Data publikacji:

Pasta do zębów na pryszcze: jak stosować? Jakie ma działanie?

Pasta do zębów nakładana miejscowo na twarz jest powszechnie znanym domowym sposobem na pozbycie się pryszczy. Ze względu na swoje wysuszające i bakteriobójcze działanie pomaga w szybki sposób zahamować wzrost krosty i znacznie zmniejszyć jej rozmiar. Jak zatem stosować pastę do zębów ma pryszcze? Jakie ma działanie? Czy nakładanie pasty do zębów jest bezpiecznie dla skóry? Przedstawiamy wszystko co musisz wiedzieć zanim użyjesz pasty do zębów na wypryski.
pasta do zębów na pryszcze

Jakie działanie ma pasta do zębów na pryszcze?

Pojawienie się trądziku jest defektem skórnym, który dotyka wiele osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jest wstydliwą i problematyczną chorobą dermatologiczną, występującą zazwyczaj w najbardziej widocznym miejscu czyli na twarzy. Ze względu na swoje umiejscowienie i niekorzystny wygląd, osoby posiadające pryszcze, chcą je jak najszybciej zlikwidować. Jednym z domowych sposobów na wypryski jest pasta do zębów aplikowana miejscowo. Pasta do zębów jest tanim i sprawdzonym sposobem na trądzik, wągry i różnego rodzaju wypryski. Dany produkt ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące, co sprawia, że w szybki ujarzmi stan zapalny skóry wywołany przez bakterie lub grzyby i oczyści skórę z nadmiaru serum i martwych komórek naskórka. Dodatkowo pasty do zębów mają właściwości wysuszające, dzięki czemu osuszy wyprysk, hamując jego dalszy rozwój oraz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pryszczy na reszcie twarzy. Oprócz powyższych właściwości pasty do zębów, wpływa ona również na zwężenie i oczyszczenie porów oraz rozjaśnienie przebarwień skórnych.

Jak nakładać pastę do zębów na krosty?

Decydując się na aplikację pasty do zębów na twarz, należy w pierwszej kolejności przygotować odpowiednio cerę. Pierwszym krokiem będzie oczywiście dokładny demakijaż twarzy za pomocą płynu micelarnego, żelu do mycia twarzy, bądź pianki. Następnie na twarz powinien zostać zaaplikowany tonik, który wyrówna pH skóry. Na tak przygotowaną twarz można nałożyć punktowo pastę do zębów, która zadziała wysuszająco i antybakteryjnie na pryszcze. Jak długo trzymać pastę do zębów na krostach? Wszystko zależy od typu cery. Osoby z delikatną, wrażliwą, skłonną do podrażnień cerą nie powinny trzymać pasty na skórze dłużej niż 10 minut. Z kolei osoby z tłustą cerą mogą pozostawić pastę na skórze na znacznie dłuższy czas, niektórzy radzą pozostawianie jej nawet na całą noc. Po zakończonej kuracji należy dokładnie oczyścić skórę twarzy z pasty i innych zanieczyszczeń oraz zaaplikować tonik.

Czy pasta do zębów jest bezpieczna dla cery?

Pasta do zębów, jak nazwa wskazuje, przeznaczona jest do mycia zębów oraz czyszczenia błon śluzowych. Zatem, czy jest ona bezpieczna dla skóry twarzy? Okazuje się, że powszechnie stosowana pasta do zębów na pryszcze nie jest najbezpieczniejszą metodą zwalczania trądziku. Dane produkty do higieny ustnej mają inny odczyn- pH niż powierzchnia skóry, dlatego stosowanie ich na cerę może przynieść niekorzystne konsekwencje. Zwłaszcza osoby z wrażliwą, delikatną cerą mogą być narażone na różnego rodzaju podrażnienia oraz uczulenia. Niektóre pasty do zębów mogą posiadać nawet 30 substancji wpływających drażniąco na skórę. Należą do nich między innymi fluor, węglan wapnia, sorbitol, wodorotlenek wapnia oraz substancje wybielające. Zatem osoby z delikatną cerą powinny się zastanowić nad użyciem pasty do zębów na pryszcze, gdyż dana metoda jest skuteczna, jednak może wiązać się z niekorzystnymi skutkami. 
Chcąc stosować pastę do zębów na pryszcze i zminimalizować ryzyko podrażnień, warto zakupić odpowiednią pastę, kierując się poniższymi kryteriami:
  • Brak substancji wybielających,
  • Ziołowy skład pasty np. na bazie rumianku, szałwii, bądź eukaliptusa,
  • Tradycyjna pasta w białym kolorze, bez dodatkowych barwników i drobinek,
  • Minimalna zawartość fluoru, alkoholu, mentolu, węglanu wapnia, bądź brak danych składników.
  • Chcąc zaaplikować pastę na trądzik, warto najpierw sprawdzić, czy nie ma się uczulenia na dany produkt. W tym celu na oczyszczoną skórę twarzy należy przeprowadzić test na reakcję alergiczną, czyli nanieść kroplę pasty i pozostawić ją na około 20 min. Po tym czasie powinno być wiadomo, czy skóra jest uczulona na substancje znajdujące się w składzie pasty do zębów, czy też nie.

    Sprawdzone sposoby na pozbycie się wyprysków

    Chcąc uniknąć nakładania pasty do zębów na twarz, warto spróbować innych, równie skutecznych sposobów, które szybko rozprawią się z pryszczami pojawiającymi się na twarzy.
  • Do jednych z najpopularniejszych metod osuszania i zmniejszania krost jest pasta, ale nie do zębów, tylko cynkowa. Dany produkt dostępny jest w każdej aptece i kosztuję jedynie kilka złotych. W swoim składzie posiada tlenek cynku, który posiada właściwości ściągające, wysuszające oraz antybakteryjne. Stosuje się go punktowo na pryszcze, na wcześniej oczyszczonej skórze. Działa bardzo podobnie jak pasta do zębów, jednak posiada lepszy skład dostosowany do twarzy i nie powoduje podrażnień nawet na delikatnej skórze.
  • Do domowych sposobów radzenia sobie z trądzikiem należy pasta z aspiryny. Tabletkę należy rozkruszyć i wymieszać z niewielką ilością wody. Uzyskaną pastę nakłada się punktowo na pryszcze i pozostawia nawet na całą noc. Efekt jaki można uzyskać za sprawą aspiryny to ukojenie stanu zapalnego, zasuszenie krosty oraz zminimalizowanie czerwonych plam wokół wyprysku.
  • Mieszanka miodu i cynamonu, czyli składników które każdy posiada w domu, również okazują się skuteczne. W połączeniu ze sobą stworzą pastę, która działa ściągająco, antybakteryjnie oraz przyspieszy gojenie rany.  
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka