Data publikacji:

Peeling z kawy: jak zrobić i jak stosować?

Z tego poradnika ucieszą się nie tylko wielbiciele kawy, ale również wszyscy ci, którzy uwielbiają naturalną pielęgnację. W dodatku jest ona bardzo tania i ekologiczna! O czym mowa? Oczywiście o peelingu z kawy, który każdy z nas powinien przetestować. Gwarantujemy, że taka mieszanka znajdzie stałe miejsce w pielęgnacyjnej rutynie. Jak zrobić peeling z kawy, jakie są jego efekty i na co pomaga? Czy peeling z kawy na twarz to dobry pomysł? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
top view of ground coffee in portafilter on coffee beans background

Czemu służy peeling?

Jeśli do tej pory nie robiliście peelingów, to czas najwyższy to zmienić! Głównym zadaniem tego typu zabiegu jest pozbycie się martwego naskórka oraz stymulowanie powstania nowego. Oczywiście bez peelingu skóra również będzie tracić naskórek i go odbudowywać (w końcu to naturalny proces), jednak dzięki niemu skóra będzie o wiele zdrowsza, gładsza i po prostu ładniejsza. Tak oczyszczona będzie też w stanie przyswoić o wiele więcej dobrego z substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach.

Dlaczego peeling z kawy?

Peeling z kawy to rodzaj peelingu mechanicznego, czyli takiego, który za pomocą drobinek fizycznie usuwa martwy naskórek z ciała. Wystarczy przez kilka minut taki produkt rozmasować po skórze (najlepiej kolistymi ruchami), aby mechanicznie pozbyć się starego naskórka.
Peeling z kawy, w odróżnieniu od wielu tego typu produktów dostępnych w sklepie, jest całkowicie naturalny. Dzięki temu jego zastosowanie wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem uczulenia i podrażnień. Ponadto na tego typu zabieg może sobie pozwolić dosłownie każdy, ponieważ jego koszt to zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt groszy. Taki peeling też doskonale wpisuje się w trend „less waste”, ponieważ jest produktem ubocznym etapu parzenia pysznego napoju. Poza tym kawa nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
Dlaczego jednak peeling z kawy jest lepszy niż inny wykonany samodzielnie, np. z cukru lub soli? Wszystko to za sprawą wysokiej zawartości kofeiny. Nie od dziś wiadomo, że jest to składnik, który ma właściwości pobudzające. Naniesiony na skórę poprawia krążenie krwi i sprawia, że naskórek wygląda bardziej promiennie i świeżo. Kofeina działa również przeciwstarzeniowo: chroni przed wolnymi rodnikami, spłyca niewielkie zmarszczki i działa rewitalizująco. Poczuliście się zachęceni? Poniżej znajdziecie przepisy na peeling z kawy domowy wraz z wyjaśnieniem, jak i właściwie dlaczego warto stosować go na konkretną część ciała.

Peeling z kawy na cellulit

Która z kobiet nie marzy o tym, żeby pozbyć się cellulitu? Na ratunek przychodzi kawa! Regularne zastosowanie peelingu z kawy wygładza skórę, ujędrnia ją i sprawia, że nieestetyczna tzw. „pomarańczowa skórka” przestaje być tak widoczna. W jaki sposób taki zabieg na cellulit?
Przepis:
  • pół szklanki fusów z kawy
  • 3 łyżki oliwy z oliwek (lub podobna ilość oleju kokosowego + łyżeczka soli lub cukru)
  • opcjonalnie do pomocy: szorstka rękawica do masażu
  • opcjonalnie: cynamon
Powyższe składniki łączcie ze sobą do momentu, aż powstanie jednolita konsystencja. Następnie mieszankę nałóżcie na skórę i rękoma (a najlepiej wspomnianą rękawicą) rozprowadzajcie przez kilka minut kolistymi ruchami po skórze. Róbcie to powoli, delikatnie i dokładnie – wykorzystajcie ten czas zabiegu tylko dla siebie i przez chwilę się zrelaksujcie. Olej kokosowy zamiast oliwy z oliwek dodatkowo rozpieści wasze zmysły swoim zapachem. Podobne zastosowanie będzie miał dodatek cynamonu. Po kilku (a nawet kilkunastu) minutach spłuczcie mieszankę z ciała i umyjcie się ulubionym żelem pod prysznic. Od razu poczujecie, że wasza skóra stała się wygładzona, ujędrniona oraz ma ładny koloryt.

Peeling z kawy na włosy

Każda włosomaniaczka prędzej czy później wykorzysta fusy do kawy jako element pielęgnacyjny swojej fryzury. Nic dziwnego – kofeina skutecznie pobudzi cebulki włosowe do wzrostu, a zmielone ziarenka skutecznie oczyszczą skórę głowy z martwego naskórka.
Przepis:
  • 2-3 łyżki fusów z kawy
  • porcja szamponu do włosów, jakiej zazwyczaj używacie
Zmieszajcie fusy z szamponem i przez około 2-3 minuty tak przygotowaną mieszanką wykonajcie masaż skóry głowy. Pamiętajcie jednak o tym, że mieszankę należy aplikować tylko na skórę głowy – nie na włosy. Następnie zostawcie całość na 10 minut, spłuczcie i umyjcie włosy.

Peeling z kawy do twarzy

Fusy doskonale nadają się również do różnego typu cer. Peeling kawowy do twarzy już po pierwszym użyciu wygładza drobne zmarszczki, ujędrnia i uelastycznia skórę oraz poprawia jej koloryt. Drobinki kawy nie tylko skutecznie złuszczą naskórek, ale również oczyszczą pory. Kofeina ponadto sprawi, że cera będzie wyglądać na bardziej wypoczętą i świeżą, a dzięki swoim właściwościom antyzapalnym pomoże w walce z niedoskonałościami. Nie należy bać się dodatku oleju: doskonale nawilży skórę.
Przepis:
  • 2 łyżki fusów z kawy
  • 1 łyżka ulubionego oleju, np. kokosowego, lnianego
  • pół łyżki miodu
Wymieszajcie wszystkie składniki i tak przygotowaną papkę nałóżcie na twarz. Kolistymi ruchami wykonujcie delikatny masaż przez około jedną minutę. Zmyjcie mieszankę wodą, a następnie stonizujcie cerę.

Peeling z kawy – wskazówki

Pamiętajcie, aby mechanicznego procesu usuwania martwego naskórka nie robić zbyt często – raz na tydzień w zupełności wystarczy. Nie można również zbyt mocno przeprowadzać tego zabiegu, ponieważ zamiast regenerować skórę, możecie ją uszkodzić, nierzadko dość boleśnie. Wtedy zamiast przyjemnie spędzonego czasu nabawicie się podrażnień, które nie będą ani przyjemne, ani estetyczne. Lepiej jest też peeling z kawy stosować na dzień, niż na noc, ponieważ kofeina może przyczynić się do trudności z zasypianiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus