Data publikacji:

Przeszczep włosów: wszystko, co musisz wiedzieć. Cena, efekty, możliwe skutki

Niektórych procesów łysienia nie da się skutecznie zatrzymać. Z pomocą przychodzi coraz powszechniejsza metoda, czyli przeszczep włosów. Transplantacja włosów jest coraz częstsza zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to związane z coraz mniej traumatycznymi metodami zabiegowymi i możliwością posiadania własnych włosów. Jaka jest cena przeszczepu włosów? Jakie efekty można uzyskać? Jakie są możliwe skutki niepożądane? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na postawione wyżej pytania. 
przeszczep włosów
Pierwsza udokumentowana informacja o wykonaniu przeszczepu włosów pochodzi z 1822 roku. Przeszczep został wykonany przez profesora Carla Ungera i jego ucznia Johanna Friedricha Diffenbacha w Niemczech. Jednak rezultaty przeszczepiania włosów akceptowalne estetycznie są datowane na lata 80. XX wieku. W Polsce pierwszy przeszczep włosów wykonał w 1984 roku doktor Jerzy Kolasiński. Przeszczep włosów polega na zastąpieniu osłabionych mieszków włosowych zdrowymi, pobranymi z innej części głowy u tej samej osoby. Zabieg znajduje szczególne zastosowanie u osób borykających się z łysieniem androgenowym, u których inne metody terapeutyczne nie przynoszą pożądanych efektów. W 2020 roku w Polsce wykonywano 300–400 przeszczepów włosów miesięcznie. 

Dla kogo przeznaczony jest przeszczep włosów?

Głównymi wskazaniami do zabiegu jest łysienie androgenowe, łysienie bliznowaciejące, łysienie pourazowe, blizny na skórze głowy. Przeciwwskazania, jakie warto uwzględnić, to: zaawansowana cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, choroby zapalne skóry, łysienie plackowate, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe (i 5 lat po wyleczeniu) i stany zapalne. 
Aktualnie wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody przeszczepu włosów – metodę paskową (STRIP) oraz metodę FUE. 

Metody przeszczepu włosów

Metoda STRIP polega na wycięciu z obszaru potylicy paska o wymiarach 2 cm × 18 cm. Następnie pasek jest dzielony na mniejsze fragmenty, a ostatecznie na pojedyncze mieszki włosowe. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zaletą tej metody jest nawet stuprocentowe uzyskanie mieszków włosowych. Dzięki temu można przeszczepić nawet 3000 mieszków. Czas zabiegu to około 4–5 godzin, jeśli wykonuje go wykwalifikowany personel. Niestety ta metoda niesie ze sobą także wady, między innymi blizna pozostająca po zabiegu na potylicy. Czas rekonwalescencji po zabiegu jest długi i często dość bolesny. Istnieje też ryzyko powikłań, przede wszystkim ryzyko uszkodzenia nerwów w obszarze potylicznym podczas wycinania paska. Ile kosztuje przeszczep włosów metodą STRIP? Koszt zabiegu to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od liczby pobranych tzw. graftów. Ten przeszczep można wykonać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. 
Natomiast metoda FUE została opracowana, aby zapobiegać problemom w wyniku przeszczepu metodą STRIP, czyli długo gojącej ranie. Metoda ta polega na przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Mieszki pobiera się za pomocą tak zwanych stanc ekstrakcyjnych, czyli rurek o zaostrzonej krawędzi. Po wykonaniu nacięcia całą strukturę wyciąga się za pomocą pęsety. Trzeba być przy tym niezwykle ostrożnym, aby nie uszkodzić tzw. graftu. W kolejnym etapie zabiegu wykonuje się za pomocą skalpela małe nacięcia w pożądanym obszarze skóry, np. przeszczep włosów zakola, i za pomocą szczypiec „sadzi się” pojedyncze mieszki włosowe. Zabieg również wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Główną zaletą zabiegu jest działanie bez pozostawienia blizn. Pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania już po kilku dniach. Zabieg posiada też kilka wad. Przede wszystkim jest niezwykle czasochłonny. Może trwać nawet 10–12 godzin. Uzyskuje się też znacznie mniej mieszków włosowych do przeszczepu. Bez widocznego efektu można pobrać z miejsca biorczego około 20% mieszków. Czyli można przeszczepić tylko około 1500–2000 mieszków włosowych. Sporym ryzykiem jest też możliwość przecięcia mieszka włosowego podczas pobierania. Wszystko zależy od doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Koszt zabiegu to również kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jak wygląda zabieg?

W zależności od rodzaju procedury różnią się nieco od siebie. Jednak mają również części wspólne. Leżąc na brzuchu, pobiera się materiał z części potylicznej skóry głowy. Skóra głowy przed przystąpieniem do zabiegu musi być ogolona. Następnie w pozycji siedzącej mieszki zostają przeszczepione w wybrane miejsce (najczęściej zakola). Zabieg kończy się nałożeniem na skórę głowy specjalistycznej maści ułatwiającej gojenie. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić mieszków włosowych, które muszą się „przyjąć” (w przypadku metody STRIP dłużej – przez gojenie rany). Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk na skórze głowy. Po miesiącu lub dwóch mogą także wypaść włosy. Jest to jak najbardziej normalne. Pierwsze efekty zabiegowe są widoczne po około 4–6 miesiącach. Na ostateczne efekty zabiegowe trzeba poczekać około roku. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. 
Zdjęcie: Envato Elements