Data modyfikacji:

Plastry na pryszcze – jak działają i jak ich używać?

Czeka cię ważne spotkanie lub uroczystość, a na twarzy pojawił się wielki, czerwony pryszcz? Bez paniki – masz jeszcze czas, aby się go pozbyć. Powstrzymaj się od rozdrapywania zmiany skórnej i sięgnij po plastry na pryszcze, które skutecznie i delikatnie usuną nieprzyjaciela. Tłumaczymy, na czym polega ich działanie i jak właściwie ich używać.
plastry na pryszcze

Czym są plastry na wypryski?

Plastry na wypryski wykonywane są najczęściej z materiału poliuretanowego, który z jednej strony pokryty jest delikatnym, bezpiecznym dla skóry klejem oraz kompozycją składników antybakteryjnych i łagodzących. Przeznaczone są do stosowania punktowego, na ropne wypryski oraz podskórne, trudne do usunięcia zmiany.
Plastry antytrądzikowe cechują się niewielkimi rozmiarami, miękkością oraz zazwyczaj przezroczystością. Są bardzo komfortowe w noszeniu i niewyczuwalne na skórze. W razie potrzeby na twarz można przykleić więcej niż jeden plasterek.

Co zawierają plastry na trądzik?

Na rynku spotkasz różne rodzaje plasterków na pryszcze. Większość z nich zawiera przede wszystkim składniki o działaniu antyseptycznym, a więc ograniczającym rozwój bakterii powodujących trądzik. Do najskuteczniejszych komponentów w tym zakresie zaliczamy olej z drzewa herbacianego, cynk, kwas salicylowy, siarkę.
Plastry na pryszcze mogą zawierać również składniki o działaniu łagodzącym, co przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza stan zapalny. Mowa o aloesie, alantoinie oraz panthenolu.
Innym typem są plastry hydrokoloidowe na trądzik, które działają wysuszająco. Odwadniają one zmianę skórną, dzięki czemu jej wzrost zostaje powstrzymany. Ten rodzaj plasterków najlepiej sprawdza się przy dużych, ropnych zmianach.

Kto powinien używać plasterków na wypryski?

Z działania plastrów na pryszcze zadowolone będą przede wszystkim osoby z cerami tłustymi i trądzikowymi, podatnymi na pojawianie się uporczywych zmian. Plastry znacząco zmniejszają zarówno niewielkie, jak i kłopotliwe, podskórne pryszcze.
Plastry na trądzik w swoich kosmetyczkach powinny mieć również osoby posiadające cerę suchą, normalną, mieszaną. Niespodziewane krostki przydarzają się każdemu, a łatwy w użyciu plasterek pozwoli pozbyć się pryszcza szybko, bezboleśnie i higienicznie.

Czemu warto sięgać po plastry na trądzik?

Choć nie są niczym nowym, plastry wyciągające pryszcze zyskują popularność dopiero od niedawna. Stoi za tym szereg zalet, w tym:
  • możliwość bezbolesnego i szybkiego zmniejszenia krostki,
  • łatwość stosowania,
  • niska cena plastrów,
  • możliwość noszenia ich również pod makijażem.
Dodatkowo, plastry na wypryski zniechęcają do ich wyduszania i rozdrapywania, co okaże się cenną pomocą dla osób, które zbyt często „majstrują” przy skórze twarzy, powodując zaognienie stanów zapalnych. Plastry są także fizyczną barierą oddzielającą krostki od środowiska zewnętrznego, co zapobiega nadkażaniu zmian i pogarszaniu ich stanu.

Jak używać plastrów na wypryski?

Plastry na pryszcze są niesamowicie proste w stosowaniu, dlatego nikt nie powinien mieć kłopotu z ich obsługą. Zanim przystąpisz do ich używania, pamiętaj jednak o kilku zasadach:
  1. Przed nałożeniem plasterka, wykonaj staranny demakijaż oraz oczyszczanie twarzy. Na całą twarz możesz nanieść także cienką warstwę ulubionego kremu.
  2. Plaster nakładaj czystymi dłońmi, delikatnie przykładając go do pryszcza.
  3. Sprawdź, jaki czas noszenia plastra rekomenduje producent. Niektóre plasterki na wypryski należy pozostawić na skórze na wiele godzin, inne działają znacznie szybciej.
  4. Nie dotykaj i nie podważaj plastrów w trakcie ich noszenia, aby nie przenieść na nie bakterii.
  5. Po zdjęciu plastra przetrzyj skórę delikatnym tonikiem.
W przypadku większych zmian skórnych, konieczne może okazać się kilkukrotne zmienianie plasterka. W większości przypadków jednak już jedna sztuka wystarczy, by zmniejszyć widoczność pryszcza.

Plastry na pryszcze pod makijażem

Jak wspomnieliśmy, niektóre plastry na wypryski można aplikować również pod makijaż. Dotyczy to cienkich, przezroczystych modeli, które wykonane są z gładkiego, lecz matowego materiału. Taki plasterek jest niemal niewyczuwalny na twarzy i bez problemu można przykryć go cienką warstwą podkładu oraz pudru. Pamiętaj jednak, aby nie dotykać go w ciągu dnia.

Czy plastry na wypryski działają na wągry?

Zaskórniki otwarte, zwane wągrami, nie zareagują na działanie plastrów antytrądzikowych. Nie powstają one wskutek bakterii, a nagromadzenia się martwego naskórka. Jeśli chcesz pozbyć się wągrów, wypróbuj specjalne plastry lub maskę, która w sposób mechaniczny oczyści pory i zagwarantuje natychmiastowy rezultat.

Plastry na odciski – czy zastąpią plastry na wypryski?

W internecie można natknąć się na porady sugerujące, że funkcję plastrów na pryszcze mogą pełnić popularne plastry na odciski. To jednak bardzo szkodliwy mit. Plastry na odciski są pokryte silnym klejem, dostosowanym do grubej skóry stóp. Nigdy nie nakładaj ich na skórę twarzy, bowiem grozi to jej silnym podrażnieniem, a nawet zerwaniem naskórka.

Plaster na trądzik – wygraj z pryszczem w jedną noc

Plastry antytrądzikowe to łatwy sposób na zmniejszenie nawet bardzo uporczywych zmian skórnych w krótkim czasie – bez bólu i podrażnień. Dodatkowo, mogą być one wsparciem podczas odzwyczajania się od wyciskania zmian skórnych. Kosmetyk ten mogą stosować posiadacze różnych rodzajów cer – plasterki przeznaczone do stosowania na twarz są delikatne i bezpieczne.
Zdjęcie: Evanto Elements