Data publikacji:

Olejowanie włosów na noc. Poradnik

Olejowanie włosów to domowy zabieg, który świetnie wpływa na kondycję włosa i pozwoli ci uporać się z wieloma problemami. W poniższym poradniku przybliżamy olejowanie włosów na noc. Podpowiadamy, dlaczego warto olejować włosy na noc, co daje taki zabieg oraz jak go wykonać. Zapraszamy do lektury!
Olejowanie włosów na noc

Olejowanie włosów na noc. Czym jest olejowanie włosów?

Zastanawiasz się, czym takim jest olejowanie włosów na noc? Olejowanie kosmyków to nic innego jak nakładanie na pasma odpowiednio dobranego oleju lub jego mieszanki. Taki zabieg rewelacyjnie wpływa na kondycję włosa i daje znakomite efekty. O nich piszemy więcej poniżej. Do olejowania włosów możesz użyć gotowej mieszanki lub stworzyć ją samemu. Istnieje też kilka metod olejowania włosów – olejowanie na sucho, na mokro, na mokro w misce lub olejowanie włosów mgiełką. Dobór metody zależy od twoich indywidualnych preferencji, a także potrzeb włosa.

Olejowanie włosów na noc – efekty

Olejowanie na noc daje świetne efekty. Jakie? Przede wszystkim taki zabieg nawilża, odżywia i wzmacnia kosmyki. Ponadto olejowanie zmniejsza częstotliwość wypadania włosów, wzmacnia cebulki, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto dodać, że olejowanie włosów może także pomóc kosmykom nadmiernie przetłuszczającym się, a także tym osobom, które borykają się z łupieżem. Regularne olejowanie na noc sprawia, że włosy są pełne blasku i zdrowe.
Nie zapominajmy jednak o tym, że olejowanie włosów na noc to zabieg dla włosów bardzo suchych i zniszczonych, np. zabiegami fryzjerskimi. Świetnie sprawdzi się dla włosów wysokoporowatych. Ponadto to świetny zabieg dla włosów, którym brakuje emolientów. Jak to poznasz? Twoje włosy staną się suche, szorstkie i sianowate. Przy włosach średnio- i niskoporowatych olejowanie włosów na noc może dodatkowo obciążyć kosmyki i będzie to zabieg zbyt mocny. Wówczas lepiej wybrać inną metodę olejowania – najlepiej taką, w której olej trzyma się na włosach krócej niż całą noc. Najlepiej obserwować swoje kosmyki. Olejowanie powinno dodawać włosom blasku, ale nie powinno ich obciążać, powodować nadmiernego oklapnięcia i sprawiać, że włosy będą się lepić i wyglądać na tłuste.

Jak olejować włosy na noc? Jakiego oleju użyć?

W olejowaniu włosów na noc bardzo istotny jest dobór odpowiedniego oleju. Ten powinno dobrać się do rodzaju i stanu swoich kosmyków. Zatem, czym olejować włosy na noc?

Czym olejować włosy na noc?

Dla włosów średnioporowatych sprawdzą się oleje makadamia, arganowy, rycynowy, ze słodkich migdałów, pestek śliwki lub moreli.
Dla włosów wysokoporowatych polecamy oleje konopny, z dzikiej róży i nasion truskawki.
Tak jak wspominaliśmy, olejowanie włosów na noc może być zbyt obciążające dla włosów niskoporowatych. Jeśli jednak masz taki typ włosów, a chcesz spróbować olejowania na noc, to postaw na olej kokosowy.

Jak olejować włosy na noc?

A teraz przejdźmy do najważniejszego, czyli krok po kroku wyjaśnijmy, jak olejować włosy na noc.
Krok 1: rozczesz włosy
Przed olejowaniem włosów na noc nie myj kosmyków. Jedynie je rozczesz i podziel na partie, co ułatwi nakładanie oleju. Włosy do olejowania na noc muszą być suche.
Krok 2: nałóż olej na kosmyki
Najpierw wybrany olej nałóż na dłonie, a następnie rozprowadź je na poszczególne partie włosów. Olej stosuje się tylko na kosmyki czy również na skórę głowy? To zależy od ciebie. Jeśli twoja skóra głowy nie ma tendencji do nadmiernego przetłuszczania się, a jest wręcz sucha i podrażniona, to olej możesz nałożyć też na skalp.
Krok 3: zwiąż włosy
Najlepiej w warkocz lub luźny koczek. Tak, aby w takiej fryzurze było ci wygodnie spać.
Krok 4: zabezpiecz włosy foliowym czepkiem
Krok 5: po nocy umyj głowę
Teraz wystarczy dokładnie umyć włosy. Ważne, aby wybrać do tego delikatny szampon. Mycie włosów po olejowaniu możesz nawet powtórzyć dwa razy, jeśli tylko czujesz taką potrzebę.
I gotowe! Olejowanie można uznać za zakończone. Olejowanie włosów najlepiej powtarzać 1–2 razy w tygodniu – w zależności od potrzeb włosów. Pamiętaj, że to metoda, która wymaga systematyczności. Tylko wtedy zauważysz najlepsze efekty.

Olejowanie włosów na noc – praktyczne wskazówki

Skoro już wiesz, co daje zabieg olejowania włosów i jak to robić, to teraz przeczytaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym zabieg olejowania stanie się jeszcze prostszy i bardziej efektywny.
  • Wykonaj próbę uczuleniową
Przed zastosowaniem oleju na całe włosy i skórę głowy wykonaj próbę uczuleniową. Zrób ją przynajmniej 48 godziny przed olejowaniem. Niewielką ilość oleju rozsmaruj na skórze za uchem. Teraz obserwuj reakcję. Jeśli widzisz zaczerwienienie, czujesz pieczenie i świąd, a twoja skóra jest podrażniona lub, co gorsza, ma wysypkę, to znak, że dany olej nie jest dla ciebie.
  • Nie rozczesuj włosów kręconych!
Przed olejowaniem włosów na noc radziliśmy dokładnie rozczesywać włosy. Nie dotyczy to jednak włosów kręconych.
  • Dokładnie dobierz olejek i jego zapach
Olejek należy dobrać do rodzaju włosów, ale też twoich indywidualnych preferencji zapachowych. W końcu z tym olejem na włosach musisz potem iść spać, co przy drażniącym zapachu może okazać się problematyczne. I skutecznie zniechęci cię do olejowania!
  • Nie możesz spać przez szeleszczący czepek? Mamy na to patent!
Wystarczy, że przykryjesz poduszkę ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Dzięki temu zmniejszysz też ryzyko pobrudzenia pościeli olejem.
A ty, co sądzisz o zabiegu olejowania włosów? Wykonywałaś go kiedyś w domu? Byłaś zadowoleni z efektów? Mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik rozwiał wszelkie twoje wątpliwości dotyczące olejowania włosów na noc.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.