Data modyfikacji:

Jakie probiotyki na trądzik?

Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem, to z pewnością wiesz, jak ważne są probiotyki. Dla przypomnienia – to żywe kultury bakterii, które wpływają pozytywnie na mikroflorę jelitową i chronią układ pokarmowy przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak się jednak okazuje – w ostatnich latach zauważono, że mogą także wpływać pozytywnie na kondycję skóry. Jesteś ciekawa, jakie probiotyki na trądzik są najlepszym wyborem? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!
probiotyki na trądzik

Probiotyki nie tylko na trądzik – co warto o nich wiedzieć?

Zanim opowiemy ci o najlepszych probiotykach na trądzik, warto poznać przynajmniej podstawy na temat tak ważnych żywych kultur bakterii. Bardzo często określa się je mianem dobrych bakterii. Nie bez powodu – wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, które nie ograniczają się wyłącznie do układu pokarmowego.
Probiotyki są nieocenione w trakcie i po antybiotykoterapii. Dodatkowo wspomagają trawienie, łagodzą biegunki i zaparcia, pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a do tego wzmacniają układ odpornościowy. Dodatkowo mogą chronić przed wystąpieniem atopowego zapalenia skóry u dzieci i wspomagać walkę z trądzikiem.

Probiotyki na trądzik – czy rzeczywiście działają?

Czy probiotyki pomagają na trądzik? Jak się okazuje – jak najbardziej! Przeprowadzone badania naukowe udowadniają, że żywe kultury dobrych bakterii wpływają pozytywnie na kondycję cery. Jak to możliwe? Badacze wskazują na bezpośredni wpływ między stresem a mikroflorą jelitową. Przewlekłe napięcie nerwowe prowadzi do zaburzeń w populacji bakterii w jelitach, a to z kolei powoduje występowanie stanów zapalnych, w tym trądziku.
Na tym jednak nie koniec! Probiotyki mogą również obniżać aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo uszczelniają barierę jelitową oraz obniżają fermentację w układzie pokarmowym, która może powodować powstawanie zmian trądzikowych na twarzy, plecach czy ramionach.
Co istotne, probiotyki na trądzik można stosować zarówno od wewnątrz, czyli w postaci suplementacji lub produktów bogatych w żywe kultury bakterii, jak i od zewnątrz. Coraz więcej marek proponuje specjalistyczne kosmetyki z probiotykami w składzie.

Jakie probiotyki są najlepsze na trądzik?

W probiotykach znajdziesz wiele różnych rodzajów bakterii. Które z nich pomogą ci w walce z trądzikiem? Najlepsze efekty można uzyskać przy pomocy takich kolonii bakteryjnych jak Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Lactobacillus oraz Lactococcus.
Ważne są nie tylko konkretne kolonie, ale także szczepy. Najlepsze efekty uzyskano podczas stosowania Lactobacillus rhamnosus (SP1), L. salivarius (LS03), a także Enterococcus faecalis (SL-5). Jeśli więc szukasz probiotyków na trądzik, to zdecydowanie warto rozważyć zakup suplementów zawierających te konkretne szczepy bakterii.

Probiotyki w kosmetykach na trądzik – jak działają?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wiele marek kosmetycznych wprowadza do swojej oferty produkty to pielęgnacji twarzy, w których znajdziesz żywe kultury bakterii. Czy probiotyki w kosmetykach działają podobnie na trądzik, co te dostarczane organizmowi od wewnątrz? Tak!
Kosmetyki z probiotykami na trądzik mają za zadanie zadbać o optymalną mikroflorę na powierzchni skóry. Dzięki temu można zmniejszyć ilość złych bakterii i zwiększyć kolonię tych dobrych drobnoustrojów, które wspomagają łagodzenie podrażnień, poprawiają stopień odżywienia cery, a także eliminują swędzenie, suchość czy zaczerwienienie. Dodatkowo miejscowa aplikacja kosmetyków z probiotykami na trądzik wspomaga produkcję ceramidów.
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.