Data publikacji:

Rozdwojenie paznokcia – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Mówi się, że zadbane dłonie to wizytówka kobiety. Czasem jednak zachowanie ich w dobrym wyglądzie staje się wyzwaniem. Jednym z częstych kobiecych kłopotów jest rozdwojenie paznokci, które istotnie wpływa na estetykę dłoni. Sprawdź, co jest przyczyną rozdwajających się paznokci i jak szybko przywrócić im zdrowie.
rozdwojenie paznokcia

Rozdwojenie płytki paznokcia – przyczyny

Paznokcie wraz z włosami stanowią tzw. przydatki skórne, które produkowane są z tej samej substancji: keratyny. Stanowią one pozostałość po pazurach, jakie występowały u naszych dziko żyjących przodków. Choć dziś paznokcie nie pełnią już równie istotnych funkcji co dziesiątki tysięcy lat temu, wciąż okazują się przydatne podczas wielu prac manualnych. Dla pań stanowią także istotny element estetyki dłoni.
Paznokcie narażone są na szereg niekorzystnych czynników, które mogą powodować ich pękanie, a nawet rozdwajanie. Należą do nich:
  • częsty kontakt z wilgocią i detergentami,
  • urazy mechaniczne,
  • regularne malowanie paznokci lakierami,
  • zła technika piłowania płytki,
  • nieodpowiednia dieta,
  • choroby (np. łuszczyca, grzybica).
  • Jak wygląda rozdwojony paznokieć?

    Rozdwojenie paznokcia bardzo trudno przeoczyć. W takiej sytuacji płytka wyraźnie rozwarstwia się i łuszczy, a paznokieć zyskuje nierównomierną strukturę. Osłabiona płytka może również pękać i kruszyć się.

    Jak leczyć rozdwojenie płytki paznokcia?

    Twoje paznokcie ciągle się rozdwajają? Wypróbuj nasze sposoby na ich błyskawiczną regenerację.

    Zadbaj o pielęgnację dłoni

    Najczęstszym powodem złego stanu paznokci jest nieodpowiednia pielęgnacja dłoni, uboga w składniki nawilżające i regenerujące. Zmiana kosmetycznych nawyków powinna szybko poprawić stan płytki paznokciowej.
  • Myj dłonie delikatnym mydłem, a po wysuszeniu ich zawsze stosuj regenerujący krem do rąk. W jego składzie powinna znajdować się allantoina, panthenol, witaminy A i E, mocznik.
  • Codziennie wmasowuj w paznokcie nawilżającą oliwkę bogatą w witaminy A, C, E. Warto wypróbować także wzmacniającą odżywkę do paznokci.
  • Od czasu do czasu zafunduj dłoniom odżywczą maseczkę. Na rynku znajdziesz wiele kosmetyków, dzięki którym przygotujesz nawilżający kompres. Ciekawym urozmaiceniem pielęgnacji domowej okaże się parafiniarka do dłoni.
  • Maskę do dłoni i paznokci możesz zrobić także samodzielnie, stosując naturalne produkty, takiej jak miód i jogurt naturalny.
  • Kładąc się spać, nanieś na dłonie grubą warstwę kremu i zabezpiecz je cienkimi rękawiczkami bawełnianymi. Dzięki temu kosmetyk lepiej wchłonie się zarówno w skórę, jak i w paznokcie.
  • Właściwa technika manicure

  • Używasz metalowego pilnika lub, co gorsza, cążek do skracania paznokci? To krótka droga do ich rozdwajania. Zamień te narzędzia na delikatny pilnik szklany lub papierowy, o wysokiej gradacji.
  • Płytkę paznokcia należy piłować w jedną stronę, delikatnie przyciskając do jej brzegu pilnik.
  • Na czas regenerowania popękanych paznokci, piłuj je krótko i unikaj malowania lakierami. Zrezygnuj także z tipsów, stylizacji żelowych oraz hybrydowych. Choć wiele pań nie wyobraża sobie nosić niepomalowanych paznokci, warto pamiętać, że kolorowe zdobienia mogą negatywnie wpływać na ich kondycję.
  • Suplementy na rozdwajanie paznokci

    Pamiętaj, że to twoja skóra „produkuje” paznokcie. Dostarczaj jej odpowiednich składników odżywczych od środka. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarno i zdrowe tłuszcze okaże się najlepszym rozwiązaniem. Zadbaj także o picie dużych ilości wody, która uelastyczni płytkę. Unikaj żywności przetworzonej, słodyczy, fast foodów oraz używek.
    Zdrową dietę warto wesprzeć za pomocą witaminowych suplementów zawierających witaminy A i E, biotynę, krzem, cynk i wapń. Warto wypróbować także preparaty na bazie skrzypu polnego. Zaletą tego rodzaju suplementów jest to, że oddziałują pozytywnie nie tylko na same paznokcie, ale także na skórę oraz włosy.

    Zmiana codziennych nawyków

  • Podczas wykonywania prac domowych noś ochronne rękawiczki, które zabezpieczą paznokcie przed silnymi detergentami. Pamiętaj o tym zwłaszcza podczas zmywania naczyń i czyszczenia łazienki.
  • Powstrzymaj się przed obgryzaniem i drapaniem paznokci – to naprawdę im nie służy!
  • Jeśli musisz wyczyścić paznokcie, rób to miękką szczotką z naturalnymi, delikatnymi włóknami.
  • Profesjonalne zabiegi na zniszczone paznokcie

    Pomoc w odżywieniu paznokci uzyskasz także w salonie kosmetycznym. Większość z nich oferuje zabiegi dedykowane regeneracji płytki, a jednym z najlepiej ocenianych pozostaje manicure japoński. Polega on na wcieraniu w płytkę preparatów odżywczych i polerowaniu jej, wskutek czego staje się gładka i lśniąca. Dobroczynne substancje dogłębnie nawilżają paznokieć i zapobiegają jego pękaniu.

    Rozdwojenie płytki paznokcia – kiedy udać się do lekarza?

    Jeśli po dłuższym czasie stosowania się do naszych wskazówek twoje paznokcie nadal pękają i rozdwajają się, warto odwiedzić dermatologa. Krucha płytka może stanowić objaw jednej z chorób dermatologicznych, takich jak grzybica czy łuszczyca. W takich sytuacjach rozdwajającym się paznokciom towarzyszy także świąd i przesuszenie wałów okołopaznokciowych.

    Sposoby na rozdwojenie paznokcia – podsumowanie

    Rozdwojenie paznokcia to powszechny problem, z którym można sobie poradzić. Pozytywne efekty przyniesie zmiana kosmetyków do pielęgnacji dłoni, tymczasowa rezygnacja z malowania płytki, a także zdrowa dieta i suplementacja. Jeśli mimo wszystko twoje paznokcie nadal się rozdwajają, warto odwiedzić dermatologa – przyczyną ich stanu może być również jedna z chorób.
    Zdjęcie: Evanto Elements