Data modyfikacji:

Rumień na skórze. Co może oznaczać? Jak się go pozbyć?

Organizm ludzki jest nadzwyczaj skomplikowaną i inteligentną strukturą. Niebezpieczne zmiany wewnętrzne mogą być różnie komunikowane – także w formie zmian na powierzchni ciała. Jedną z nich jest właśnie rumień na skórze. Czym jest i jakie działania należy podjąć? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. 

Co to jest rumień na skórze?

Rumień na ciele stanowi pewien rodzaj deformacji struktury skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem oraz podrażnieniem. Taki efekt jest wynikiem nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych i bardzo często występuje w postaci:
  • wędrującej – okrągły rumień na skórze oznacza kontakt z kleszczem i jest objawem boreliozy. Brak bólu, ale często doświadcza się pieczenia lub intensywnego uczucia swędzenia;
  • trwałej – ta kategoria informuje, że nastąpiła silna reakcja na konkretną grupę żywieniową lub farmaceutyczną;
  • stwardniałej – elementem rozpoznawczym jest stan zapalny, czyli niewielkie guzy;
  • zakaźnej – rozpoczyna się na twarzy i może rozciągać się na inne części ciała, co świadczy o ekspansji stanu chorobowego. Popularny wśród dzieci;
  • guzowatej – wiązany jest z występowaniem innej infekcji, ale sam proces tworzenia się tego rodzaju rumienia nie jest oczywisty. Bolesne zmiany skórne, a także gorączka, opuchlizny oraz problemy ze stawami;
  • lombardzkiej – ogólne osłabienie organizmu, bezsenność, rozstrojenie żołądka, apatia i agresja, a głównym źródłem niedyspozycji jest niedobór witaminy B3. Obserwowany w okolicach dłoni, a także twarzy;
  • wielopostaciowej – występujące pęcherze i wybroczyny bardzo często nachodzą na siebie, a punktem zapalnym jest nadwrażliwość wobec środków chemicznych lub lekarstw.

Przyczyny rumienia na skórze

Czerwona plama na skórze cechuje się niejednoznacznym źródłem. Podstawowa grupa czynników odpowiedzialnych obejmuje wszelkiego rodzaju stany zapalne, rany i urazy, a także zdiagnozowane infekcje. Każdy przypadek jest inny i wymaga dokładnego badania oraz analizy.

Modyfikacje skórne mogą być rezultatem odpowiedzi alergicznej organizmu, co jest bezpośrednio związane z wyrzutem histaminy – substancji towarzyszącej kontrakcji uczuleniowej. To jednak nie wszystkie możliwe przypadki, ponieważ zaczerwienienie jest również wynikiem promieniowania, bez względu na kontekst – nadmierne opalanie w promieniach słonecznych lub radioterapia.

Inne impulsy są konsekwencją zbyt nasilonych warunków atmosferycznych, zaburzenia krążenia krwi, a nawet specjalnych zabiegów rehabilitacyjnych z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Powody determinujące mają charakter indywidualny i wymagają dokładnego określenia, aby dobrać najskuteczniejszy sposób pomocy.

Jak radzić sobie z rumieniem na skórze?

Niektóre sytuacje potwierdzają samoistne zniknięcie podrażnienia. Pozostałe okoliczności narzucają konieczność określenia rodzaju rumienia oraz rozpoczęcia stosownego leczenia.

Procedura kuracji powinna rozpocząć się w poradni dermatologicznej, gdzie profesjonalista zaproponuje metodykę działania oraz właściwe preparaty. Wyjątkiem jest źródło alergiczne problemu – wówczas nieodzowny jest kontakt z alergologiem.

Zmiany, które nie są obarczone ryzykiem schorzenia, można kurować przy pomocy specjalnych preparatów, kremów i maści. Wartościowe mikstury sprawią, że naczynia krwionośne się uszczelnią i stracą tendencję do nadmiernego pękania. Większość dostępnych środków nie wymaga recepty.
Ciekawą opcją jest zabieg laseroterapii. Nowoczesna technologia gwarantuje pełną skuteczność oraz bezpieczeństwo takiej operacji.

Naturalna alternatywa wykorzystuje rutynę, czyli efektywny środek uszczelniający naczynka krwionośne. Witamina C na pewno wspomoże wszelkie prace prewencyjne. 

Autor: Marcin Majchrzak