Data publikacji:

Podcinanie końcówek włosów krok po kroku, czyli jak obciąć końcówki włosów 

Nie zawsze mamy czas na wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Czasem po prostu jesteśmy niezadowoleni z podcięcia włosów przez fryzjera. A czasem chcemy spróbować sami swoich sił w podcinaniu końcówek. Niezależnie od odpowiedzi zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Przedstawimy w nim podcinanie końcówek włosów krok po kroku. Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
podcinanie końcówek włosów
Zdrowe i zadbane włosy są obecnie synonimem piękna. Wśród kobiet od wielu lat istnieje zwiększone zainteresowanie pielęgnacją włosów oraz ich nienagannym wyglądem. Warto zwrócić szczególną uwagę na końcówki włosów. Ich regularne podcinanie powoduje, że włosy nie kruszą się i wyglądają po prostu estetycznie. Nawet najpiękniejsza fryzura wygląda źle, jeżeli posiadamy rozdwojone końcówki. Podcinanie końcówek jest na tyle łatwe, że bez obaw można spróbować tego zabiegu samodzielnie w domu.
Przed rozpoczęciem samodzielnego podcinania końcówek włosów warto mieć podstawowe narzędzia, które ułatwią podcinanie. Kluczowe są dobrej jakości nożyczki. Muszą być one przeznaczone wyłącznie do podcinania włosów. Niestety nie mogą to być najzwyklejsze nożyczki do papieru. Dlaczego? Zwykłe nożyczki nie będą dokładnie podcinać włosów. W rezultacie zaraz po podcięciu włosa nadal będzie on rozdwojony, zniszczony, z charakterystyczną białą kulką na końcu. Profesjonalne nożyczki fryzjerskie są idealnie naostrzone oraz precyzyjnie wykonane. Różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Warto uważać na nożyczki, aby nie spadły na ziemię, ponieważ bardzo łatwo mogą ulec zniszczeniu.
Dodatkowo pomocny będzie tzw. grzebień do strzyżenia, czyli cienki grzebień z wąsko rozstawionymi zębami. Ten gadżet znacznie ułatwi samodzielne podcinanie włosów. Przydatne w samodzielnym podcinaniu włosów będą także dwa lusterka, aby móc kontrolować podcinanie włosów. Mogą przydać się też peleryna fryzjerska oraz gumki lub klamry. Dzięki tym gadżetom można znacznie ułatwić sobie proces samodzielnego podcinania włosów. 
Bardzo ważne jest także odpowiednie stanowisko pracy. Zadbaj przede wszystkim o spokój. Jest to niezwykle ważne, by móc się skupić i wykonać precyzyjne cięcia. Zwróć też uwagę na pomieszczenie, w którym podcinasz włosy. Dobrze, żeby podłoga była gładka, aby łatwo i sprawnie posprzątać po wykonanym cięciu.

Jak samemu obciąć włosy na prosto?

Przede wszystkim warto zmoczyć włosy. Można użyć do tego celu butelki z atomizerem lub po prostu umyć włosy tak jak zawsze. Na mokrych włosach dużo łatwiej się pracuje. Po dokładnym rozczesaniu włosów zbierz je w kucyk tuż przy linii czoła. Następnie warto podzielić włosy na dwie części. Można też wydzielić dodatkowe pasmo z przodu. Pasmo z przodu trzymaj między palcem wskazującym a środkowym i zetnij włosy. To pasmo będzie służyć za punkt odniesienia w podcinaniu kolejnych partii włosów. Po obcięciu wszystkich włosów rozpuść je, dokładnie rozczesz i zbierz jeszcze raz w taki sam kucyk, sprawdzając, czy włosy są równo podcięte. Dobrze jest poprosić kogoś, aby sprawdził, czy włosy faktycznie są prosto obcięte, i ewentualnie dokonał korekt. 
Ważne! Mokre włosy są dłuższe niż suche. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę przy podcinaniu włosów. Dzięki temu unikniesz rozczarowań po wysuszeniu włosów. 

Zastanawiasz się, jak obciąć włosy w szpic? Jak samodzielnie obciąć włosy z tyłu? Już przychodzimy z ratunkiem! 

Tym razem również dokładnie rozczesz włosy. Następnie wyznacz przedziałek na środku i podziel pasma na dwie części. Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest przełożenie włosów do przodu i związanie ich tuż pod brodą. Następnie w odstępach około 5 centymetrów nałóż gumki. Ostatnia powinna być na długości docelowej. Po ustaleniu wymarzonej długości zetnij włosy. Możesz rozpuścić włosy i dokładnie rozczesać. Analogicznie jak wcześniej poproś kogoś, aby sprawdził, czy ścięłaś włosy odpowiednio.

Jak dbać o włosy po ścięciu?

Odpowiednia pielęgnacja włosów to połowa sukcesu! Skórę głowy należy myć dwukrotnie, to znaczy: namoczyć skórę głowy i włosy, zaaplikować spieniony szampon, wykonując masaż, rozprowadzić szampon, dokładnie spłukać, powtórzyć czynność i pozostawić szampon na około 5 minut, aby składniki aktywne miały szansę zadziałać. Następnie spłukać wytworzoną pianę, nałożyć odpowiednio dobraną odżywkę od ucha w dół i wypłukać dokładnie włosy. Ważne, aby przed pójściem spać dokładnie wysuszyć skórę głowy i włosy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwoju różnych chorób skóry głowy. 
Bardzo ważne w prawidłowej pielęgnacji skóry głowy jest regularne wykonywanie odpowiednio dobranego do potrzeb skóry głowy peelingu trychologicznego. Zazwyczaj są to preparaty kwasowe lub enzymatyczne. Peeling nakłada się na suchą skórę głowy przedziałkami. Wykonaj masaż skóry głowy i poczekaj około 15 minut. Następnie umyj skórę głowy tak jak zawsze. Wykonanie peelingu może się różnić od zaprezentowanego wyżej, dlatego warto stosować się do zaleceń producenta.
Zdjęcie: Envato Elements