Data modyfikacji:

Pielęgnacja skóry dojrzałej. Kosmetyki, zasady, rytuały

Z wiekiem zmienia się całe nasze ciało, a skóra się starzeje. Staje się cieńsza, szybciej się przesusza, zaczyna brakować jej elastyczności, a zmarszczki są głębsze i bardziej widoczne. Na te zmiany wpływają nie tylko hormony, lecz także nasz styl życia i niewłaściwe odżywianie. Chcesz opóźnić proces starzenia się skóry i dłużej zachować młodość? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę dojrzałą i jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach. 

pielęgnacja skóry dojrzałej

Skóra dojrzała – od jakiego wieku?

Proces starzenia się skóry przyspiesza już po 25. roku życia. Nieodpowiednia dieta, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, stres, częste opalanie się, sucha, szara skóra po zimie i używki dodatkowo pogarszają stan naszej cery.

Po 45. roku życia możemy umownie mówić o skórze dojrzałej. Wtedy w naszym organizmie znacząco zwalnia metabolizm komórkowy, obniża się poziom hormonów – estrogenu i progesteronu – i zmniejsza się produkcja kolagenu oraz elastyny. Jak dbać o cerę? Podpowiadamy!

To wszystko sprawia, że skóra wiotczeje, kąciki wokół oczu i ust nieestetycznie opadają, zmieniając kształt twarzy. Naskórek ma osłabioną zdolność regeneracji, przez co jest mocniej narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Jeżeli zauważyłaś, że skóra na twojej twarzy jest cieńsza, szybciej przesusza się i nie magazynuje wody, coraz częściej wygląda też na zmęczoną, ma wyraźne, głębokie zmarszczki, brakuje jej elastyczności i gęstości to najwyższy czas zmienić pielęgnację na odpowiednią dla skóry dojrzałej.

Kosmetyki do cery dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga odpowiednich kosmetyków. Niestety nie wystarczy już tylko płyn micelarny i uniwersalny krem nawilżający. Szukaj kosmetyków bogatych w składniki aktywne takie jak:
  • kwas hialuronowy (odpowiada za nawilżenie skóry),
  • witamina A (wspomaga odnowę naskórka, neutralizuje wolne rodniki),
  • witamina C (wspomaga syntezę kolagenu, spłyca zmarszczki, poprawia koloryt),
  • witamina E (stanowi ochronę antyrodnikową, poprawia mikrokrążenie, zapobiega stanom zapalnym),
  • algi i wyciąg z ogórecznika (wiążą wodę w naskórku i działają nawilżająco),
  • proteiny pszenicy (napinają i wygładzają skórę, działają liftingująco).

Peeling 

Podstawą pielęgnacji skóry dojrzałej jest systematyczne złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu poprawisz jej ukrwienie, zmniejszysz widoczność zmarszczek i przygotujesz skórę do dalszych zabiegów. Wykonuj peeling przynajmniej raz w tygodniu.

Krem na dzień

Krem na dzień do skóry dojrzałej powinien długotrwale nawilżać, poprawiać koloryt, wygładzać i zawierać filtry UV chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Lekka konsystencja doskonale sprawdzi się pod makijażem. Nakładając krem, wykonuj delikatny masaż twarzy, aby dodatkowo pobudzić krążenie.

Serum

Jeżeli wcześniej nie stosowałaś tego rodzaju kosmetyku, to właśnie nadszedł idealny moment. Serum działa długotrwale i ma wyselekcjonowane składniki aktywne w dużym stężeniu, dzięki czemu znacznie szybciej zobaczysz efekty kuracji. Serum wklepuj opuszkami palców w skórę twarzy. Odczekaj około 5 minut i nałóż krem. Stosuj rano i wieczorem.

Krem pod oczy

Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej. Jest najcieńsza i najbardziej wymagająca. Dlatego na kremie pod oczy nie warto oszczędzać. Wybierz krem o bogatej konsystencji z końcówką masującą lub dołączonym minimasażerem.

Podczas nakładania kosmetyku wykonuj delikatny masaż wokół oczu, zaczynając od dołu zewnętrznego kącika w kierunku nosa, przez łuk brwiowy schodząc do skroni. Powtórz ten ruch kilkukrotnie.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej dojrzałej skóry?

Pamiętaj, że na starzenie się skóry wpływ mają także czynniki zewnętrzne. Dlatego koniecznie racjonalnie i zdrowo się odżywiaj, zażywaj ruchu, unikaj zbyt częstego opalania i szkodliwych używek.

Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i wysypiaj się. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z zabiegów ujędrniających i złuszczających w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Autor: Daria Dziechciarz