Data publikacji:

Piercing – pępek. Jaki kolczyk wybrać do pępka? Jak dbać o piercing w pępku

Choć nie każdemu się podoba, piercing w pępku może być subtelną ozdobą, która doda ci atrakcyjności i pewności siebie. Jeśli planujesz zabieg, sprawdź, jak dbać o przekłute miejsce. Właściwie pielęgnowany pępek goi się bardzo szybko, a ty możesz być spokojna, że nie ryzykujesz powikłaniami związanymi z zaniedbaniem. Istotny jest również wybór pierwszego kolczyka – powinien on być sterylny, hipoalergiczny i wolny od ozdób. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kolczyku w pępku?
piercing pępek

Piercing – pępek. Czy to bezpieczne?

Twoim marzeniem jest piercing w pępku? Przed podjęciem ostatecznej decyzji dowiedz się najpierw, gdzie możesz bezpiecznie przekłuć to wrażliwe miejsce. Zabieg wykonuj wyłącznie w profesjonalnym salonie piercingu, który w najwyższym stopniu dba o higienę, cieszy się dobrą opinią i jest polecany przez klientów. Jeżeli obawiasz się o zdrowie, jeszcze przed umówieniem się na przekłucie przyjdź i obejrzyj warunki, w jakich będzie się ono odbywało, upewnij się co do sterylności.
Zanim przekroczysz próg salonu, sprawdź dokładnie listę przeciwwskazań i upewnij się, że żadne z nich cię nie dotyczy. Kiedy piercing w pępku jest zabroniony? Nie możesz tego zrobić w czasie ciąży, a także jeśli cierpisz z powodu cukrzycy lub zaburzeń krzepliwości krwi. Nie powinno się również przekłuwać miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Jeśli masz wątpliwości, czy twój stan zdrowia umożliwia przekłucie pępka i założenie kolczyka, skonsultuj się ze swoim lekarzem. W pozostałych przypadkach body piercing jest bezpieczny pod warunkiem oddania się w ręce profesjonalisty w sterylnych warunkach.

Piercing w pępku – jak wygląda zabieg?

Zabieg nie trwa długo. Profesjonalista z pewną ręką wykona go dosłownie w kilka chwil. Na samym początku miejsce przekłucia jest dezynfekowane i piercer zaznacza dokładny punkt, w który wbije igłę. Samo przekłucie potrwa sekundę i już po chwili w pępku znajdzie się wybrany przez ciebie wcześniej kolczyk.
Po piercingu pępka konieczne jest założenie oddychającego opatrunku, nie tylko po to, żeby zachować higienę w świeżo nakłutym miejscu, ale też w celu zabezpieczenia przed zahaczeniem.

Jak dbać o pępek, gdy masz już kolczyk?

Pierwsze dni po przekłuciu są najtrudniejsze, ponieważ skóra potrzebuje czasu na regenerację. Normalne jest pojawienie się obrzęku i zaczerwienienia, a rana może się sączyć. Właściwa pielęgnacja przyspiesza znacznie proces gojenia i chroni przed nieprzyjemnościami takimi jak infekcje bakteryjne czy grzybicze. Najczęściej gojenie rany trwa 2–3 tygodnie, ale zdarza się, że okres ten przeciąga się do kilku miesięcy.
Jak pielęgnować nakłucie po piercingu pępka? Należy je regularnie, najlepiej 3 razy dziennie, spryskiwać środkiem do dezynfekcji ran, na przykład z oktenidyną, lub przemywać solą fizjologiczną. Podczas kąpieli miejsce należy delikatnie, ale dokładnie, umyć łagodnym mydłem, a następnie osuszyć czystą chusteczką jednorazową.
Dopóki rana się nie wygoi, w ciągu dnia zaklejaj pępek opatrunkiem umożliwiającym oddychanie skóry. Zapobiegniesz w ten sposób podrażnieniu czy nawet rozerwaniu skóry. Kolczykiem w pępku nie można się bawić ani nim poruszać.

Gojenie rany po piercingu w pępku – tego unikaj

Wiesz już, jak powinna wyglądać pielęgnacja miejsca po zabiegu, ale to nie koniec zaleceń.
Czego unikać po piercingu pępka?
  • Aktywność fizyczna w czasie gojenia rany jest zabroniona. Nie możesz chodzić na basen, również ze względów higienicznych.
  • Nie powinnaś wybierać się do sauny ani solarium.
  • Spać musisz na plecach lub na boku, w żadnym razie na brzuchu.
  • Ubieraj się w luźne, swobodne ubrania i wkładaj koszulki wykonane z naturalnych materiałów. Z czasem będziesz mogła zacząć odkrywać ozdobiony pępek, zakładając crop topy.
  • Pierwszy kolczyk do pępka – z czego powinien być wykonany?

    Piercing w pępku może stać się źródłem problemów natury zdrowotnej, dlatego bardzo istotny jest staranny wybór pierwszego kolczyka. Niektóre stopy metali powodują częste reakcje alergiczne, co przy podrażnionej, gojącej się dopiero skórze może prowadzić do opłakanych skutków. Problematyczna jest zwłaszcza domieszka niklu, który jest silnym alergenem.
    Z pewnością piercer doradzi ci odpowiedni kolczyk i pozwoli wybrać z dostępnych w salonie taki, który najbardziej ci się podoba. Pierwszy kolczyk powinien być wykonany z hipoalergicznej stali chirurgicznej, tytanu lub nowoczesnego materiału bioflex. Każdy z nich jest w pełni bezpieczny, nawet dla alergików. Istotny jest również brak wiszących ozdób, ponieważ zahaczenie o nie byłoby niebezpieczne. Tego typu antyalergiczne, proste kolczyki powinnaś nosić nawet do kilku miesięcy po zabiegu, dzięki czemu skóra w pełni się zregeneruje.
    Czy kolczyk w pępku może być ze srebra lub złota? Jak najbardziej, ale dopiero po pierwszych miesiącach po przekłuciu. Wtedy otworzy się przed tobą szerokie pole możliwości i wybierzesz już coś z wszystkich dostępnych na rynku ozdób. Na początku skupiaj się na tym, żeby dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

    Piercing pępka – kształty kolczyków

    Zastanawiasz się, jaki kolczyk po piercingu pępka będzie dla ciebie najlepszy? Kiedy skóra jest już wygojona, możesz pozwolić sobie na najbardziej wymyślne kształty, zdobione wiszącymi elementami.
    Jakie typy kolczyków do pępka są najpopularniejsze?
  • Banana bell – pręcik w formie zakrzywionej sztangi czy też banana, wykończony jest z dwóch stron kulkami, prostymi lub zdobionymi cyrkoniami.
  • Spiral ring – kolczyk w formie spirali, również wykończony elementami ozdobnymi.
  • Ball captive ring – wyróżnia się okrągłym kształtem, na środku kółeczka znajduje się najczęściej ozdobna kulka.
  • Top dangle ring – ma zazwyczaj formę lekko zakrzywionej sztangi, do której przymocowany jest duży, wiszący element ozdobny, często zdobiony błyszczącymi kamieniami.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym