Data modyfikacji:

Peeling do twarzy: jak wybrać ten właściwy?

Regularne złuszczania naskórka to sposób na wygładzenie cery, ale i zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Peeling do twarzy powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. Zobacz, jaki peeling do twarzy kupić.

peeling do twarzy

Peeling do twarzy: jak działa?

Peeling (z ang. peel – ścierać, obierać) to kosmetyk, którego głównym zadaniem jest usuwanie martwego naskórka. Nagromadzanie naskórka to naturalny proces, spowodowany powstawaniem nowych komórek skóry oraz wydalaniem starych i „zużytych”. Peeling do twarzy zaleca się stosować 1-2 razy w tygodniu – po jego aplikacji najlepiej nałożyć dopasowaną do skóry maseczkę.

Kosmetyki peelingujące przyjmują najczęściej postać żeli lub kremów, w których zatopione są drobinki różnego pochodzenia (są to tzw. peelingi mechaniczne). Na rynku znajdziesz również enzymatyczne peelingi do twarzy, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka za pomocą enzymów roślinnych.

Innym rodzajem kosmetyku złuszczającego są maski peel-off, które nałożone na twarz zastygają. Zrywając je z twarzy, pozbywasz się jednocześnie martwych komórek skóry oraz zanieczyszczeń.

Skorzytać możesz z gotowych kosmetyków lub samodzielnie zrobić domowy peeling twarzy.

Dlaczego warto stosować dobry peeling do twarzy?

Eksfoliacja, czyli złuszczanie martwego naskórka, powinna stanowić stały element pielęgnacji każdego typu cery. Jeśli nie jesteś przekonana do stosowania peelingów, pamiętaj, że:

  • Obumarłe komórki warstwy rogowej zatykają pory, co zwiększa ryzyko powstawania zaskórników.
  • Jeśli nie ścierasz martwych komórek skóry regularnie, twoja cera może mieć niezdrowy i ziemisty odcień.
  • Warstwa rogowa stanowi przeszkodę we wchłanianiu się substancji odżywczych z kosmetyków w głąb skóry.
  • Skóra zbyt rzadko traktowana peelingiem może być szorstka, a miejscami także przesuszona.
  • Peeling do twarzy stosowany regularnie nie tylko oczyści ją i doda jej zdrowego koloru, ale także pobudzi mikrokrążenie skórne.

Przeczytaj także: Krem na blizny - jak wybrać?

Jaki dobry peeling do twarzy wybrać?

Dobry peeling do twarzy to taki, który jest idealnie dopasowany do potrzeb twojej skóry. Innego peelingu będzie wymagała cera tłusta, innego wrażliwa, a jeszcze innego dojrzała.

Peeling do twarzy trądzikowej

Posiadaczki cery problematycznej wiedzą, jak wiele dobrego peeling jest w stanie zdziałać, jeśli tylko jest stosowany regularnie. Nie tylko usuwa martwy naskórek, ale otwiera pory, pozbywa się nadmiaru sebum, a nawet minimalizuje otwarte zaskórniki.

Dobry peeling do cery z trądzikiem i tłustej powinien zawierać sporą ilość drobinek ścierających (np. pochodzących z krzemionki lub łupin orzecha). Substancja, w której są zanurzone drobiny, powinna być bogata w składniki takie jak cynk, siarka, witaminy A i C, które działają kojąco i oczyszczająco na cerę trądzikową. Nie zaszkodzi także dodatek kosmetycznych kwasów (np. migdałowego lub salicylowego).

Peeling do twarzy wrażliwej lub naczyniowej

Jeśli masz skórę skłonną do podrażnień lub pękających naczynek, zapomnij o ziarnistych peelingach. Zamiast tego postaw na enzymatyczne peelingi do twarzy, które pozbędą się martwego naskórka bez zbędnego tarcia.

Enzymatyczne peelingi poprawiają koloryt i oczyszczają skórę za pomocą roślinnych enzymów, pochodzących np. z papai lub ananasa. Dodatkowo – nieziemsko pachną!

Peeling do twarzy suchej

Pamiętaj, że nawet sucha cera wymaga regularnego usuwania martwego naskórka. Jeśli twoja skóra dobrze znosi ziarniste peelingi, nic stoi na przeszkodzie, by ich używać – najlepiej jednak, gdy drobiny są zatopione w nawilżającej bazie kremowej.

Śmiało sięgaj również po delikatne peelingi enzymatyczne. Po peelingu pamiętaj o zastosowaniu kojącej lub nawilżającej maseczki.

Peeling do twarzy dojrzałej

Czy wiesz, że regularne stosowanie peelingu do twarzy pobudza skórę do regeneracji? To jeden ze sposobów na zapobieganie powstawania zmarszczek. Na rynku znajdziesz peelingi dedykowane specjalnie cerom dojrzałym, ze składnikami działającymi ujędrniająco (np. z koenzymem Q10, kwasem hialuronowym).

Peeling do twarzy dla mężczyzn

Również panowie powinni pamiętać o regularnym złuszczaniu skóry – zwłaszcza że w ich przypadku warstwa rogowa jest znacznie grubsza. Peelingi do twarzy dla mężczyzn z reguły nie różnią się od tych dedykowanych kobietom, poza zapachem.

Domowe, naturalne peelingi do twarzy – przepisy

Peeling do twarzy możesz przygotować także samodzielnie. Poznaj przepisy na domowe kosmetyki złuszczające – każdy z nich przygotujesz w zaledwie kilka chwil.

Kawowy peeling do twarzy

  1. 3 łyżki fusów z zaparzonej kawy wymieszaj z 3 łyżkami oliwy z oliwek i 1 łyżeczką cynamonu.
  2. Dokładnie wymieszaj.
  3. Nałóż na wilgotną skórę, wykonując okrężne ruchy.
  4. Dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Enzymatyczny peeling do twarzy z ananasem

  1. 1 szklankę cząstek z ananasa zmiksuj z odrobiną wody.
  2. Nałóż mieszankę na wilgotną skórę twarzy i pozostaw na 2 minuty.
  3. Dokładnie spłucz wodą.

Naturalny peeling do twarzy z cukrem

  1. 1 łyżkę oleju kokosowego wymieszaj z 1 łyżką cukru trzcinowego.
  2. Dodaj kilka kropel soku z cytryny.
  3. Wetrzyj w skórę okrężnymi ruchami, a następnie pozostaw na 3 minuty.
  4. Obficie zmyj ciepłą wodą.

Peeling do twarzy to kosmetyk, który powinien znaleźć się w każdej łazience – niezależnie od rodzaju cery. Używaj go regularnie – najlepiej 1-2 razy w tygodniu – a przekonasz się, jak bardzo odmieni twoją skórę.

Autorka: Joanna Stanuch