Data modyfikacji:

Pielęgnacja paznokci u nóg, czyli jak dbać o paznokcie u nóg?

Paznokcie u nóg – pielęgnacja ich jest nieco pomijana w miesiącach, gdzie chodzi się w krytych butach. Ale kiedy ciepłe promienie słońca skłaniają kobiety do założenia sandałków, japonek i czółenek z wycięciem na palce – wtedy pielęgnacja paznokci u stóp wchodzi na plan pierwszy. No, może drugi – bo przeważnie najpierw jest manicure :) Pielęgnacja paznokci u nóg, czyli jak dbać o paznokcie u nóg ?
Pielęgnacja paznokci u nóg

Zdrowie paznokci u stóp odzwierciedla stan zdrowia człowieka

Stan paznokci u stóp bardzo często odzwierciedla kondycję zdrowotną organizmu. Paznokcie u nóg, podobnie jak reszta ciała, powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Jak w domowym spa zadbać o dobrą kondycję paznokci u stóp? Pielęgnacja paznokci stóp nie musi być trudna i nudna. Wystarczy, że poznasz podstawowe zasady, a szybko odczujesz różnicę na plus w wyglądzie i zdrowiu swoich paznokci.

Pielęgnacja paznokci stóp – czy można obcinać paznokcie u stóp na sucho?

Nie. Przycięcie paznokci powinno być poprzedzone kąpielą stóp, a podstawowym błędem, który popełnia wiele kobiet i mężczyzn, jest obcinanie paznokci u nóg na sucho. Metoda ta może zwiększać ryzyko łamliwości i odkształcania płytki paznokciowej.
Jak wykonać kąpiel paznokci stóp? Wlej do miski wodę o temperaturze maksymalnie 35 stopni Celsjusza – nie więcej, bo to może oparzyć stopy. Zanurz je w wodzie na 3 do 6 minut. Tyle wystarczy, aby paznokcie zmiękły na tyle, by ich obcinanie odbywało się w dobrych warunkach.
Teraz możesz przystąpić do przycinania paznokci.

Czym obcinać paznokcie u stóp?

Prawidłowa pielęgnacja paznokci stóp to skracanie ich pilniczkiem raz w tygodniu. Mimo że obcinanie nożyczkami, cążkami i obcinaczem to szybki sposób na skrócenie paznokcia, to wiedz, że specjaliści nie zalecają nożyczek oraz metalowych obcinaczy. Z jakiego powodu? Te przyrządy powodują zgniatanie paznokcia, które prowadzić może do wytworzenia się specyficznych tuneli, które są wrotami dla drobnoustrojów, takich jak grzyby czy bakterie, oraz skaleczeń na wałach paznokciowych. To zaś jest często przyczyną powstawania odcisków.

Pielęgnacja paznokci u stóp – jaki pilniczek do paznokci wybrać?

Najlepsze, bo najzdrowsze dla paznokci są modele mineralne średnioziarniste oraz drobnoziarniste, a także pilniki szklane. To dzięki nim pielęgnacja paznokci u nóg przebiega poprawnie. Im mniejsza ziarnistość, tym ostrzejszy pilnik.
Do piłowania paznokci u stóp warto używać pilników papierowych.
Pilniki metalowe do paznokci często rozrywają płytkę paznokciową. Nie stosuj ich do domowej pielęgnacji paznokci stóp. Co więcej – metalowe pilniki do paznokci mogą uszkadzać tkankę podpłytkową zwaną łożyskiem oraz prowadzić do wykształcania się bruzd w paznokciach stóp.

Jak piłować paznokcie u stóp?

Pielęgnacja paznokci u nóg, którą jest piłowanie, polega na wykonywaniu ruchów pilniczkiem w jedną stronę. Wykonuj zdecydowane, ale dość delikatne ruchy.
Piłowanie w dwie strony, czyli tam i z powrotem, przyczynia się do rozdwajania paznokci. Nie piłuj paznokci mokrych, bo wtedy trudniej jest im nadać pożądany kształt.

Co warto wiedzieć o prawidłowym piłowaniu paznokci u stóp?

Na koniec piłowania, żeby zamknąć paznokieć i wygładzić jego krawędzie, użyj szklanego pilnika. Wtedy końcówka paznokcia będzie idealnie gładka, a proces piłowania zakończy się bez mikrouszkodzeń.

Jak usuwać skórki z paznokci u stóp?

Pielęgnacja paznokci u nóg to także usuwanie skórek, choć niektórzy uważają, że jest to zbędny zabieg. Decyzję o tym, czy warto usuwać skórki wokół paznokci u stóp, czy też nie, podejmij sama. Jeśli zdecydujesz się na usuwanie skórek paznokci u stóp, zrób to cążkami lub specjalnymi nożyczkami – skórki paznokci u nóg możesz odsunąć lub całkowicie wyciąć.
Zabieg wykonaj po wymoczeniu stóp. Martwe skórki będą miękkie i łatwo da się je odsunąć za pomocą drewnianego patyczka. Jeśli zsunięte do wału paznokcia chcesz wyciąć, uprzednio zdezynfekuj cążki. Skórki wycinaj bardzo delikatnie: nie szarp ich do góry albo na boki.

Sposoby na wzmocnienie płytki paznokci

Są trzy domowe metody wzmocnienia płytki paznokci:
  1. Nawadniaj się.
  2. Uzupełniaj minerały – codziennie dostarczaj swojemu organizmowi:
  • wapń, krzem i żelazo – one utwardzają płytkę paznokcia,
  • magnez – zapobiega łamaniu się paznokci,
  • miedź – odpowiada za elastyczność płytki paznokcia,
  • cynk – bierze udział w tworzeniu białka budującego paznokcie.
W razie niedoborów tych minerałów – rozważ ich suplementację, zawsze po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
  1. Rano i wieczorem wcieraj w paznokcie i skórki nawilżającą oliwkę. W aptekach można też kupić specjalne kremy na odbudowę paznokci.

Codzienne nawilżanie stóp to także element pielęgnacji paznokci u nóg

Skóra stóp ma tendencje do wysuszania się i rogowacenia. Pielęgnować ją trzeba praktycznie codziennie. Nawilżanie stóp wykonuj codziennie. Peelingowanie – raz na kilka dni.
Smaruj stopy i paznokcie kremem nawilżającym do stóp, który ma działanie zmiękczające. Taki kosmetyk sprawi, że zrogowacenia będą pojawiały się rzadziej. Stopy będą miękkie i gładkie, a paznokcie – odżywione.
Po usunięciu martwego naskórka ze stóp, koniecznie zadbaj o ich nawilżenie. Wybierz krem z mocznikiem i innymi silnie nawilżającymi składnikami. Jeśli skóra jest mocno przesuszona, taki krem nie pomoże. Potrzebna jest silnie regenerująca maska złuszczająca. My polecamy maskę do stóp, która pomoże zapobiec zrogowaceniom i zachować dobry stan oraz miękkość skóry stóp.
Zdjęcie: Envato/Image-Source
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.