Data publikacji:

Paraffinum liquidum w kosmetykach. Właściwości i zastosowanie

Paraffinum liquidum znana jest jako parafina ciekła. Jest to olej parafinowy, który stosowany jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Czy warto go stosować i w jakim celu? A przede wszystkim – czy paraffinum liquidum jest szkodliwe? Sprawdźmy!
paraffinum liquidum w kosmetykach

Paraffinum liquidum – co to jest?

Paraffinum liquidum, czyli inaczej parafinę ciekłą, otrzymuje się z ropy naftowej. Ten fakt wielu kojarzy się negatywnie, jednak absolutnie nie stanowi to wady tej substancji. Parafina jest bowiem dokładnie wyodrębniona. Pozyskiwana jest w sposób syntetyczny.
Parafina jest gęsta i oleista. Kojarzy Ci się zapewne z dość tłustą substancją – i rzeczywiście taka jest. Nałożona na skórę jest niczym kompres, który tworzy barierę ochronną. Olej parafinowy jest bezbarwny. Co ciekawe, nie posiada on również zapachu. Zastygła parafina ma kolor biały, a niekiedy żółty.

Do czego stosowane jest paraffinum liquidum?

Zastosowanie paraffinum liquidum jest szerokie, jednak najczęściej spotkasz tę substancję w kosmetykach. Jest to znany emolient. Służy do natłuszczania naskórka. Jest to składnik szczególnie ceniony przez alergików, osoby z wrażliwą skórą, a także chorych na atopowe zapalenie skóry. Skóra reaktywna i przesuszona doznaje ukojenia po zastosowaniu kremów i balsamów zawierających parafinę.
Znane również są zabiegi parafinowe na dłonie i stopy wykonywane w salonach kosmetycznych. Paraffinum liquidum bowiem zatrzymuje nawilżenie wewnątrz skóry i nie dopuszcza do przesuszenia. Wiele kobiet zapisuje się na takie zabiegi cyklicznie, zwłaszcza gdy cierpi na wysuszenia i spierzchnięcia dłoni i stóp. Okłady zawierające parafinę polecane są również dla pracowników fizycznych, którzy mają tendencję do naruszania i ścierania wierzchniej warstwy naskórka.
Kolejnym zastosowaniem paraffinum liquidum jest używanie tego oleju w środkach przeczyszczających. Spożycie parafiny ma silny wpływ na organizm i powinna być ona przyjmowana doustnie jedynie w celach leczniczych. Jest to również doskonały nabłyszczacz, składnik past i wosków.
Paraffinum liquidum stosowane jest także podczas produkcji szminek oraz sztyftów (np. balsamów do ust) jako baza. Niekiedy parafina sama w sobie jest używana jako balsam ochronny dla bardzo suchych i spękanych ust. Ma działanie zmiękczające i wygładzające.

Czy paraffinum liquidum jest szkodliwe?

Dobrą informacją jest fakt, że paraffinum liquidum jest bardzo dobrze przebadaną substancją. Jest ona obojętna dla skóry i dlatego wykorzystywana jest w kosmetykach przeznaczonych już dla najmłodszych dzieci oraz dla osób z chorobami skórnymi. Olej parafinowy został uznany za bezpieczną substancję do stosowania zewnętrznego. Dopuszczony jest również jako składnik leków.
Stosowanie tego emolientu przynosi ulgę w stanach chronicznego przesuszenia skóry. Parafina często okazuje się ratunkiem podczas zaostrzenia objawów AZS oraz łuszczycy. Jest również bazą zarówno dla kosmetyków, maści, jak i leków. Pomimo pochodzenia z ropy naftowej jest to składnik przyjazny dla skóry.
Co ciekawe, parafinę możemy zakupić w formie płynnej, jako kompres kosmetyczny, a także jako gęsty krem. Był to popularny sposób naszych babć na popękane pięty oraz przemarznięte dłonie. Warto pamiętać o tak wielu możliwościach zastosowania paraffinum liquidum. Proste rozwiązania często są przecież najbardziej skuteczne.
Zdjęcie: Envato Elements