Data modyfikacji:

Oxybrazja – co to jest i dla kogo?

Chcesz odżywić i nawilżyć skórę twarzy? A może zmagasz się z cellulitem albo rozstępami? Z pomocą przychodzi oxybrazja, czyli delikatny peeling tlenowo-wodny, podczas którego cera jest nie tylko wygładzana i oczyszczana, ale także nawilżana i dotleniana. To bezpieczna propozycja, z której możesz skorzystać w wielu gabinetach kosmetologicznych. Zobacz, czym jest oxybrazja, jakie daje efekty oraz czy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych!
oxybrazja

Oxybrazja – co to jest i jak przebiega zabieg?

Oxybrazja, nazywana również mikrodermabrazją tlenową albo peelingiem wodno-tlenowym, to zabieg złuszczający naskórek, podczas którego korzysta się z połączenia soli fizjologicznej i tlenu. Już teraz warto podkreślić, że jest ona bezpieczna, bezbolesna i bardzo delikatna. Podczas oxybrazji urządzenie nie dotyka nawet twojej twarzy! Zamiast tego mikrokrople są aplikowane ze specjalnej końcówki bezpośrednio na skórę.
Podczas oxybrazji złuszcza się pięć warstw naskórka, czyli warstwę jasną, rogową, ziarnistą, kolczystą i podstawną. Wytwarzane podciśnienie dodatkowo masuje skórę i pobudza ją do samoistnej regeneracji. Zabieg wykonuje się najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie oraz udach. Niektóre gabinety oferują również peeling wodno-tlenowy pleców, ramion i dłoni. Oxybrazja trwa około 30 minut na twarzy i do 60 minut w przypadku ciała.

Oxybrazja a mikrodermabrazja – czym się od siebie różnią?

Czym oxybrazja różni się od mikrodermabrazji? Jak wspomnieliśmy już wcześniej – pierwszy zabieg pomaga odżywić i dotlenić skórę bez naruszania jej warstwy ochronnej. W przypadku mikrodermabrazji jest inaczej, dlatego jest uznawana za zabieg dość inwazyjny, który nie sprawdzi się u osób z cerą wrażliwą albo podrażnioną. Możesz się na nią zapisać, jeżeli zależy ci na oczyszczeniu i wygładzeniu skóry, walce z przebarwieniami oraz rozszerzonymi porami.
Najprościej mówiąc – oxybrazja jest bezpieczną, delikatniejszą alternatywą mikrodermabrazji, którą poleca się osobom z cerą naczynkową i wrażliwą oraz z ropnym trądzikiem.

Oxybrazja – jakie efekty daje?

Popularność, jaką cieszy się oxybrazja, wynika z efektów zapewnianych przez zabieg. Na co możesz liczyć? Zastosowanie soli fizjologicznej:
  • poprawia krążenie krwi,
  • odżywia i nawilża skórę,
  • poprawia jędrności i elastyczności twarzy oraz ciała,
  • wpływa pozytywnie na produkcję kolagenu i odbudowanie włókien kolagenowych,
  • ujednolica koloryt,
  • zwęża pory,
  • wygładza zmarszczki,
  • spłyca blizny,
  • redukuje cellulit,
  • zmniejsza rozstępy,
  • niweluje problem z rogowaceniem okołomieszkowym,
  • wspomaga walkę z koloniami bakterii odpowiedzialnych na stany zapalne i trądzik.
Pamiętaj, że oxybrazja nie jest zabiegiem jednorazowym. Aby efekty były trwałe i widoczne, należy powtórzyć ją kilka razy. W zależności od kondycji skóry wykonuje się od 3 do 10 sesji w wyznaczonych odstępach czasu.
Przerwy różnią się w zależności od typu cery i miejsca, które poddajesz zabiegowi oxybrazji. W przypadku ciała kolejne sesje odbywają się co 2–4 dni. Właścicielki skóry trądzikowej, mieszanej albo dojrzałej powinny odwiedzać gabinet co 7 dni, podczas gdy kobietom z cerą wrażliwą i naczynkową zaleca się wykonywanie oxybrazji co 14 dni. 

Wskazania do zabiegu oxybrazji

Kiedy warto zapisać się na oxybrazję, aby zauważyć efekty widoczne gołym okiem? Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim skóra wrażliwa i naczynkowa, ale nie tylko. Równie często poleca się go w przypadku blizn potrądzikowych, przebarwień oraz zanieczyszczonej, suchej i zniszczonej cery.
Oxybrazja działa rewelacyjnie nie tylko na twarz. Z powodzeniem można wykorzystać ją do walki z brakiem jędrności skóry, cellulitem i rozstępami.

Oxybrazja – skutki uboczne i przeciwwskazania

Oxybrazja jest uznawana za delikatny i bezpieczny zabieg, a tym samym skutki uboczne nie są zbyt częste. Zazwyczaj jest to jedynie zaczerwienienie, które pojawia się w przypadku, gdy wykonuje się ją na skórze głowy.
Jak się jednak okazuje – istnieje o wiele więcej przeciwwskazań do wykonania oxybrazji. Kiedy nie można wykonać zabiegu? U osób z:
  • nowotworami,
  • cukrzycą,
  • ciężkim przebiegiem chorób ogólnoustrojowych,
  • świeżymi bliznami,
  • stanami zapalnymi i infekcjami skóry,
  • wysoką gorączką,
  • aktywną fazą łuszczycy,
  • nadciśnieniem,
  • rozrusznikiem serca.
Dodatkowym przeciwwskazaniem do wykonania oxybrazji jest przerwana ciągłość naskórka, trwająca terapia retinoidami oraz ciąża i laktacja.

Jak przygotować się do zabiegu oxybrazji?

Przekonaliśmy cię, że warto zapisać się na oxybrazję? W takim razie powinnaś wiedzieć, jak się przygotować do zabiegu. Przede wszystkim konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry. Jeśli zabieg jest wykonywany na twarzy, to należy zmyć makijaż i kosmetyki do pielęgnacji – krem z filtrem czy serum.
W niektórych przypadkach niezbędne jest również wcześniejsze wykonanie peelingu. Jeśli zalecono ci złuszczenie martwego naskórka, to zrób to przy pomocy kosmetyku enzymatycznego. Formuły z drobinkami, czyli drobno- i gruboziarniste, mogą podrażniać skórę.
Przed samym zabiegiem kosmetolog albo lekarz medycyny estetycznej zasłoni ci oczy płatkami kosmetycznymi lub okularami ochronnymi, aby zabezpieczyć je przed kontaktem z używaną w trakcie oxybrazji solą fizjologiczną. Zasłania się również uszy.

Ile kosztuje zabieg oxybrazji?

Jeżeli po przeczytaniu naszego artykułu zdecydowałaś, by zapisać się na oxybrazję, to warto poznać jej cenę. Ile kosztuje zabieg? Za jedną wizytę trzeba zapłacić od 120 do 400 zł. Cena jest uzależniona od miejscowości, renomy gabinetu oraz partii ciała, na której chcesz wykonać peeling wodno-tlenowy.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.