Frezarka do paznokci to rozwiązanie idealne dla posiadaczy paznokci kłopotliwych, czyli skłonnych do zgrubień, nierówności bądź wrastania. Frezarka daje bowiem gwarancję skutecznej poprawy kształtu każdego rodzaju płytki paznokciowej, co niekoniecznie byłoby zadaniem łatwym w przypadku pracy z tradycyjnym pilnikiem.
Zabieg manicure z użyciem frezarki do paznokci przebiega znacznie szybciej niż w przypadku stosowania zwykłych narzędzi. Wykonanie oferuje współcześnie większość salonów kosmetycznych.
Frezarki stosowane w salonowym zabiegu manicure powinny osiągać moc nie mniejszą niż 50 W. Urządzenia spotykane są najczęściej w połączeniu z 4-5 nakładkami (frezami) o różnych ziarnistościach, dostosowanych do poszczególnych etapów zabiegu.
Podczas zabiegu manicure frezarka do paznokci ma za zadanie przede wszystkim nadać paznokciom odpowiedni kształt, wygładzić ich krawędzie, usunąć skórki oraz zmatowić powierzchnię, co umożliwi lepszą przyczepność lakieru.
Frezarki do zabiegów pielęgnacji stóp różnią się od tych, które stosowane są w przypadku dłoni. Powinny cechować się przede wszystkim większą mocą i mieć wbudowany pochłaniacz pyłu, który znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu, a także czyni go bezpieczniejszym.
Frezarki do stóp łączone są z frezami przeznaczonymi nie tylko do paznokci, lecz także do zgrubiałego naskórka. W tym wypadku frezarka sprawdza się idealnie jako narzędzie zwalczające wszelkie niedoskonałości skóry stóp, m.in. odciski i nagniotki. Frezy w sposób szybszy i bardziej efektywny wykonują pracę, jaką manualnie przeprowadza się za pomocą pumeksu lub tarki.
Choć frezarki, dzięki mocy swojego działania, mogą być stosowane bez wcześniejszego rozmiękczenia skóry i paznokci, przed zabiegiem pedicure warto wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez kilka minut. Dzięki temu zabieg frezowania paznokci będzie przebiegał jeszcze szybciej i bardziej precyzyjnie, a dodatkowo zniwelowane zostanie unoszenie się pyłu z piłowanych paznokci.
Podobnie jak w przypadku większości zabiegów kosmetycznych nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zabieg pielęgnacyjny z użyciem frezarki do paznokci. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest wykluczenie występowania jakiegokolwiek z przeciwwskazań.
Do najczęstszych z nich zaliczane są grzybica stóp i paznokci, łuszczyca, występowanie świeżych ran i blizn w polu zabiegowym, obecność stanów zapalnych i alergicznych, a także cukrzyca i egzema.
Atutem stosowania frezarki jest zdecydowanie krótszy czas wykonywania manicure i pedicure. Sposób ten jest dodatkowo bardziej precyzyjny, a przy odrobinie wprawy zdecydowanie prostszy.
Operując frezarką, można nadać paznokciom pożądany kształt przy praktycznie znikomym wysiłku. Ponadto manicure i pedicure wykonywane tą metodą nie wymagają wcześniejszego namaczania skórek, co jest niezbędne w przypadku stosowania pospolitych narzędzi. Pominięcie tego etapu zapewnia także oszczędność czasu.
W zestawieniu z powyższymi zaletami trudno o jednoznaczne wskazanie wad frezarki do paznokci. Co to urządzenie może zepsuć w wyglądzie paznokci przy nieumiejętnym jego stosowaniu? Oczywistą kwestią jest, że podczas użytkowania domowego początkowo problemem może być nabycie odpowiedniej wprawy w operowaniu urządzeniem.
Niesprawne posługiwanie się frezarką (a zwłaszcza zbyt intensywne przyciskanie frezów do płytki paznokciowej) może spowodować uszkodzenia paznokcia, a w przypadku paznokci szczególnie słabych i kruchych – wzmóc ich skłonność do rozwarstwiania się i pękania. Dlatego szczególnie istotne jest indywidualne dobieranie rodzaju frezu oraz szybkości jego obrotów do stanu płytki paznokciowej.
Mimo nielicznych zagrożeń, jakie niesie z sobą frezowanie paznokci, po kilku zabiegach z użyciem frezarki wielu użytkowników chowa tradycyjne pilniki do szuflady. Szybkość, komfort i dokładność, jaką zapewnia to urządzenie, to zalety deklasujące tradycyjny manicure.