Data modyfikacji:

Dlaczego warto wybrać puder enzymatyczny?

Jeżeli poszukujesz delikatnego sposobu na oczyszczenie twarzy i pielęgnację cery podczas codziennego makijażu w domu, dobrym rozwiązaniem dla ciebie może być puder enzymatyczny. To kosmetyk, który pokochały Japonki i Koreanki. Na zachodzie za olbrzymią popularnością pudrów enzymatycznych stoi Kim Kardashian, której makijażysta Mario Dedivanovic stosuje je zawsze przed wyjściem celebrytki na czerwony dywan. W ostatnich latach moda na azjatycką pielęgnację dociera także do Polski, a z nią pojawiają się na sklepowych pułkach pudry enzymatyczne. Jak działają i kiedy warto je stosować?

puder do twarzy

Puder enzymatyczny – co to jest?

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy puder? Puder enzymatyczny to kosmetyk przeznaczony do oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Pod względem zastosowania stanowi połączenie drobnoziarnistego peelingu i żelu do mycia twarzy.

Ze względu na sproszkowaną formę na pierwszy rzut oka przypomina raczej zwykły puder – wystarczy jednak dodać odrobinę wody, a powstanie emulsja, która doskonale myje, oczyszcza pory i pozwala pozbyć się niedoskonałości. Po zastosowaniu pudru enzymatycznego skóra jest wygładzona i rozświetlona. Tak przygotowana cera umożliwia bardziej równomierne nałożenie podkładu, który prezentuje się dzięki temu bardzo naturalnie.

Puder enzymatyczny jest jednym z podstawowych kosmetyków stosowanych powszechnie w krajach azjatyckich. To nie przypadek – Azjatki od wieków do pielęgnacji wykorzystywały wodę z ziarnami ryżu. Obecnie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i naturalnych składników Korea stała się liderem w branży kosmetycznej. Jeszcze do niedawna Polki, które chciały kupić puder enzymatyczny, musiały wybierać kosmetyki azjatyckie lub amerykańskie. Dopiero w ostatnich latach polscy producenci zaczynają wprowadzać podobne rozwiązania do swojej oferty, cały czas jednak traktując je jako nowość.

Jak działa puder enzymatyczny do oczyszczania twarzy?

Puder enzymatyczny pozwala na jednoczesne połączenie oczyszczania i korzyści, jakie daje peeling przy użyciu tylko jednego kosmetyku. Pod wpływem wody aktywują się zawarte w pudrze enzymy, które pozwalają w łagodny sposób oczyszczać pory i złuszczać martwy naskórek. To sprawia, że struktura skóry jest znacznie gładsza. Regularne oczyszczanie cery pudrem enzymatycznym pozwala eliminować niedoskonałości i przebarwienia, wyrównywać koloryt. Pudry enzymatyczne zwykle dostarczają skórze także cennych składników odżywczych.

Nie zawierają w swoim składzie wody, co sprawia, że producenci mogą zrezygnować z większości konserwantów bez straty jakości. Z tego powodu pudry enzymatyczne są często o wiele zdrowsze niż popularne dostępne w polskich drogeriach kosmetyki – zawierające SLS, parabeny i oleje mineralne. To doskonałe rozwiązanie dla osób o skórze wrażliwej: puder enzymatyczny umożliwia usuwanie starego naskórka w znacznie delikatniejszy sposób niż ma to miejsce w przypadku zwykle stosowanych w tym celu kosmetyków peelingujących.

Puder enzymatyczny – jak używać?

Używanie pudru enzymatycznego jest bardzo proste i wygodne. Wystarczy wysypać odrobinę kosmetyku na dłoń i dodać wody, a powstanie pieniąca się emulsja, którą należy umyć twarz. Przy codziennej delikatnej pielęgnacji zaleca się dodawanie większej ilości wody – konsystencja będzie w takim wypadku bardziej rozwodniona i lżejsza. Jeżeli zależy ci na silniejszym efekcie złuszczającym, dodaj jedynie niewielkiej ilości wody – w ten sposób powstanie gęsta pasta, którą możesz stosować podobnie jak peeling.

W bardziej rozwodnionej formie możesz wykorzystywać puder enzymatyczny codziennie, jednak należy przy tym obserwować reakcje skóry i w razie potrzeby zmniejszyć częstotliwość. Jako peelingu nie należy używać pudru częściej niż raz lub dwa na tydzień.

Ze względu na swoją formę puder enzymatyczny doskonale sprawdza się w podróży - nie ma ryzyka, że coś się rozleje, jest niewielki, poręczny i bez problemu możesz zapakować go do bagażu podręcznego.

Najlepsze pudry dla każdego typu cery

Puder może stanowić subtelne wykończenie makijażu, poprawiać koloryt cery, a nawet działać kryjąco lub matująco. Gdy już określisz, na jakim efekcie zależy ci najbardziej, wybierz jeden z rodzajów pudrów dostępnych na rynku.

Polecane pudry enzymatyczne

Tatcha Rice Enzyme Powder

Puder enzymatyczny, który zrobił prawdziwą furorę za oceanem, wybór numer 1. wizażysty Kim Kardashian, Mario Dedivanovic. Luksusowy kosmetyk wyróżnia się bardzo dobrym składem. Powstał na bazie  bogatych w witaminy i minerały japońskich otrębów ryżowych oraz enzymów z papai i ryżu. Uzupełniają je ekstrakty z alg i zielonej herbaty.

Puder wyróżnia się niezwykle przyjemnym zapachem i konsystencją. Polecany jest przede wszystkim do skóry normalnej i suchej, z powodzeniem mogą jednak po niego sięgać także kobiety o cerze wrażliwej. Osoby, które potrzebują głębszego oczyszczenia, np. o cerze tłustej lub mieszanej, także znajdą dla siebie odpowiednie produkty w tej linii marki Tatcha.

Dermalogica Daily Microfoliant Enzymatyczny Puder Ryżowy

Jeżeli czujesz, że twoja skóra jest zmęczona, brakuje jej świeżości i koloru, doskonałym wyborem dla Ciebie może być enzymatyczny puder ryżowy Demalogica Daily Microfoliant. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim mączkę ryżową, papainę i kwas salicylowy. Puder przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry. Szczególnie polecany osobom, u których problemem są przebarwienia – dzięki specjalnej recepturze Skin Brightening Complex kosmetyk widocznie je zmniejsza.

FaceBoom, Puder enzymatyczny do oczyszczania twarzy cera odwodniona i wrażliwa

Niedrogi kosmetyk dla osób, którzy poszukują wegańskich produktów o dobrym składzie, a jednocześnie nie chcą wydawać fortuny na luksusowe produkty do pielęgnacji. To polski produkt, który nie zawiera SLS, PEG-ów, parabenów ani olei mineralnych – dobrze znanej marki Bielenda.

Ma w swoim składzie skrobię ryżową, glukozę, ekstrakty z owoców i oleje roślinne. Pozwala bezpiecznie zadbać o cerę wrażliwą i odwodnioną. Po zastosowaniu pudru enzymatycznego FaceBoom jest ona dobrze odżywiona i miękka.

Autor: Anna Michalska