Data publikacji:

Phenoxyethanol w kosmetykach. Jakie ma właściwości?

W składach powszechnie dostępnych kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych znajduje się dużo różnych związków, których nazwa niewiele może mówić. Niektóre z nich są nietoksyczne i zupełnie bezpieczne dla organizmu. Inne jednak powodują podrażnienia i szereg innych negatywnych skutków. Jedną z substancji, która u wielu osób budzi niepokój, jest phenoxyethanol. Czym jest ten związek, w jakiego typu produktach zazwyczaj występuje, jakie są jego właściwości i czy jego zawartość w stosowanych na co dzień produktach może wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo? Sprawdź i rozwiej wszelkie wątpliwości!
phenoxyethanol w kosmetykach

Czym jest phenoxyethanol i gdzie można go znaleźć?

Nazwa chemiczna phenoxyethanolu to 2-fenoksyetanol. To organiczny związek chemiczny występujący w postaci cieczy o zapachu kwiatowym, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Fenoksyetanol jest również pochodną glikolu etylenowego z grupy eterów. W postaci naturalnej znaleźć go można w zielonej herbacie. Pod postacią chemiczną wykorzystywany jest natomiast w wielu gałęziach przemysłu. Jedną z nich jest branża kosmetyczna.
Phenoxyethanol powszechnie wykorzystywany jest w produktach kosmetycznych o działaniu nawilżającym. To najczęściej kremy, balsamy, mleczka i różnego rodzaju emulsje. Substancja ta często jest również składnikiem intensywnych kuracji nawilżających, takich jak kremy czy kosmetyki w postaci serum do twarzy.

Jakie właściwości ma phenoxyethanol?

Phenoxyethanol obecny w kosmetykach pełni głównie funkcję konserwującą. Dzięki jego obecności produkty po otwarciu są zdatne do użycia nawet do 24 miesięcy. To szczególnie ważne w przypadku kremów i innych preparatów nakładanych palcem. Znajdujące się na dłoniach bakterie, drobnoustroje czy mikroorganizmy są przez phenoxyethanol skutecznie blokowane i niszczone. Dzięki temu nie zagrażają one działaniu i jakości innych drogocennych substancji, będących składnikami kosmetyków.
Phenoxyethanol wykazuje również działanie chroniące przed rozwojem drożdży. Jego wpływ na skórę, jej mikroflorę i mikrobiom jest natomiast znikomy. Dzięki unikalnym właściwościom phenoxyethanol wspomaga również działanie innych substancji konserwujących zawartych w kosmetykach. Stanowi też często rozpuszczalnik dla substancji zapachowych.

Czy phenoxyethanol jest substancją bezpieczną dla zdrowia?

Phenoxyethanol to substancja, która zaliczana jest do konserwantów. Grupa tego typu związków jest poddawana bardzo skrupulatnym i częstym badaniom przez wiele niezależnych instytucji i laboratoriów. Dlatego też wśród związków konserwujących znajduje się stosunkowo niewiele substancji dopuszczonych do użytku i zakwalifikowanych jako bezpieczne. Jedną z nich jest jednak phenoxyethanol i zgodnie z najnowszymi i obowiązującymi badaniami jest to związek bezpieczny do stosowania również dla dzieci pod warunkiem, że jego stężenie w danym produkcie jest mniejsze niż 1%.
Pomimo wielu obaw, co do phenoxyethanolu, ostatecznie zbadano i udowodniono, że substancja ta jest szybko wydalana przez skórę, nie jest toksyczna, nie wpływa też na układ rozrodczy ani powstawanie zaburzeń w obrębie układu hormonalnego oraz nie wywołuje podrażnień i odczynów o charakterze alergicznym. Phenoxyethanol uznawany jest za jeden z najkorzystniejszych i najlepiej przyswajalnych związków konserwujących używanych w kosmetykach.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!