Data publikacji:

Peeling skóry głowy a wypadanie włosów – czy warto robić peeling skóry głowy?

O ile peeling twarzy i całego ciała jest już każdemu dobrze znany, o tyle nie wszyscy wiedzą, jak istotnym elementem pielęgnacji jest peeling skóry głowy. Oczyszczenie skalpu z martwego naskórka i pozostałości kosmetyków pozwala na poprawę stanu włosów i ich dużo lepszy wzrost. A co z ich nadmierną utratą? Okazuje się, że istnieje również związek między peelingiem skóry głowy a wypadaniem włosów – taki zabieg je ogranicza. Czy warto przeprowadzać peeling skalpu?
peeling skóry głowy a wypadanie włosów

Peeling skóry głowy a wypadanie włosów – czy to działa?

Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele, a jedną z nich jest zły stan skóry głowy. Obciążona martwym naskórkiem i pozostałościami kosmetyków do pielęgnacji nie jest w stanie funkcjonować w pełni prawidłowo. Kiedy mieszki włosowe są zapchane, może to prowadzić do utraty włosów. Jeśli więc szukasz sposobu na to, jak doprowadzić swoją czuprynę do idealnego stanu, bardzo skuteczny jest peeling skóry głowy, a wypadanie włosów to tylko jeden z wielu problemów, którym możesz dzięki temu zabiegowi zaradzić.

Peeling skóry głowy – zalety

Jakie zalety ma regularne przeprowadzanie peelingu skóry głowy?
  • Zmniejsza wypadanie włosów.
  • Pobudza mikrokrążenie i przyspiesza porost włosów.
  • Usuwa martwy naskórek.
  • Nawilża skórę głowy.
  • Ułatwia wnikanie substancji aktywnych z kosmetyków.
  • Reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu można myć włosy rzadziej.
  • Włosy stają się świeższe i piękniejsze.
Jak widzisz, peeling skóry głowy ma wiele zalet, możesz zatem wiele skorzystać na regularnym przeprowadzaniu tego zabiegu. Osoby, które od dłuższego czasu stosują gotowe kosmetyki oczyszczające lub przygotowują własne w domu, zauważają znaczną poprawę wyglądu włosów.

Peeling skóry głowy a wypadanie włosów – jak wybrać najlepszy kosmetyk?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje peelingów do włosów, a wybór jest uzależniony od potrzeb skóry, upodobań i zasobności portfela. Każdy z nich pomoże ci osiągnąć podobny efekt, w tym ograniczenie wypadania włosów.
Podczas wyboru i testowania idealnego kosmetyku zachowaj ostrożność. Tak jak w przypadku innych produktów pielęgnacyjnych, nieodpowiedni dla ciebie kosmetyk nie będzie dobrze służył skórze i włosom. Zbyt mocny peeling do skóry głowy może nawet doprowadzić do wypadania włosów, zamiast mu zapobiegać. Jak wybrać najlepszy peeling do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów i innym problemom? Zapoznaj się z rodzajami peelingów, oceń rodzaj swojej skóry i testuj te kosmetyki, które najbardziej cię przekonują, aż znajdziesz produkt, z którym twoja skóra się polubi.

Rodzaje peelingów do skóry głowy

Peeling mechaniczny. To najprostszy i najpopularniejszy rodzaj peelingu. Jego działanie jest bardzo proste – zawiera drobinki, które podczas masażu skóry usuwają z niej zabrudzenia i martwy naskórek. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów peelingu mechanicznego, możesz też wykonać go samodzielnie w domu, używając do tego kawy, pestek owoców, soli morskiej lub cukru. Ważne, by dodać do niego również substancje nawilżające, na przykład miód. Dzięki temu efekty będą jeszcze lepsze. Taki peeling będzie nie tylko oczyszczał, ale też odżywiał skórę.
Peeling enzymatyczny. Nie zawiera drobinek, a zamiast nich znajdują się w nim enzymy złuszczające i rozpuszczające martwy naskórek, może to być na przykład papaina lub bromelaina. Sposób jego użycia jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy nałożyć go na skalp, pozostawić na kilka minut i spłukać. Jeśli masz ochotę przeprowadzić peeling skóry głowy, a obawiasz się wypadania włosów po zabiegu, kosmetyk z enzymami może być właśnie dla ciebie.
Peeling kwasowy. Za jego działanie odpowiadają naturalne kwasy owocowe lub kwas mlekowy. Bardzo silnie złuszcza martwy naskórek i oczyszcza w ten sposób skórę, a efekty jego stosowania można zauważysz szybko. Nie powinno się go jednak aplikować na podrażnioną lub skaleczoną skórę, dla niektórych osób mogą też być zbyt mocne.
Jaki kosmetyk wybrać? Jeśli jesteś właścicielką skóry wyjątkowo wrażliwej, rozważ peeling enzymatyczny, który nie wymaga pocierania skóry i jest łagodniejszy niż peeling mechaniczny lub kwasowy. W przypadku skłonności do reakcji alergicznych, uważnie obserwuj skórę i włosy po kolejnych zabiegach. Czy ich stan się poprawia, czy może wręcz przeciwnie?

Czy możliwe jest wypadanie włosów po peelingu?

Niektórzy nie mają zaufania do peelingu skóry głowy, obawiając się, że wypadanie włosów jeszcze się nasili, gdy ostre drobinki będą pocierać delikatny skalp. Czy rzeczywiście możliwe jest nadmierne wypadanie włosów po peelingu? W niektórych przypadkach można przypadkiem zrobić sobie krzywdę, jednak tylko wtedy, gdy zabieg jest wykonywany nieprawidłowo, zbyt często lub przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków.

Peeling skóry głowy a wypadanie włosów po zabiegu – jak tego uniknąć?

Do najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonywania peelingu skóry głowy należą:
  • Zbyt częste stosowanie peelingu skóry głowy. Może ono prowadzić do jej przesuszenia, swędzenia i podrażnienia. Skalp musi mieć czas na regenerację i odbudowę naturalnej warstwy ochronnej. Jak często wykonywać peeling skóry głowy? Najlepiej robić to raz w tygodniu, chyba że zauważysz, że dla twojej skóry to zbyt często.
  • Zbyt mocne pocieranie drobinkami o skórę. Peelingi, zwłaszcza mechaniczne, trzeba wykonywać z wielkim wyczuciem. Skóra na głowie ukryta jest pod włosami i nie widać, kiedy nadmiernie się zaczerwienia, co byłoby sygnałem ostrzegawczym, musisz więc zachować dużą ostrożność.
  • Używanie zbyt mocnych peelingów. Każda skóra jest inna, a ty sama najlepiej wiesz, czy twoja jest delikatna, czy też wymaga mocniejszych zabiegów. Dobry kosmetyk to klucz do sukcesu.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym