Data publikacji:

Olejowanie włosów na sucho: wszystko, co musisz wiedzieć

Olejowanie włosów na sucho, jak sama nazwa wskazuje, polega na aplikacji wybranego oleju bezpośrednio na pasma, bez wcześniejszego mycia czy stosowania podkładu. To metoda, która pozwoli ci kompleksowo zadbać o fryzurę – nawilżyć ją, dodać jej blasku, a nawet wzmocnić cebulki i ograniczyć wypadanie kosmyków. Jak olejować włosy na sucho, jakiego oleju użyć i jak go zmyć? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w naszym artykule.
olejowanie włosów na sucho

Czy można nakładać olej na suche włosy?

Oczywiście, że można. Olejowanie włosów na sucho cieszy się równie dużą popularnością, co robienie tego na mokro lub na podkład. Jeśli do tej pory nie dałaś tej metodzie szansy, to najwyższy czas to zmienić, bo to szybki i prosty sposób na zadbanie o pasma. Jest na tyle bezproblemowy, że sprawdzi się fantastycznie w przypadku dziewczyn, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z olejowaniem włosów.
Olejowanie włosów na sucho, które możesz wykonać też zwykłym olejem ze swojej kuchni, ma wiele zalet. Regularne robienie tego zabiegu sprawi, że pasma:
  • nabiorą zdrowego blasku na całej długości,
  • będą miękkie i widocznie wygładzone,
  • przestaną się tak mocno puszyć i elektryzować,
  • staną się mniej podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia,
  • będą łatwiejsze w rozczesywaniu.
  • Olejowanie włosów – na sucho czy mokro?

    Chcesz dać szansę olejowaniu włosów i nie wiesz, czy robić to na sucho, czy mokro? Pierwsza metoda, na której skupiamy się w tym artykule, to świetna propozycja dla dziewczyn, których fryzura potrzebuje wygładzenia, zmiękczenia, blasku i ujarzmienia. Warto jednak pamiętać, że olejowanie włosów na sucho może sprawić, że zmycie oleju będzie trudniejsze niż w przypadku metody na mokro. Należy także uważać z ilością naturalnej formuły – jej nadmiar może doprowadzić do przeciążenia fryzury.
    Z kolei olejowanie włosów na mokro jest polecane w przypadku zniszczonych i suchych pasm, które potrzebują dogłębnej regeneracji, odżywienia i nawilżenia. Powód jest prosty – wcześniejsze zmoczenie kosmyków sprawia, że zawarte w wybranym oleju substancje aktywne łatwiej przenikają do wnętrza włosów.

    Jak olejować włosy na sucho? O tym warto wiedzieć

    Olejowanie włosów na sucho warto wykonywać nawet kilka razy w tygodniu. Wszystko zależy od kondycji twojej fryzury. Jeśli pasma są zniszczone i przesuszone, to możesz spróbować wykonywać zabieg nawet codziennie. Gdy włosy odzyskają swój blask i zdrowy wygląd, możesz olejować je 1–2 razy w tygodniu dla podtrzymania efektu.
    A jak olejować włosy na sucho? Zacznij od rozczesania fryzury i podzielenia jej na sekcje. Następnie aplikuj odrobinę oleju na każdą z nich, uważając, aby zrobić to równomiernie i nie przesadzić z jego ilością. Gdy pokryjesz nim już wszystkie pasma, warto jeszcze raz przeczesać włosy, a następnie nałożyć czepek lub ręcznik na głowę. Aby podkręcić efekt olejowania, użyj suszarki z ciepłym nawiewem.
    Dobrym pomysłem jest olejowanie włosów na sucho nie tylko na długości. Równie świetnym wyborem jest połączenie zabiegu z olejowaniem skóry głowy, które wzmacnia cebulki, przyspiesza wzrost kosmyków i ogranicza ich wypadanie oraz pomaga w walce z łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem się skalpu.

    Olejowanie na sucho – na ile czasu zostawić olej na włosach?

    Pierwszy raz wykonujesz olejowanie na sucho i nie wiesz, na ile czasu zostawić olej na włosach? Warto dać mu chwilę, aby zadziałał, dlatego przyjmuje się, że należy odczekać przynajmniej 30–40 minut. Bez obaw możesz zostawić olej na dłużej, nawet na 3–4 godziny. 
    A czy olejowanie włosów na noc jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak, pod warunkiem że planujesz umyć rano głowę. Jeśli zdecydujesz się zostawić olej na fryzurze na czas snu, to pamiętaj o zabezpieczeniu fryzury czepkiem lub chustką.

    Jak zmyć olej po olejowaniu na sucho?

    Wiesz już, jak wykonać olejowanie włosów na sucho. A jak zmyć olej? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, może być to trudniejsze niż w przypadku metody na mokro, ale nie pozwól, aby cię to zniechęciło. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. emulgowanie, czyli nałożenie na pasma ulubionej odżywki albo maski do włosów (po wcześniejszym wypłukaniu wodą).
    Formuła odżywki albo maski ułatwi połączenie oleju z wodą, a co za tym idzie – umożliwi bezproblemowe zmycie go z kosmyków. Kolejnym krokiem jest umycie głowy szamponem, ponowna aplikacja odżywki i gotowe.

    Jaki olej do olejowania włosów na sucho?

    Czy wiesz, że sekret wymarzonych efektów olejowania włosów zależy od tego, jaki olej aplikujesz na pasma? W tym przypadku warto kierować się porowatością kosmyków i to właśnie do niej dobierać naturalną formułę. Poniżej znajdziesz propozycje, które warto przetestować w trakcie najbliższego zabiegu olejowania włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych.

    Olejowanie włosów niskoporowatych na sucho

    Do olejowania włosów niskoporowatych na sucho doskonale sprawdzi się olej kokosowy, masło shea, kakaowe i mango albo witamina E. Z powodzeniem możesz używać również oleju babassu i rycynowego.

    Olejowanie włosów średnioporowatych – jaki olej wybrać?

    Masz włosy średnioporowate? W takim razie wypróbuj olej słonecznikowy, rycynowy, z awokado albo ze słodkich migdałów. Możesz sięgnąć też po olej makadamia i arganowy, a także po inne produkty jednonienasycone – oliwę z oliwek czy olej sezamowy.

    Najlepsze oleje do olejowania włosów wysokoporowatych na sucho

    Jeśli masz włosy wysokoporowate, to do olejowania na sucho warto wypróbować olej z wiesiołka, pestek winogron i lniany. Równie świetnie sprawdzi się olej sojowy, z ogórecznika, kukurydziany, konopny i słonecznikowy. Najważniejsze, aby wybrany produkt zawierał mnóstwo cennych kwasów wielonienasyconych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.