Data publikacji:

Rozmiar biustu – jak prawidłowo obliczyć? 

Biustonosz to jeden z kluczowych elementów damskiej garderoby. Jest niezwykle istotny nie tylko dlatego, że dzięki niemu piersi są uwydatnione, a cała sylwetka wygląda po prostu ładniej. Rozmiar stanika ma też znaczenie dla kręgosłupa – dobrze dobrany biustonosz pozwala na jego odciążenie, a w niektórych przypadkach może nawet zniwelować dolegliwości bólowe. Jak prawidłowo obliczyć rozmiar biustu? To prostsze niż myślisz!
obliczanie rozmiaru biustu

Rozmiar stanika – jak obliczyć?

Zanim przejdziemy do obliczania rozmiaru stanika, konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów. W tym celu niezbędna będzie miara krawiecka. Warto też skorzystać z pomocy bliskiej osoby, ale jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zmierzyć się samodzielnie. Najbardziej miarodajne będą pomiary wykonane nago bądź w miękkim staniku. Musimy zmierzyć dwa obwody – w biuście i pod biustem.

Obwód pod biustem

Aby zmierzyć się pod biustem, należy stanąć prosto z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała, a miarę krawiecką umieścić bezpośrednio pod biustem. Koniecznie upewnij się, czy miara jest przyłożona poziomo na całym obwodzie i nigdzie się nie skręciła, a następnie lekko ją napnij. Otrzymany wynik musisz zaokrąglić w dół do liczby podzielnej przez 5, czyli jeśli uzyskałaś 88 cm, musisz przybliżyć wynik do 85.

Obwód biustu

Obwód biustu mierzymy na wysokości brodawek. Miara krawiecka musi lekko przywierać do ciała, ale nie powinna ściskać piersi. Dla ułatwienia możesz się nieco pochylić do przodu. Upewnij się, że miara jest ustawiona równo poziomo. Od uzyskanego wyniku odejmij rozmiar pod biustem – dzięki temu uzyskasz rozmiar miseczki. Jeśli twój rozmiar pod biustem to 88 cm, a w biuście 107, to musisz odjąć 88 od 107 (107 – 88 = 19 cm), a uzyskany wynik porównać z tabelą. Według przykładu idealny rozmiar dla pani o wymiarach 88 pod biustem i 107 w biuście to 85D.

Rozmiar biustonosza – tabela

Rozmiar miseczki - Różnica w obwodzie biustu i pod biustem
A - 12–13,5 cm
B - 14–15,5 cm
C - 16–17,5 cm
D - 18–19,5 cm
E - 20–21,5 cm
F - 22–23,5 cm
G - 24–25,5 cm
H - 26–27,5 cm
Jak sprawdzić, czy biustonosz jest dobrze dobrany?
Czasem zdarza się, że pomimo skrupulatnych wyliczeń, wybrany rozmiar stanika nie pasuje. Po czym poznać, że biustonosz jest dobrany prawidłowo? Musimy zwrócić uwagę nie tylko na obwód bielizny i rozmiar miseczki, lecz także na ramiączka i fiszbiny.
Obwód stanika powinien swobodnie przylegać do ciała w taki sposób, by można było wsunąć pod niego jeden palec. Należy też zwrócić uwagę na to, czy jest on na takim samym poziomie z przodu oraz na plecach.
Ramiączka biustonosza nie powinny spadać. Muszą być za to tak wyregulowane, by ładnie unosić piersi i nie wpijać się w ramiona.
Miseczki stanika nie mogą odstawać od biustu – jeśli tak się dzieje, mamy do czynienia ze zbyt dużymi miseczkami. Piersi nie powinny też wylewać się z miseczek i tworzyć wypukłości ponad nimi.
Fiszbiny zaś powinny okalać całe piersi i przylegać do tułowia. Nie mogą wpijać się w ciało czy kończyć się w połowie piersi. Fiszbiny dobrze dobranego biustonosza będą kończyć się niemal pod pachą.

Gdy rozmiar stanika nie pasuje – rozmiary siostrzane

Wyliczyłaś rozmiar idealnego stanika, a on nadal jest nieodpowiedni? W takim przypadku warto zwrócić uwagę na tzw. rozmiary siostrzane. Są to rozmiar stanika najbliższe do tego mierzonego – mają podobną objętość miseczek, ale różnią się obwodem pod biustem. Aby określić siostrzany rozmiar stanika, należy zmniejszyć jego obwód i zwiększyć miseczkę lub zwiększyć obwód i zmniejszyć miseczkę w zależności od potrzeb. Przykładowo rozmiarami siostrzanymi do rozmiaru 85D będą 80E i 90C.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.