Data publikacji:

Pieczenie skóry głowy – przyczyny i sposoby leczenia

Pieczenie skóry głowy oraz uczucie świądu to problemy, które od czasu do czasu mogą spotkać każdego. Czasem ich przyczyny są trywialne – przykładem może być źle dobrany kosmetyk do włosów, który wystarczy wymienić na inny. Zdarza się jednak, że podrażniona skóra stanowi sygnał alarmujący o poważniejszych problemach. Sprawdź, co robić, gdy skóra głowy piecze i co może być tego powodem.
Pieczenie skóry głowy

Pieczenie skóry głowy – jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Piekąca, swędząca i tkliwa skóra głowy daje się we znaki, gdy zaburzona zostaje jej naturalna mikroflora bakteryjna. Problem ten trudno zbagatelizować, ponieważ uczucie dyskomfortu może towarzyszyć praktycznie przez całą dobę. Jeśli dodatkowo zauważasz, że twoja skóra jest zaczerwieniona i łuszczy się, pora przyjrzeć się baczniej jej zdrowiu.

Pieczenie skóry głowy – przyczyny

Do powodów pieczenia skóry głowy można zaliczyć zarówno zaniedbania pielęgnacyjne, jak i czynniki chorobowe.

Niewłaściwa pielęgnacja

Bardzo często pospolitym powodem pieczenia skóry głowy jest zbyt agresywny kosmetyk myjący, na przykład mocno oczyszczający szampon. U większości osób skóra głowy jest bardzo wrażliwa, dlatego na produkty o drażniącym składzie może zareagować pieczeniem i swędzeniem.

Zaburzenia hormonalne

Pieczenie skóry głowy to charakterystyczny objaw niektórych schorzeń hormonalnych, w tym niedoczynności tarczycy. U osób dotkniętych tą chorobą skóra całego ciała jest podatna na przesuszenie i podrażnienie. Oprócz pieczenia skóry głowy występuje także wypadanie włosów.

Pieczenie skóry głowy, a choroby dermatologiczne

Gdy głowa piecze i swędzi od dłuższego czasu, na celownik warto wziąć także niektóre choroby skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry

To schorzenie polega na zaczopowaniu ujść mieszków włosowych łojem, czego efektem jest stan zapalny. Skóra głowy piecze, swędzi oraz jest silnie zaczerwieniona. Mogą pojawić się również krostki przypominające trądzik.

Łupież

To jeden z najczęściej występujących powodów pieczenia skóry głowy. Jeśli na odzieży często zauważasz białe drobinki, to pewne, że borykasz się z problemem łupieżu. Pamiętaj jednak, że występuje on także w postaci tłustej, która nie objawia się łuszczeniem skóry. Łupież pstry powodowany jest przez drożdżaki, a o jego rozwoju świadczą czerwone plamy na głowie, szyi i karku.

Zapalenie mieszków włosowych

To schorzenie infekcyjne rozwijające się wskutek zakażenia skóry drobnoustrojami. Może pojawić się na skutek intensywnego drapania głowy lub, w przypadku panów, golenia jej maszynką jednorazową.

Atopowe zapalenie skóry

Jeśli oprócz swędzenia skóry głowy odczuwasz świąd na reszcie ciała, twoja skóra jest sucha i zaczerwieniona, może świadczyć to o AZS – chorobie autoimmunologicznej polegającej na zaburzeniu naturalnego płaszcza hydrolipidowego.

Pieczenie skóry głowy, a nerwica

Czy swędzenie i pieczenie skóry głowy może mieć podłoże nerwowe? Specjaliści sądzą, że jest to jak najbardziej możliwe. Warto pamiętać, że skóra to największy organ ludzkiego ciała, silnie reagujący na zachodzące w nim zmiany. Jeśli dolegliwości dotyczą układu nerwowego, mogą pojawić się objawy dermatologiczne – nie tylko swędzenie skóry, ale także trądzik czy rumień.

Ból skóry głowy po farbowaniu

Regularnie farbujesz włosy lub używasz rozjaśniacza? Produkty do koloryzacji, nawet te najdelikatniejsze, mogą zaburzać pH skóry głowy i podrażniać ją. Pieczenie skóry do kilku dniu po farbowaniu jest zjawiskiem całkowicie normalnym.

Jak złagodzić pieczenie skóry głowy?

Pieczenie skóry głowy należy leczyć w sposób zależny od przyczyny, która je wywołała. Jeśli nie jesteś pewna, co jest powodem twoich kłopotów, warto skonsultować się z dermatologiem. Badanie fizykalne lub posiew ze skóry głowy wyjaśnią, co powoduje uczucie dyskomfortu.
  • Choroby takie, jak łupież czy łojotokowe zapalenie skóry zwykle leczy się za pomocą odpowiednio dobranych szamponów dermatologicznych. Zawierają one składniki antyseptyczne i oczyszczające, a ponadto substancje grzybobójcze. W skrajnych przypadkach dermatolog może zadecydować o podaniu leków doustnych.
  • Gdy skóra głowy piecze z powodu podrażnienia spowodowanego zapaleniem mieszków włosowych, zwykle zaleca się stosowanie preparatów antyseptycznych i łagodzących: szamponów oraz ampułek.
  • Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się wyleczyć – można jedynie łagodzić jej objawy. Osoby, które na nią cierpią, powinny stosować delikatną pielęgnację włosów i skóry głowy, najlepiej opartą na emolientach. Są to substancje, które pokrywają skórę delikatną ochronną warstwą zapobiegającą utracie wody.
  • Badanie u dermatologa nie wykazało żadnych chorób? W takim razie winowajcą może być niewłaściwa pielęgnacja. Przestudiuj skład swoich kosmetyków i sprawdź, czy nie zawierają potencjalnych alergenów. Drażniąco na skórę głowy może działać także alkohol.
  • Pieczenie skóry głowy: zapobieganie

    Skóra głowy jest jak „fabryka” włosów, a zdrowy wzrost zależy od jej kondycji. Aby cieszyć się piękną czupryną i zdrową skórą, pamiętaj o tym, aby:
  • Pić dużo wody mineralnej i stosować zbilansowaną dietę,
  • Pielęgnować włosy za pomocą delikatnych kosmetyków pozbawionych silnie drażniących substancji,
  • Regularnie wykonywać peeling skóry głowy, który ułatwi usuwanie zanieczyszczeń i martwego naskórka,
  • Stosować wcierki do skóry głowy, najlepiej dopasowane do jej specyficznych potrzeb,
  • Dbać o higienę przyrządów do stylizacji – szczotek, grzebieni czy prostownicy.
  • Pieczenie skóry głowy – podsumowanie

    Przyczyny pieczenia skóry głowy mogą być związane zarówno z chorobami, jak i nieprawidłową pielęgnacją. Jeśli nie masz pewności co do tego, co wywołuje drażliwość twojej skóry, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj także, aby nie pomijać skóry głowy podczas regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.
    Zdjęcie: Envato Elements