Data publikacji:

Płukanka z kawy na siwe włosy

Ciemne włosy są piękne, jednak mają też swoje wady, a jedną z nich jest widoczność siwizny. Kiedy pierwsze srebrne pasma zaczynają pojawiać się na głowie, zaczynamy myśleć o tym, jak zlikwidować siwe włosy. Oczywistym rozwiązaniem jest koloryzacja, jednak nie każdy może i chce skorzystać z tej opcji. Warto wiedzieć, że istnieją naturalne sposoby na to jak przyciemnić siwe włosy bez farbowania. Wypróbuj je, jeśli chcesz uniknąć stosowania farby. Świetnie sprawdzają się domowe sposoby, a wśród nich coraz popularniejsza płukanka z kawy na siwe włosy.
Płukanka z kawy na siwe włosy

Domowe sposoby na pokrycie siwych włosów

Coraz więcej mówi się o szkodliwości farb do włosów. Co prawda, dopuszczone do sprzedaży kosmetyki nie mogą zawierać składników toksycznych lub niesprawdzonych, jednak nie brakuje wśród nas alergików i bardzo wrażliwych osób. Niektóre składniki farb mogą podrażniać skórę głowy, a także układ oddechowy. Włosy również mogą ucierpieć w czasie koloryzacji, ulegając przesuszeniu i tracąc swój blask. Zanim sięgniesz po farbę, wypróbuj łagodniejsze metody. Jak przyciemnić siwe włosy domowym sposobem? Do wyboru masz płukanki, maski i wcierki. Jedną z najpopularniejszych metod ostatnich lat jest płukanka z kawy na siwe włosy.

Płukanka z kawy na siwe włosy – jak ją przygotować?

Chcąc przygotować płukankę z kawy na siwe włosy, będziesz potrzebować tylko jednego składnika, zadbaj jednak o to, by był dobrej jakości. Nie może to być rozpuszczalna kawa, ponieważ zawartość naturalnych barwników jest w niej zbyt mała. Najlepiej, jeśli użyjesz świeżo zmielonych ziaren, jednak jeśli nie masz młynka, możesz również użyć mielonej kawy ze sklepu. Potrzebujesz kilku łyżek, które musisz zalać połową litra wody i gotować przez około 20 minut. Następnie taki wywar należy odcedzić przez gazę lub drobne sitko, w przeciwnym razie będzie cię czekało problematyczne usuwanie kawy z włosów. Pozostałe fusy możesz oczywiście wykorzystać – sprawdzą się świetnie jako odżywczy peeling do ciała.
Płukanki z kawy możesz używać zarówno na siwe włosy, jak i na naturalnie ciemne pasma, których kolor masz ochotę przyciemnić i pogłębić. Stosuj ją zawsze na umyte szamponem, czyste włosy. Najlepsze efekty osiągniesz, wcierając ją partiami w pasma lub zanurzając w niej włosy na kilka minut. Następnie odsącz nadmiar płynu, rozczesz włosy i pozostaw do wyschnięcia.

Maseczka z kawy na siwe włosy

Nieco innym rozwiązaniem jest przygotowanie maski. W przypadku tej metody rezultaty bywają widoczne jeszcze szybciej niż przy regularnym stosowaniu przyciemniającej płukanki z kawy na siwe włosy. Żeby przygotować maskę, zalej 8 łyżek kawy 100 ml wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Powstałą pastę wetrzyj we włosy na około 20 minut, po czym spłucz je chłodną wodą. Kawa wspaniale wpłynie nie tylko na kolor, ale też na kondycję włosów.

Naturalna koloryzacja siwych włosów kawą – efekty

Efekty stosowania płukanki i maski z kawy na siwe włosy są widoczne dość szybko, jednak żeby były trwałe, zabieg należy powtarzać regularnie. Rezultaty, które osiągniesz, będą wyglądały naturalnie, dlatego sposób ten jest chętnie wykorzystywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.
Dodatkowym plusem domowych kawowych kosmetyków jest duża zawartość przeciwutleniaczy, wpływających pozytywnie na kondycję włosów. Kofeina natomiast pobudza mikrokrążenie, stymulując wzrost włosów oraz zapobiegając ich wypadaniu, a ponadto sprzyja wygładzeniu i dodaje blasku. To również powód, dla którego codziennapielęgnacja i stylizacja włosów powinna zawierać gotowe kosmetyki z kofeiną.

Inne naturalne metody farbowania siwych włosów

Oprócz płukanki i maski z kawy warte wypróbowania są również inne sposoby na pokrycie siwych włosów bez farbowania. Znajdź metodę, która najbardziej ci odpowiada, a będziesz mogła długo cieszyć się naturalnie uzyskanym pięknym, głębokim kolorem włosów. Godne uwagi są szczególnie zioła, które są znanym od lat sposobem na siwiznę. Dzięki nim nie tylko wpłyniesz na kolor włosów, ale też wzmocnisz je i odżywisz. Jeśli zdecydujesz się na ich używanie, wybieraj te najlepszej jakości i pamiętaj o regularności, gdyż tylko w ten sposób osiągniesz oczekiwane rezultaty. Jakie zioła są dobrym środkiem na siwe włosy? Wypróbuj szałwię, korę dębu, rozmaryn, liście gruszy, a także czarną herbatę.
Z czego przygotować płukankę do przyciemniania siwych włosów?
  • Płukanka z łupin orzechów włoskich. Żeby ją przygotować, zalej litrem gorącej wody dwie garście łupin i gotuj pod przykryciem przez około 20 minut, pozostaw wywar na około godzinę, a następnie odcedź. Przy regularnym stosowaniu naturalny kolor włosów staje się głębszy i zyskuje ciepły odcień.
  • Płukanka z ziół. Panuje tutaj duża dowolność – możesz skorzystać z pojedynczych składników lub mieszanek ziół na siwe włosy, parzy się ją przez około 30-60 minut. Najlepsze efekty osiągniesz nie tylko przepłukując włosy po umyciu, ale też wcierając w nie miksturę.
  • Płukanka z czarnej herbaty. W świeżo zaparzonych liściach znajdują się naturalne barwniki działające jak farba do włosów siwych. Dzięki nim masz szansę naturalnie przyciemnić kosmyki. Herbatę można stosować samodzielnie, jednak świetne efekty osiągniesz również, mieszając ją z ziołami.
  • Płukanka z ziemniaków. To najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób na to, jak przyciemnić siwe włosy domowym sposobem. Do płukania włosów używa się w tym przypadku przestudzonej wody po gotowaniu ziemniaków. Przy regularnym stosowaniu można liczyć nie tylko na przyciemnienie, ale także na piękny połysk i sprężystość.
Jeśli czujesz, że płukanki to dla ciebie za mało, a nie chcesz używać farb do włosów, możesz również skorzystać z bogatej oferty różnych rodzajów henny do włosów. Efekty jej stosowania są często zachwycające. Problemem może być jedynie stosowanie jej do kręconych włosów, zdarza się, że henna rozprostowuje skręt.
Jak widzisz, jest wiele sposobów na to, jak pozbyć się siwych włosów naturalnie, warto wypróbować je wszystkie, żeby móc ocenić, który z nich daje najlepsze rezultaty i jest najwygodniejszy do stosowania na co dzień.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym