Data publikacji:

Polisorbat 80 – jakie ma zastosowanie w kosmetykach?

Polisorbaty to grupa związków, które znajdują się powszechnie w produktach kosmetycznych i spożywczych. Na etykietach kosmetyków spotkać można związki umieszczone w grupie składników określonych symbolem INCI, a wśród nich m.in. polisorbat 80. Obecnie w wielu produktach znajdują się substancje, które mogą wywoływać podrażnienia i uczulać. Dlatego bardzo ważne jest czytanie etykiet wybieranych artykułów i wiedza na temat poszczególnych związków, ich działania oraz wpływu na środowisko. Czym jest polisorbat 80 i czy substancja ta należy to bezpiecznych?
polisorbat 80 w kosmetykach

Jakie właściwości ma polisorbat 80 i w jakich produktach się znajduje?

Polisorbat 80 jest substancją, która wykazuje właściwości oczyszczające. Doskonale zmywa z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia i pyły nagromadzone w ciągu dnia, sebum oraz pozostałości po stosowanych kosmetykach do makijażu. Jest również emulgatorem, dzięki czemu dokładnie łączy części olejowe i wodne znajdujące się w recepturach kosmetyków. To związek często znajdujący się zwłaszcza w produktach dwufazowych stosowanych do demakijażu. Polisorbat 80 ma także właściwości pianotwórcze, wpływa na nadanie konsystencji produktu pożądanej lekkości i puszystości oraz znacznie ułatwia aplikację kosmetyków.
W związku z właściwościami, jakie wykazuje polisorbat 80, jest on częstym składnikiem takich kosmetyków jak produkty do mycia twarzy, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kremy do pielęgnacji twarzy, mleczka i preparaty do demakijażu, kremy do stóp, dłoni i ciała, balsamy, szampony, mydła w płynie oraz różnego rodzaju produkty do opalania, w tym również ochronne.

Czy polisorbat 80 to substancja bezpieczna?

Polisorbat 80 nie wykazuje szkodliwego wpływu na skórę i zdrowie. Może być więc bezpiecznie stosowany w różnego rodzaju produktach kosmetycznych. Nie znajduje się również na liście alergenów ani substancji drażniących, pod warunkiem że stosowany jest zgodnie z zaleceniami i w stężeniach dozwolonych. Substancja ta nie powinna być jednak nakładana na miejsca szczególnie wrażliwe. Nie należy dopuszczać więc, by dostała się np. do oka lub miała kontakt z otwartą raną.
Używanie produktów, których składnikiem jest polisorbat 80, nie jest zalecane kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji. Związek ten nie powinien się również znajdować w preparatach kosmetycznych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt.

Polisorbat 80 – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Polisorbat 80 jest związkiem, który w prosty sposób ulega biodegradacji i nie wpływa na środowisko w sposób negatywny. Jest to jednak substancja, która może mieć pochodzenie odzwierzęce, dlatego nie w każdym przypadku produkty z nią w składzie będą odpowiednie dla wegan. Inną drogą powstawania polisorbatu 80 jest jednak także pozyskiwanie go przy udziale kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego, zawartych np. w oliwie z oliwek. Informacje na ten temat zawsze znajdują się na etykietach właściwych produktów.
Polisorbat 80 ma również właściwości stabilizujące. Poza branżą kosmetyczną wykorzystywany jest do produkcji szczepionek jako substancja dbająca o wytrzymałość szczepionki w czasie transportu. Jest zatem jednym ze składników pomocniczych występujących w tego typu preparatach zaraz obok antygenów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!