowo z kremem do twarzy.
Jeśli na cerze nie ma żadnych aktywnych stanów zapalnych, olejek z opuncji figowej można wykorzystać również do masażu twarzy. Porcję preparatu aplikujemy wtedy na skórę i wykonujemy masaż – dłońmi lub przy użyciu rollera do twarzy. Olejek warto również polecić panom, którzy zmagają się zaczerwienieniami po goleniu, ponieważ działa on łagodząco.

Olejek z opuncji figowej – jak wybrać najlepszy?

Pisaliśmy już o tym, że olejek z opuncji figowej z certyfikatem i czystym składem to najlepszy wybór. Idealnie, jeśli kosmetyk będzie zamknięty w szklanej buteleczce z pipetą, która ułatwi precyzyjną aplikację. Warto mieć na uwadze, że cena dobrego, jakościowego kosmetyku wahać się będzie od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Dobrze też kupować olejki o małej pojemności, a następnie przechowywać je w dość chłodnym i zacienionym miejscu, tak by ograniczyć jego bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. A jaki kolor ma olejek z opuncji figowej? Naturalne preparaty, które przechowywane są w prawidłowy sposób, mogą przyjmować odcienie od zielonego po żółty i to również powinna być istotna uwaga dla osób chcących korzystać z naturalnych i bezpiecznych kosmetyków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka