Data publikacji:

Plaster hydrokoloidowy: po co i jak stosować?

Plastry hydrokoloidowe (inaczej też opatrunki hydrokoloidowe) pozwalają na nowoczesne opatrywanie ran o niewielkim lub umiarkowanym wysięku. Nie tylko chronią rany przed zanieczyszczeniami, ale dzięki swojej budowie przyspieszają proces ich gojenia. Zobacz, dlaczego warto sięgać po plaster hydrokoloidowy. Jak stosować ten rodzaj opatrunku i co ile go zmieniać? Odpowiedź czeka w poniższym artykule – sprawdź!
plaster hydrokoloidowy

Plaster hydrokoloidowy – co to za rodzaj opatrunku?

Plastry hydrokoloidowe cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza w przypadku ran, które trudno się goją. Specjalna budowa opatrunków sprawia, że wokół obrażenia zostaje utrzymane wilgotne środowisko. Ten rodzaj plastrów sprawia więc, że rana się nie wysusza. Oprócz tego plaster hydrokoloidowy pozwala utrzymać pH i temperaturę na odpowiednim poziomie w miejscu, gdzie doszło do przerwania ciągłości skóry.
Ważną zaletą plastrów hydrokoloidowych jest również to, że są nieprzepuszczalne dla wody, ale jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Odpowiednio dopasowane szczelnie przylegają do rany i chronią ją przed dodatkowymi podrażnieniami.
Czym plastry hydrokoloidowe różnią się od standardowych opatrunków? Budową, ponieważ składają się z dwóch warstw – wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwa wewnętrzna to inaczej warstwa hydrokoloidowa. To ona pęcznieje w kontakcie z raną i uwalnia żel. Z kolei warstwa zewnętrzna wykonana jest z pianki poliuretanowej.

Jak działają plastry hydrokoloidowe?

Plastry hydrokoloidowe na rany nie tylko zabezpieczają obszar skóry, który przerwał swoją ciągłość. Ich naczelnym zadaniem jest wchłanianie nadmiernego wysięku, a następnie zamknięcie go w postaci poliuretanowej żelu. Dzięki temu rana jest chroniona przed nadmiernym wysychaniem. To szczególne, wilgotne środowisko również działa zakwaszająco i chroni ranę przed bakteriami. Jednocześnie ten lekko kwaśny odczyn działa korzystnie na napływ komórek układu immunologicznego. Plaster hydrokoloidowy chroni również odsłonięte zakończenia nerwowe i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie rany.
Plastry hydrokoloidowe mają zatem szereg zalet, do których zaliczyć można między innymi:
  • kompleksową ochronę rany – przed urazami i bakteriami;
  • łatwe dopasowanie do ciała;
  • zabezpieczenie rany przed wysychaniem i tworzeniem się strupów;
  • przyspieszenie gojenia się rany;
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych;
  • wspieranie procesu powstawania nowych tkanek;
  • szczelność;
  • umożliwienie skórze oddychania.
  • Na co stosuje się opatrunek hydrokoloidowy? 

    Plastry hydrokoloidowe zaleca się stosować w przypadku ran o niewielkim lub umiarkowanym wysięku bez objaw infekcji. Na rynku – oprócz klasycznych opatrunków – dostępne są również pasty oraz żele hydrokoloidowe. One sprawdzą się z kolei przy opatrywaniu ran głębokich. Wtedy trzeba pamiętać jednak o założeniu wodoodpornego plastra tak, by preparat nie wyciekał z rany.
    Kiedy stosować plastry hydrokoloidowe? Najczęściej sięga się po nie w przypadku:
  • oparzeń I oraz II stopnia;
  • owrzodzeń;
  • ran powierzchownych lub w przypadku otarć;
  • ran chirurgicznych;
  • odleżyn.
  • Z plastrów hydrokoloidowych można z powodzeniem korzystać w opiece długoterminowej. Osoby unieruchomione narażone są na występowanie odleżyn, dlatego warto wtedy sięgnąć po opatrunki, które ułatwią również proces gojenia tych trudnych do zniwelowania ran.
    Plastry hydrokoloidowe są elastyczne i łatwo można dopasować je również do miejsc narażonych na tarcie (przykładowo pięta). Stosuje się je przy leczeniu stopy cukrzycowej, ale nie tylko. Tego typu opatrunki dobrze znają osoby, które zmagają się chociażby z odciskami oraz pęcherzami. Wtedy warto sięgnąć po plastry hydrokoloidowe – nie tylko zabezpieczają taką ranę, ale przynoszą też ulgę w bólu utrudniającym komfortowe chodzenie.
    Plastry hydrokoloidalne na twarz również znajdują zastosowanie w przypadku opryszczki wargowej – dzięki nim wirus nie może dalej się rozprzestrzeniać, a w wilgotnym środowisku nie pojawi się strup, który w dalszej kolejności mógłby prowadzić do blizn.
    Wybierając plastry hydrokoloidowe, trzeba pamiętać jednak, że ten rodzaj opatrunków nie może być stosowany na rany kiłowe, gruźlicze, grzybicze czy dotknięte zakażeniem. Nie należy zabezpieczać nimi również ukąszeń, owrzodzeń tętniczych oraz oparzeń III stopnia. W przypadku wątpliwości, kiedy i jak stosować plastry hydrokoloidowe, najlepiej będzie zaczerpnąć porady lekarza.

    Jak zakładać plastry hydrokoloidowe?

    Zakładanie plastrów hydrokoloidowych na rany nie jest wcale trudne. Trzeba jedynie uprzednio zdezynfekować dane miejsce (preparatem antyseptyczny lub solą fizjologiczną) i osuszyć je jałową gazą. Następnie usuwa się papier zabezpieczający opatrunek, a sam plaster umieszcza się tak, by jego środek stykał się ze środkiem rany. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można znaleźć plastry o różnych rozmiarach, co ułatwia ich komfortowe dopasowanie. Co ważne – wewnętrza warstwa plastrów hydrokoloidowych na rany jest samoprzylepna, więc nie trzeba martwić się o dodatkowe mocowanie. Oprócz tego opatrunki te nie przyklejają się bezpośrednio do rany, więc ich zmiana nie wiąże się z tak dużym dyskomfortem.
    Jak długo nosić plaster hydrokoloidowy? Tego typu opatrunek może pozostawać na skórze maksymalnie do 7 dni, choć zaleca się jego częstszą zmianę – warto obserwować wielkość bąbla, który powstaje po pochłonięciu wysięku. Aby zdjąć plaster, należy lekko unieść jego brzegi i podważyć krawędzie. Następnie trzeba ponownie zdezynfekować, osuszyć i w razie konieczności założyć kolejny opatrunek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka