Data publikacji:

Retinyl palmitate – co to jest?

O retinolu i retinalu z pewnością słyszałaś już wiele. A czy wiesz, że wśród pochodnych witaminy A znajduje się także retinyl palmitate? To łagodniejszy związek, który zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i jednocześnie może pochwalić się właściwościami przeciwstarzeniowymi. Czym jest retinyl palmitate, jakie ma działanie i czy może być stosowany w ciąży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!
Retinyl palmitate

Retinyl palmitate – co to takiego?

Retinyl palmitate, nazywany również palmitynianem retinylu, jest pochodną witaminy A i estrem retinolu i kwasu palmitynowego. Do tej samej grupy składników należy popularny retinol i retinal. Po aplikacji na skórę przekształca się w retinol, a następnie w kwas retinowy. Dużą zaletą retinyl palmitate jest niski potencjał drażniący, dzięki czemu może być stosowany przez właścicielki wrażliwej, podatnej na podrażnienia cery.
W kosmetykach znajdziesz go także pod innymi nazwami – retinol palmitate, vitamin A palmitate czy proretinol.

Retinyl palmitate a retinol

Jakie są różnice między retinyl palmitate a retinolem? Obie substancje są pochodnymi witaminy A, jednak palmitynian retinylu jest słabszy i jednocześnie łagodniejszy w działaniu. Właśnie dlatego, jeśli zależy ci na walce z mocnym trądzikiem albo głębokimi zmarszczkami – stosowanie retinyl palmitate może nie przynieść oczekiwanego efektu. W tej kwestii o wiele lepiej sprawdzą się kosmetyki z retinolem albo retinalem.

Retinyl palmitate – działanie

Jakie właściwości ma retinyl palmitate? Jego działanie robi wrażenie! Palmitynian retinylu:
  • złuszcza martwy naskórek (działanie keratolityczne),
  • chroni przed zatykaniem porów, dzięki czemu pomaga w walce z niedoskonałościami,
  • rozjaśnia cerę, wyrównuje jej koloryt i widocznie ją rozświetla,
  • wspomaga walkę ze zmarszczkami – zmniejsza ich widoczność, zagęszcza głębsze warstwy naskórka i zapobiega rozpadowi kolagenu,
  • działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za jej starzenie się,
  • wspiera regenerację komórkową skóry,
  • stymuluje produkcję kolagenu, czyli białka podporowego,
  • pobudza komórki do namnażania,
  • pogrubia, wzmacnia i ujędrnia skórę.
  • Czy retinyl palmitate jest bezpieczny?

    Jak najbardziej. Stosowany w odpowiednich stężeniach i zgodnie z zaleceniami producenta danego kosmetyku retinyl palmitate jest bezpieczną substancją aktywną, która może być aplikowana nawet w okolicach oczu.
    Retinyl palmitate ma niski potencjał drażniący, czyli ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych jest o wiele niższe niż w przypadku stosowania retinolu albo retinalu. Dodatkowo nie jest substancją komedogenną, czyli nie zatyka porów, dzięki czemu może być używany przez osoby z cerą trądzikową, tłustą albo mieszaną z tendencją do powstawania niedoskonałości.

    Retinyl palmitate w kosmetykach – gdzie go znajdziesz?

    Retinyl palmitate można znaleźć w wielu kosmetykach. Standardowo są to kremy i sera, głównie te o działaniu rozjaśniającym albo przeciwzmarszczkowym. W takich formułach palmitynian retinylu stanowi jedynie dodatek do pozostałych składników aktywnych. Maksymalne stężenie retinyl palmitate w kremach i serach wynosi 0,3% – taka ilość jest bezpieczna i pozwala ograniczyć skutki uboczne, jednocześnie dając widoczne efekty.
    Innymi kosmetykami, w których wykorzystuje się retinyl palmitate, są balsamy, mleczka i inne produkty do pielęgnacji ciała. Maksymalne stężenie tego składnika wynosi w nich 0,05%. Palmitynian retinylu znajdziesz również w kremach do dłoni (stężenie 0,3%) oraz kosmetykach o delikatnym działaniu przeciwtrądzikowym. Niektóre marki wykorzystują go również w podkładach – to świetny pomysł na połączenie makijażu z pielęgnacją.

    Retinyl palmitate w ciąży – czy jest bezpieczny dla przyszłych mam?

    Podobnie jak pozostałe pochodne witaminy A, tak i retinyl palmitate nie jest bezpieczny w ciąży. Dlaczego? Są to substancje teratogenne, czyli takie, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie maluszka, w szczególności na jego układ nerwowy i twarzoczaszkę, oraz przyczyniać się do wystąpienia wad rozwojowych. Dodatkowo stosowanie retinyl palmitate w ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia.

    O czym pamiętać w trakcie stosowania kosmetyków w retinyl palmitate?

    Jeżeli chcesz włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z retinyl palmitate, to koniecznie zainwestuj w krem z filtrem. Podobnie jak retinol i retinal, tak i palmitynian retinylu uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, przez co jest o wiele bardziej podatna na przebarwienia.
    Właśnie dlatego, jeżeli planujesz stosować retinyl palmitate, to codziennie rano nakładaj na twarz krem albo emulsję z wysokim faktorem przeciwsłonecznym. W tym miejscu warto przypomnieć, że ich stosowanie jest konieczne przez cały rok, bez względu na to, jakie składniki królują w twojej rutynie pielęgnacyjnej.
    Pamiętaj, aby nie stosować jednocześnie dwóch kosmetyków z różnymi postaciami witaminy A. Dodatkowo z uwagi na działanie złuszczające, którym może pochwalić się retinyl palmitate, należy na czas kuracji odstawić peelingi, toniki i inne produkty z kwasami. Stosowanie ich w duecie z palmitynianem retinylu może doprowadzić do mocnego podrażnienia skóry.
    Zamiast tego o wiele lepiej sprawdzą się kosmetyki nawilżające i odżywcze – otulające skórę emulsje, kremy o bogatych formułach czy sera z kwasem hialuronowym, ceramidami albo trehalozą. Z ich pomocą wesprzesz naturalną barierę hydrolipidową cery i ograniczysz potencjalne skutki uboczne związane ze stosowaniem retinyl palmitate, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie czy łuszczenie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.