Data publikacji:

Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym – jak dbać o usta po makijażu permanentnym?

Umówiłaś się na mikropigmentację? A może jesteś już po zabiegu i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja ust po makijażu permanentnym? W takim razie w tym artykule na pewno znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji. Przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik po procesie gojenia się ust po makijażu permanentnym i wskazówki, jak o nie dbać, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Zapraszamy do lektury!
pielęgnacja ust po makijażu permanentnym

Makijaż permanentny ust – co warto wiedzieć?

Przed informacjami związanymi z odpowiednią i bezpieczną pielęgnacją ust po makijażu permanentnym mamy dla ciebie kilka ciekawostek na temat samego zabiegu. Czy wiesz, że mikropigmentacja polega na wprowadzeniu pigmentu w wargi? W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie zakończone igłą. Aby zminimalizować ewentualny ból, przed rozpoczęciem wykonywania makijażu permanentnego stosuje się znieczulenie.
Z pomocą makijażu permanentnego możesz wyrównać asymetrię ust, podkreślić ich kolor, a nawet nadać im wymarzony kształt. Doświadczona linergistka bez problemu poradzi sobie z zamaskowaniem opadających kącików czy zabarwieniem słabo ukrwionych warg. Dzięki mikropigmentacji twoje usta będą wyglądać perfekcyjnie bez względu na porę dnia i nocy, a efekt zabiegu utrzyma się nawet przez rok.

Czy odpowiednia pielęgnacja ust po makijażu permanentnym jest niezbędna?

Oczywiście, że tak! To właśnie od odpowiedniej pielęgnacji (najlepiej zgodnej z instrukcjami przekazanymi przez linergistkę) zależy, czy pigment będzie trwały, a ty unikniesz ewentualnych powikłań czy pojawienia się przebarwień i odbarwień.
To również najlepszy sposób na wsparcie naturalnego procesu gojenia się ust, które po zabiegu mikropigmentacji mogą być zaczerwienione, opuchnięte, podrażnione, a nawet przesuszenie. Po kilku dniach od wykonania makijażu permanentnego pojawia się również łuszczenie się.

Jak pielęgnować usta po makijażu permanentnym? Najważniejsze są pierwsze 24 godziny

Nie wiesz, jak pielęgnować usta po makijażu permanentnym? W pierwszych 24 godzinach po zabiegu unikaj dotykania warg, tarcia czy stosowania kosmetyków, nawet tych nawilżających. Jedyną rzeczą, którą możesz używać, jest czysta, miękka chusteczka, którą należy delikatnie wycierać wydobywające się z ust osocze.
Dodatkowo linergistka może zalecić przyjęcie leków przeciwwirusowych, które mają ochronić cię przed opryszczką. Dlaczego? Jeśli się pojawi, to może spowodować zniekształcenie konturu lub przebarwienia. W zaleceniach pozabiegowych znajdziesz również informację o konieczności dezynfekcji warg po jedzeniu przez pierwsze 2–3 dni. Zazwyczaj wystarczy kupić dostępny w każdej aptece Octenisept.

Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym w kolejnych dniach

W trakcie kolejnych dni należy traktować usta po makijażu permanentnym bardzo delikatnie. Nie zdrapuj strupków i nie pocieraj warg. Zamiast tego przemywaj je ostrożnie wodą i unikaj kosmetyków z mydłem, detergentami i składnikami aktywnymi, które mogłyby je podrażnić. Zrezygnuj także z makijażu – szminki i błyszczyki muszą poczekać do momentu, aż usta wygoją się po makijażu permanentnym, czyli około 7 dni.
Skup się również na nawilżaniu ust. Unikaj za to natłuszczania warg! W tym celu sięgaj po preparaty i kosmetyki polecone przez linergistkę. Najważniejsze, aby formuły były wolne od barwników i wodoodporne. Zaleca się także stosowanie pomadek ochronnych z filtrem, które ochronią usta przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest używanie kosmetyku z witaminą E.
W momencie, gdy usta zagoją się już po makijażu permanentnym, nie rezygnuj z ich odpowiedniej pielęgnacji! Dbając o ich odpowiednie nawilżenie, przedłużysz trwałość koloru.

Czego unikać w trakcie procesu gojenia się ust po makijażu permanentnym?

Proces gojenia ust po makijażu permanentnym trwa około 2 tygodni. Jednak czasami pielęgnacja pozabiegowa wymaga stosowania się do zaleceń przez dłuższy czas. Jest tak w przypadku opalania czy wizyt na solarium, z których powinnaś zrezygnować przynajmniej przez miesiąc po mikropigmentacji.
Podobnie jest w przypadku wizyt na basenie i korzystania z sauny. Niektóre linergistki rekomendują unikanie takich miejsc przez 14 dni, jednak dla bezpieczeństwa warto ograniczyć te rodzaje aktywności przez miesiąc. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji.
Co ciekawe, przez kilka dni po zabiegu należy zrezygnować również ze spożywania alkoholu i ostrych potraw. Podobnie jak gorące posiłki, tak i one powodują rozrzedzanie krwi, a tym samym mogą utrudniać wchłanianie się pigmentu.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat pielęgnacji ust po makijażu permanentnym

O czym warto jeszcze pamiętać w trakcie pielęgnacji ust po makijażu permanentnym? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Jakie składniki sprawdzą się w kosmetykach do ust po makijażu permanentnym?
Oprócz witaminy E, o której wspominaliśmy powyżej, możesz sięgać po pomadki i balsamy ochronne zawierające olej macadamia, masło shea, pantenol albo alantoinę. Jeśli masz wątpliwości, czy wybrany kosmetyk jest bezpieczny – skonsultuj się z linergistką.
Czy wysuszone usta po makijażu permanentnym są normalne?
Jak najbardziej, dlatego pielęgnacja ust po makijażu permanentnym bazuje przede wszystkim na nawilżaniu. Przesuszenie jest całkowicie normalne – to reakcja naskórka na naruszenie jego warstwy ochronnej w trakcie zabiegu mikropigmentacji.
Gdzie kupić pomadkę, krem albo balsam do pielęgnacji ust?
Najlepszym pomysłem jest udanie się do apteki i zakup kosmetyku, który jest wolny od drażniących, alergizujących składników oraz został przebadany dermatologicznie.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.