Data publikacji:

Pryszcze i krostki na wardze sromowej. Jak leczyć?

Wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w okolicach intymnych, w tym krosta czy pryszcz na wardze sromowej i innych pobliskich rejonach, są nie tylko problemem drażniącym i bolesnym, ale też nieestetycznym. Codzienne funkcjonowanie i noszenie bielizny oraz odzieży staje się niewygodne i niekomfortowe. Zjawisku temu towarzyszą również myśli dotyczące przyczyn pojawienia się problemu i niewiedza co do tego, jak należy postąpić, by przywrócić prawidłowy stan okolic intymnych. Z jakich przyczyn pojawiają się zazwyczaj uciążliwe krostki i pryszcze na wardze sromowej i co zrobić, by je skutecznie wyleczyć?
pryszcze i krostki na wardze sromowej

Gdzie mogą pojawiać się pryszcze i krostki w okolicach intymnych?

Nieestetyczne krostki i pryszcze w okolicach intymnych mogą pojawiać się pojedynczo lub występować w skupisku. Różna może być również ich wielkość. Jedne z nich mogą powodować jedynie niekorzystny efekt wizualny, inne natomiast swędzą, pieką lub bolą. W takim przypadku świadczy to zazwyczaj o toczącym się stanie zapalnym. Wówczas bardzo istotne jest właściwe zareagowanie, zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz zastosowanie podstawowych, domowych i sprawdzonych farmakologicznych sposobów.
Krostki lub pryszcz na wardze sromowej to nie jedyne miejsce występowania tego typu wyprysków. Mogą one pojawić się również w pachwinach, poniżej linii bielizny, przy wejściu do pochwy lub w okolicach odbytu. We właściwym leczeniu tej wstydliwej przypadłości niezwykle ważne jest rozpoznanie przyczyny, dzięki czemu podjęcie właściwych działań będzie trafniejsze i doprowadzi do szybszego wyeliminowania problemu.

Przyczyny pojawiania się krost i pryszczy w okolicach intymnych

Wypryski, krosty i pryszcze w okolicach intymnych mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest stosowanie substancji i przedmiotów powodujących podrażnienia lub uczulenia. W wielu przypadkach są to środki i płyny do prania bielizny, uczulające i sztuczne materiały, z których wykonana jest bielizna, kosmetyki do mycia, środki higieniczne, takie jak tampony, wkładki czy podpaski, a także lubrykanty i prezerwatywy.
Pryszcz na wardze sromowej lub krosty w tych okolicach mogą być również wywołane zapaleniem mieszków włosowych i infekcją bakteryjną. Taki stan może pojawić się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji i higieny, noszenia zbyt ciasnej bielizny i ubrań czy depilacji. Wypryski związane z zapaleniem mieszków włosowych są bolesne.
Przyczyną pryszczy i krostek może być też infekcja wirusowa, którą wywołuje mięczak zakaźny. Wypryski zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i bywają zaczerwienione. W wielu przypadkach przypominają wysyp przejrzystych pęcherzyków, którymi można zarazić się drogą płciową.
Niekiedy pryszczom, krostkom i wypryskom na wardze sromowej i okolicach jest winny również tzw. trądzik odwrócony, którego przyczyny do dziś nie zostały do końca poznane. Przypadłości towarzyszy wówczas stan zapalny, powstający na skutek zatkania ujścia mieszków włosowych. Gromadzące się tam bakterie wywołują nieprzyjemne i nieestetyczne pryszcze.

Krosta, wypryski i pryszcz na wardze sromowej – jak leczyć?

Najważniejsza i pierwsza zasada leczenia krost i wyprysków w okolicach intymnych to zaniechanie ich wyciskania. W przeciwnym razie może to skutkować rozszerzeniem problemu i pogłębieniem już istniejącego pryszcza. Wówczas rana będzie goić się też znacznie dłużej. Aby pozbyć się nieestetycznej przypadłości, warto zastosować maść ichtiolową lub cynkową. Obie dostępne są bez recepty w bardzo przystępnej cenie i mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Zastosowanie tego typu preparatów przyniesie też ulgę w dolegliwościach bólowych związanych z występowaniem wyprysków.
Dobrym sposobem na pozbycie się krostek, wyprysków i pryszczy jest również skorzystanie z bogactwa natury i drogocennych właściwości ziół. Miejsce zmienione chorobowo można przecierać wacikiem zamoczonym w naparze z rumianku, nagietka, szałwii, krwawnika czy kory dębu. Zioła te mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, oczyszczające i regenerujące.

Co zrobić, aby krosty i pryszcze w okolicach intymnych nie nawracały?

Aby zapobiec pojawieniu się podobnych problemów w przyszłości, warto zwrócić uwagę na kwestie właściwej pielęgnacji i higieny okolic intymnych. Należy więc wybierać płyny przeznaczone do mycia okolic intymnych o wartościowych składach, najlepiej do cery delikatnej czy skłonnej do podrażnień i uczuleń. Warto też zwrócić uwagę na noszoną bieliznę. Powinna mieć zawsze odpowiednio dobrany rozmiar i być uszyta z materiałów przewiewnych i naturalnych, takich jak np. bawełna.
Podczas golenia za każdym razem należy dezynfekować akcesoria przed i po użyciu oraz używać pianek i żeli o hipoalergicznym lub naturalnym składzie. Dobrze jest też sprawdzić skład kosmetyków używanych do depilacji. Być może zawierają one składnik, na który osoba je używająca jest uczulona.
Jeżeli pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności, krostki i pryszcze w okolicach intymnych pojawiają się nadal, przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne lub inny problem, którego zdiagnozowanie wymagać będzie wykonania kilku badań. W każdym tego typu przypadku dobrze jest udać się do lekarza. Specjalista pomoże ocenić sytuację, właściwie rozpoznać przyczynę i zastosować skuteczne leczenie prowadzące do trwałego zażegnania problemu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!