Data publikacji:

Pielęgnacja cery tłustej krok po kroku, czyli jak pielęgnować tłustą cerę?

Masz cerę tłustą i nie wiesz, jak o nią dbać? Pielęgnacja takiego typu skóry wymaga szczególnej ostrożności. W końcu niewłaściwie dobrane składniki aktywne i formuły mogą pogorszyć jej kondycję i sprawić, że zacznie się jeszcze bardziej świecić, a na twarzy pojawią się nowe niedoskonałości. Na szczęście przychodzimy z pomocą! Przeczytaj nasz artykuł i odkryj, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej krok po kroku.
pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

Cera tłusta – charakterystyka

Wbrew pozorom cera tłusta nie jest spotykana wyłącznie u nastolatków – równie często mają ją dorośli. Można poznać ją po wzmożonej aktywności gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt duże ilości sebum. Efekt? Świecąca się twarz oraz częste problemy z rozszerzonymi porami i niedoskonałościami – zaskórnikami i stanami zapalnymi. Cera tłusta traci także swój zdrowy koloryt i przyjmuje ziemisty odcień.
Jak się jednak okazuje, cera tłusta nie jest tak bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych – rzadziej pojawiają się podrażnienia czy przesuszenie. Dodatkowo może wolniej się starze
, dzięki czemu właściciele takiego typu skóry zauważają pierwsze zmarszczki o wiele później, niż ma to miejsce u osób z cerą suchą i wrażliwą.
Mówiąc o charakterystyce cery tłustej, nie możemy zapomnieć o czynnikach, które wpływają na występowanie tego typu u dorosłych. Zaliczamy do nich:
  • problemy hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • nieodpowiednio zbilansowaną dietę,
  • niewłaściwą pielęgnację, która dodatkowo pobudza gruczoły łojowe do pracy.

Cera tłusta – podstawy pielęgnacji

Jakie są podstawy pielęgnacji cery tłustej? Najważniejszą zasadą, o której musisz pamiętać, jest unikanie stosowania wysuszających kosmetyków! Z pozoru tego typu produkty mogą wydawać się logicznym wyborem – w końcu skoro skóra nadmiernie się przetłuszcza, to używanie składników działających wysuszająco i matująco ograniczy pracę gruczołów łojowych.
W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – nadmierne przesuszanie dodatkowo zwiększa aktywność gruczołów łojowych, potęgując problemy z cerą tłustą. Zamiast tego zadbaj o to, aby w pielęgnacji znalazły się składniki nawilżające. W ten sposób wesprzesz naturalną równowagę skóry, jednocześnie wpływając na regulację produkcji sebum.
Równie ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy. Z uwagi na tendencję do powstawania niedoskonałości, w pielęgnacji cery tłustej powinno znaleźć się miejsce na żel, piankę albo emulsję. Możesz również zdecydować się na dwuetapowe oczyszczanie wieczorem, wybierając olejki i masła bez komedogennych składników. Czym są? O tym opowiadamy poniżej.

Polecane składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej

Czym jest komedogenność substancji aktywnych? To potencjał do zatykania ujść gruczołów łojowych w wyniku zmieszania konkretnego składnika z sebum i martwymi komórkami skóry. W efekcie może to prowadzić do powstawania niedoskonałości, na przykład podskórnych stanów zapalnych czy zaskórników. Co istotne, pogorszenie stanu cery można zauważyć dopiero po pewnym czasie.
Do komedogennych składników zaliczamy między innymi olej kokosowy, z kiełków pszenicy albo z awokado. Na ich liście znalazły się także: parafina, masło shea, silikony, lanolina czy masło kakaowe.
W pielęgnacji cery tłustej możesz bez obaw stawiać na niekomedogenne składniki, które nie tylko nie powodują zatykania porów, ale także wpływają pozytywnie na kondycję i wygląd skóry. Są to na przykład ceramidy, witamina C, kwas mlekowy, cynk, kwas hialuronowy albo koenzym Q10.
Jakich innych składników aktywnych szukać w kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej? Dobrym wyborem są:
  • niacynamid – nawilża, rozjaśnia przebarwienia, reguluje wydzielanie sebum, a nawet wyrównuje jej koloryt;
  • oleje z drzewa herbacianego – stosowany punktowo na niedoskonałości działa antybakteryjnie;
  • kwasy – sięgaj po kwasy AHA, BHA i PHA, które złuszczają martwy naskórek, jednocześnie walcząc z nadprodukcją sebum i niedoskonałościami;
  • ekstrakt z zielonej herbaty – redukuje sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych oraz działa antyoksydacyjne.
Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie do pielęgnacji cery tłustej retinolu albo retinalu. To pochodne witaminy A, które są znane ze swoich przeciwzmarszczkowych właściwości. Jak się jednak okazuje – równie świetnie radzą sobie z walką z nadmiarem sebum i niedoskonałościami. To również sprawdzony i potwierdzony badaniami sposób na rozjaśnienie przebarwień.

Pielęgnacja cery tłustej krok po kroku – jak o nią dbać?

Wiesz już, czym charakteryzuje się cera tłusta i jakie składniki w kosmetykach są najlepszym sposobem na walkę z nadprodukcją sebum. Czas sprawdzić, jak dbać o skórę rano i wieczorem. Poniżej znajdziesz naszą propozycję pielęgnacji cery tłustej krok po kroku!
  1. Oczyszczanie – nigdy nie pomijaj tego etapu pielęgnacji! Do cery tłustej najlepiej sprawdzają się delikatne żele, pianki albo emulsje bez alkoholu. Przed umyciem twarzy wykonaj dokładny demakijaż, używając masła, niekomedogennego olejku albo płynu micelarnego.
  1. Peeling – wykonuj go raz w tygodniu, aby usunąć martwy naskórek. Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami, zrezygnuj z formuł ziarnistych, a zamiast tego wybieraj peeling enzymatyczny albo kwasowy, na przykład z kwasem migdałowym, salicylowym lub azelainowym.
  2. Tonizacja – to dobry etap na wprowadzenie składników aktywnych, które pomogą ci w walce z nadmiarem sebum, świeceniem się skóry i niedoskonałościami. Do wyboru masz tonik, na przykład z ekstraktem z zielonej herbaty, albo hydrolat. W pielęgnacji cery tłustej dobrze sprawdzi się naturalna formuła z czystka, lawendy, bławatka, oczaru wirginijskiego i rumianku.
  1. Serum – szukaj kosmetyków z witaminą C, niacynamidem, kwasem hialuronowym albo kwasem mlekowym. Wieczorem możesz włączyć do pielęgnacji serum do cery tłustej z retinolem albo retinalem. Zanim jednak zaczniesz je stosować, zapoznaj się dokładnie ze wskazówkami wprowadzania pochodnych witaminy A do rutyny pielęgnacyjnej!
  2. Krem – na dzień stosuj obowiązkowo kosmetyk do cery tłustej z wysokim filtrem UV. Z kolei na noc wybieraj kremy nawilżające, na przykład z ekstraktami roślinnymi, niacynamidem albo kwasem hialuronowym. Równie dobrze sprawdzi się produkt z kwasem azelainowym, cynkiem albo wyciągami roślinnymi.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.