Data modyfikacji:

Olejowanie włosów na mokro – jak to się robi?

Olejowanie włosów daje fantastyczne rezultaty. Warunkiem jest jednak odpowiednie dobranie rodzaju oleju do typu włosa oraz systematyczność. Ten element pielęgnacji wymaga cierpliwości, jednak zdecydowanie warto wprowadzić go do swojej rutyny. Jeśli się postarasz, twoje odżywione kosmyki staną się sprężyste, błyszczące i dużo silniejsze. Jak poprawnie przeprowadzić olejowanie włosów na mokro?
Olejowanie włosów na mokro – jak to się robi?

Olejowanie włosów na mokro lub sucho – dlaczego warto?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na olejowanie włosów na mokro, czy na sucho, nie możesz liczyć na błyskawiczne spektakularne efekty. Kondycja włosów poprawia się powoli, a twoim zadaniem jest regularne dostarczanie im niezbędnych do tego składników odżywczych. Możesz mieć jednak pewność, że cierpliwość popłaca. Żeby wykonać poprawny zabieg olejowania, nie trzeba wiele. Konieczny jest wybór odpowiedniego dla posiadanego typu włosów oleju, przydatny jest również czepek foliowy, a także turban.
Na jakie efekty możesz liczyć, stosując systematyczne olejowanie włosów na mokro lub sucho? Twoje włosy ulegną regeneracji i staną się sprężyste oraz odżywione. Łuski włosa delikatnie się przymkną, dzięki czemu stanie się on gładszy i bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne lub złe warunki atmosferyczne.

Olejowanie włosów na mokro czy sucho?

Jeśli słyszałaś o różnych sposobach olejowania, być może wiesz już, że możliwe jest nakładanie kosmetyku na suche lub zwilżone włosy. Obie metody mają swoje zwolenniczki, a wybór zależy od kilku czynników – ilości czasu, jaką chcesz poświęcić na pielęgnację, doświadczenia w tym temacie i chęci.
Która metoda jest skuteczniejsza – olejowanie włosów na sucho czy mokro? Lepsze efekty przynosi olejowanie włosów na mokro, jest jednak odrobinę bardziej wymagające, ponieważ kosmyki trzeba najpierw umyć lub przynajmniej zwilżyć. W wilgotne włosy łatwiej wnikają składniki odżywcze.
Dla kogo jest przeznaczone olejowanie włosów na mokro? Najwięcej korzyści odniosą właścicielki kosmyków suchych, zniszczonych i wymagających silnego nawilżenia. Olej jest naturalnym emolientem, jednym ze składników niezbędnych w świadomej pielęgnacji. Emolienty tworzą barierę, dzięki której wilgoć pozostaje wewnątrz włosa.

Jak dobrać produkt do olejowania na mokro?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na olejowanie na sucho, czy na mokro, konieczny jest wybór odpowiedniego oleju. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz skorzystać z gotowych, specjalnie opracowanych mieszanek. Do olejowania nadaje się jednak większość dobrej jakości olejów roślinnych dostępnych w domu, na przykład oliwa z oliwek, olej rzepakowy, kokosowy, lniany i rycynowy. Wybór zależy od porowatości włosów, a najlepszym sposobem na ocenę wpływu kosmetyku jest metoda prób i błędów. Testuj i obserwuj, jak reagują włosy na dany produkt.

Jak często przeprowadzać olejowanie na mokro?

Tylko regularność pomoże ci uzyskać upragnione efekty. Jak często olejować włosy na mokro? Najlepiej robić to 1–2 razy w tygodniu. Zależy to od indywidualnych potrzeb, ale też możliwości czasowych. Ważne jest, by nie przesadzić ani z ilością kosmetyku, ani z częstotliwością samego zabiegu, ponieważ przeciążone emolietami włosy mogą stać się nadmiernie obciążone, co nie wpłynie dobrze na ich wygląd.

Olejowanie włosów na mokro krok po kroku

Istnieje kilka sposobów na to, jak olejować włosy na mokro – każda z metod ma swoje zalety. Wybierz najdogodniejszy dla ciebie sposób, obserwując włosy, ale także biorąc pod uwagę, czy zabieg nie jest zbyt czasochłonny i męczący. Jeśli okaże się zbyt wymagający, trudniej będzie o regularność.

Olejowanie na mokro – na noc czy w dzień?

Zabieg olejowania włosów na mokro jest bardzo prosty, wymaga jedynie kilku kroków. Jeżeli twoje włosy potrzebują silnej regeneracji, możesz przeprowadzić olejowanie na mokro na noc, zmywając kosmetyk dopiero rano.
  1. Rozczesz i zmocz włosy.
  2. Rozetrzyj w dłoniach odrobinę oleju i wcieraj go po kolei w pasma. Jeśli potrzebujesz, możesz również wmasować go w skalp.
  3. Owiń głowę foliowym czepkiem, a następnie turbanem lub ręcznikiem, żeby pod wpływem ciepła do wnętrza włosa przedostało się jeszcze więcej składników odżywczych.
  4. Po około 30–60 minutach możesz już opłukać włosy ciepłą wodą i umyć je, najlepiej odżywką, która pomoże zemulgować olej, a następnie delikatnym szamponem. Po zabiegu można również nałożyć ulubioną odżywkę.

Olejowanie na podkład nawilżający lub odżywkę

Olejowanie włosów na mokro można zacząć od nałożenia na nie podkładu nawilżającego lub odżywki czy maski. Pozwoli to na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów. W tym przypadku należy jednak dokładnie pilnować czasu – nadużywanie substancji nawilżających może prowadzić do puszenia włosów.
Zabieg rozpocznij od zmoczenia włosów, a następnie użyj humektantowejodżywki do włosów. Żeby nawilżyć włosy, możesz też wykorzystać jako podkład: hydrolat, żel aloesowy i wodę z miodem lub cukrem. Na tak przygotowane wilgotne włosy nałóż dokładnie małą porcję wybranego oleju. W tym przypadku również należy użyć czepka foliowego oraz ręcznika lub turbanu i po około 30 minutach umyć włosy.

Olejowanie włosów na mokro w misce

Użycie miski jest polecane przez wiele kobiet zainteresowanych świadomą pielęgnacją. Zaletami tej metody jest łatwość jej zastosowania i równomierne rozprowadzenie oleju. Do miski wlej ciepłą wodę, a następnie dolej odrobinę wybranego oleju. Tłuszcz nie wymiesza się z wodą, będzie unosił się na powierzchni. Do tak przygotowanej kąpieli włóż włosy i delikatnie rozprowadź olej na całej ich powierzchni lub jedynie na długości poniżej ucha, żeby nie obciążyć fryzury. Kiedy włosy są zwilżone mieszaniną oleju i wody, odciśnij nadmiar wilgoci i owiń je szczelnie foliowym czepkiem i turbanem na około 30 minut.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym