Data publikacji:

Pryszcz w uchu. Jak leczyć i czym grozi?

Niekiedy zdarza się, że w uchu pojawi się wyprysk lub pryszcz, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też boli i wywołuje znaczny dyskomfort. Do tego rodzaju krost dostęp jest dość utrudniony, często też nie jesteśmy w stanie określić, jak duży jest problem, ponieważ widoczność tych okolic jest znacznie ograniczona. Czym może być spowodowany pryszcz w uchu? Możliwe przyczyny ich powstawania warto znać, by móc w przyszłości zapobiec tego typu nieprzyjemnym dolegliwościom. A kiedy już się pojawią, dobrze jest znać sposoby poradzenia sobie z nimi. W jaki sposób pozbyć się pryszcza w uchu skutecznie i szybko?
pryszcz w uchu

Czym charakteryzuje się pryszcz w uchu?

Różnego rodzaju wypryski pojawiające się w uszach mogą mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstszą z nich jest woskowina, która gromadząc się, zatyka pory w skórze, wywołując stan zapalny i zgrubienia wypełnione ropą. Wydzielina z uszu sama w sobie również powodować może powstawanie pryszczy, gdy nie jest odprowadzana w sposób właściwy lub zalega.
Jednak woskowina to nie jedyna możliwa przyczyna powstawania wyprysków w uchu. Często pryszcze pojawiają się również w miejscach będących ujściami gruczołów łojowych. Mają one postać czerwonego wybrzuszenia z żółtym lub białym czubkiem i mogą utrzymywać się od kilku dni nawet do kilku tygodni. W przypadku gdy nie podejmuje się żadnych działań w celu ich usunięcia, może powstać ich więcej. Nieleczone potrafią wywołać stan zapalny skóry i konieczność wizyty u dermatologa.

Pryszcz w uchu – jaką może mieć przyczynę?

Woskowina i nieprawidłowa higiena to nie jedyne przyczyny powstawania pryszczy w uszach. Bolące wypryski mogą pojawiać się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. To szczególnie częsta przyczyna w okresie ciąży i tuż po porodzie. Pryszcz w uchu może też powstać na skutek reakcji alergicznej na stosowany preparat oczyszczający lub kosmetyk pielęgnacyjny stosowany na co dzień, taki jak szampon do włosów czy żel pod prysznic.
Krosty w uszach, także te o charakterze ropnym, pojawiają się niekiedy także na skutek stosowania niewłaściwej diety. Podobny efekt zaobserwować można na twarzy. Odpowiada za to niezdrowa żywność pełna tłuszczu, wysokoprzetworzona oraz dania typu fast food. Niestety za skłonność do pojawiania się pryszczy w uszach może być też odpowiedzialna genetyka i wrodzona skłonność do nadprodukcji sebum czy tendencja do zatykania porów.

Domowe sposoby na pryszcz w uchu

W przypadku pojawienia się pryszcza w uchu bardzo ważne jest niewyciskanie go, co prowadzić może do rozprzestrzenienia problemu i wywołania stanu zapalnego. Warto jednak zastosować domowe metody pozbycia się wyprysku, które nie są kosztowne, a poradzi sobie z nimi każdy.
Istnieje duża szansa, że pryszcz w uchu zwalczy zwykła woda utleniona znajdująca się w każdym domu. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu przemywanie wyprysku nasączonym wacikiem kosmetycznym lub patyczkiem higienicznym może doprowadzić do zażegnania problemu.
Działanie przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne ma także popularna maść ichtiolowa nakładana na krostę minimum dwa razy dziennie. Uniemożliwi ona namnażanie bakterii w rejonie problemu i zmniejszy ilość wydzielanego sebum, co znacznie przyspieszy gojenie i pomoże usunąć pryszcz w uchu. Skuteczne w walce z tego typu problemami są również olejki i zioła. Doskonałym działaniem na tego typu przypadłości wyróżnia się sok z liści bazylii oraz olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Co zrobić, gdy domowe sposoby na pryszcz w uchu nie działają?

W przypadku gdy domowe metody na pozbycie się pryszcza w uchu są nieskuteczne, a problem nie ustępuje, należy udać się do lekarza w celu ustalenia konkretnej przyczyny dolegliwości i zdiagnozowania rodzaju wyprysku. Może okazać się, że pryszcz jest oznaką pojawienia się czyraka, którego leczenie wiąże się z przyjmowaniem środków farmakologicznych, niekiedy nawet antybiotyków.
Z tego typu przypadłością nie warto zwlekać. Czyrakowi towarzyszyć mogą różne inne nieprzyjemne objawy, takie jak dreszcze i wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, swędzenie i pieczenie ucha, opuchlizna, uczucie ogólnego zmęczenia, a nawet chwilowa utrata słuchu.

Jak zapobiegać pojawianiu się pryszczy w uszach?

Aby problem pryszczy w uszach nie powracał lub nie pojawiał się w ogóle, należy stosować właściwą higienę i pielęgnację uszu. W tym celu konieczne jest codzienne mycie ich letnią wodą i dokładne osuszanie, łącznie z małżowinami usznymi oraz miejscem za uszami. Bardzo często popełnianym błędem pielęgnacyjnym jest używanie do usuwania woskowiny patyczków higienicznych, które zamiast usuwać wydzielinę, powodują przesuwanie jej w głąb ucha. W tym celu powinno się stosować jedynie specjalne preparaty dostępne w formie sprayu.
W celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się wyprysków na twarzy i w uszach dobrze jest zadbać też o codzienną dietę oraz zmniejszyć w niej ilość dań tłustych oraz zawierających produkty pochodzenia mlecznego. Ważna jest również regularna dezynfekcja przedmiotów, które na co dzień mają kontakt z uszami. Najczęściej są to słuchawki oraz telefon komórkowy, który znajduje się w czołówce przedmiotów codziennego użytku pod względem największej liczby bakterii i zanieczyszczeń na nich występujących. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!