Rzadkie lub bardzo cienkie włosy to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Niestety, zabiegi stylizacyjne, farbowanie, działanie czynników atmosferycznych czy stres i zła dieta osłabiają ich kondycję każdego dnia. Jest jednak wiele sposobów na to, aby przywrócić fryzurze zdrowy, pełen blasku wygląd. Zatem, co stosować na cienkie i rzadkie włosy? Sprawdź nasze wskazówki.
Mimo tego, że wszystkie włosy mają taką samą budowę, mogą różnić się grubością i gęstością. Średnica zdrowego włosa ma około 0,08 mm, w przypadku bardzo cienkich włosów może się ona zmniejszyć nawet do 0,03 mm. Wartości te wydają się do siebie zbliżone. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że na głowie znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów, różnica będzie znaczna. Drugi podany parametr dotyczy gęstości – im niższa liczba włosów, tym będą one rzadsze.
Co jeszcze je charakteryzuje? Rzadkie włosy, cienkie włosy są bardzo delikatne, lekkie i dość miękkie w dotyku. Nie łatwo je wystylizować, szybko się przetłuszczają, nie odbijają się od nasady głowy, a także są podatne na uszkodzenia. Co więcej, nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne mogą je przeciążać.
Zazwyczaj rzadkie i bardzo cienkie włosy uważane są za ten sam problem, ale nie zawsze idzie to w parze. Cienkie, elektryzujące się włosy mogą mieć postać cieniutkich pasm o bardzo dużym zagęszczeniu. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy na głowie znajduje się wiele włosów o niewielkiej średnicy. Może zdarzyć się również tak, że włosy będą grube, ale jednocześnie rzadkie, czyli pasma będą miały małe zagęszczenie. Owszem, problemy te mogą występować łącznie, natomiast nie są to pojęcia tożsame.
Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego właśnie one mają cienkie włosy. Przyczyny mogą być różne, najczęściej są to uwarunkowania genetyczne. Ryzyko zwiększa się, gdy przynajmniej jedno z rodziców boryka się z problemem rzadkich włosów czy łysienia androgenowego. Wśród innych powodów można wskazać też źle dobrane kosmetyki, nieodpowiednią pielęgnację i zabiegi fryzjerskie. Często zmiana grubości lub gęstości włosów jest też wynikiem nieodpowiedniej diety, chorób przewlekłych albo nadmiernego przesuszenia włosów.
Długie cienkie włosy mogą zwiększyć swoją średnicę, jeśli prawidłowo zadba się o ich potrzeby. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana dieta oraz ochrona podczas stylizacji. Oczywiście nie w każdym przypadku efekt będzie tak samo zadowalający. Ograniczeniem mogą być czynniki genetyczne, wahania hormonów czy stan zdrowia. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na wzmocnienie włosów, które poprawią ich kondycję nawet w takich sytuacjach.
Codzienna pielęgnacja powinna skupiać się na ochronie, nawilżeniu i odżywieniu włosów. Jak dbać o cienkie włosy? Zacznijmy od wysokiej temperatury – lepiej zrezygnuj z prostownicy i lokówki, a także nie susz na najwyższym trybie. Zawsze stosuj też lekkie kosmetyki termoochronne, które zniwelują działanie temperatury.
Kolejną, bardzo ważną kwestią jest właśnie odpowiedni wybór produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych. Postaw na proste składy, ogranicz ilość stosowanych preparatów, a także zadbaj o potrzeby skóry głowy. Pamiętaj również o właściwej technice czesania – zrezygnuj z energicznych, szybkich ruchów. Do długich cienkich włosów najlepiej sprawdzi się szczotka z naturalnym włosiem lub grzebień z wąsko rozstawionymi ząbkami.
Przeczytaj także:Co stosować na cienkie i rzadkie włosy
Niestety, cienkie elektryzujące się włosy to zmora wielu kobiet. Jak radzić sobie z tym problemem i co można zrobić, aby cieszyć się idealnie ułożoną fryzurą? Po pierwsze, zadbaj o dogłębne nawilżenie, odbudowę oraz ochronę włosów. Doskonale sprawdzą się tu produkty z humektantami, emolientami i proteinami. Po drugie – po myciu lub suszeniu bardzo cienkich włosów, najpierw przeczesz je palcami, a dopiero potem sięgnij po szczotkę.
Czy cienkie włosy mogą być grubsze? Zdecydowanie tak, jeśli wybierzesz kosmetyki z substancjami wspierającymi strukturę włosa. Postaw na produkty o naturalnym składzie wzbogacone o wyciągi z takich roślin, jak:
W codziennej pielęgnacji wykorzystuj też kosmetyki, które wspierają równowagę PEH. Proteiny wzmocnią łodygi włosów, dzięki uzupełnieniu braków i zmniejszeniu porowatości. Delikatne emolienty pozostawią na ich powierzchni warstwę ochronną, zamykając wilgoć we wnętrzu, a humektanty zadbają o właściwe nawilżenie. W składzie produktów pielęgnacyjnych nie może zabraknąć też aminokwasów i ceramidów, które wzmacniają oraz odbudowują strukturę włosów.
Istnieje wiele metod na to, jak wzmocnić włosy. Domowe sposoby skupiają się w dużej mierze na wspieraniu cebulek włosowych. Zamiast silnych związków aktywnych, stosuj produkty przebadane dermatologicznie na bazie wyciągów roślinnych. Zmniejsz też częstotliwość farbowania, zwłaszcza jeśli poddajesz włosy rozjaśnianiu i zrezygnuj z intensywnych zabiegów stylizacyjnych. Mikrokrążenie pobudzi natomiast masaż skóry głowy, który w połączeniu z peelingiem zmniejszy też ilość wydzielanego łoju.
Zastanawiasz się, co stosować na porost włosów? Poza prawidłowo dobranymi kosmetykami i zabiegami pielęgnacyjnymi, zadbaj o zbilansowaną dietę. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych oraz smażonych dań, zrezygnuj też wysokoprzetworzonej żywności. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, ryb, orzechów i picie dużej ilość wody to doskonały sposób na to, jak wzmocnić cebulki włosów.
Dowiedz się więcej:Co przyspiesza porost włosów
Nie sposób przecenić wagi diety bogatej w witaminy i minerały. Najczęściej zalecanymi witaminami są te z grupy B, ich zadaniem jest zmniejszenie łojotoku oraz stanów zapalnych, a także zwiększenie elastyczności łodyg. W diecie powinny znaleźć się też substancje mineralne, jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami? Odpowiedzią na to pytanie są: żelazo, cynk, miedź i siarka. Domowe sposoby na wzmocnienie włosów obejmują więc spożywanie mięsa, ryb, orzechów, bananów, brokułów, cebuli czy produktów pełnoziarnistych. Pozwoli to nie tylko wzmocnić włosy, ale także przyspieszy tempo ich wzrostu.
Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy domowymi sposobami
Jak przyspieszyć porost włosów? Domowe sposoby to także naturalne maseczki i odżywki. Wykorzystaj rozgniecione awokado, dojrzałe banany, surowe jajka lub namoczone siemię lniane. Miksturę uzupełnij oliwą z oliwek i kiełkami pszenicy, aby dodatkowo wzmocnić oraz nawilżyć włosy.
Domowe sposoby na wzmocnienie włosów nie ograniczają się wyłączenie do kosmetyków. Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić wzrost włosów zadbaj o zdrowy sen i odpowiedni poziom melatoniny. Hormon związany z cyklem snu i czuwania posiada też właściwości przeciwutleniające, ochronne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu niweluje oznaki starzenia. Co więcej, pozytywnie wpływa też na kondycję i cykl wzrostu włosa – przeciwdziała stresowi antyoksydacyjnemu oraz mikrozapaleniom. Wyższe stężenie melatoniny w mieszkach włosowych przekłada się na szybsze tempo wzrostu włosów.
Suplementacja to rozwiązanie dla osób, które chcą dodatkowo wesprzeć włosy od wewnątrz. Czasami nawet zdrowa dieta nie wystarczy, aby osiągnąć zadowalające efekty. Przyspieszenie porostu włosów wspomogą preparaty, w których składzie znajdziesz witaminy A,C, E i te z grupy B.
Wśród minerałów najważniejszą rolę pełnią:
Nie zapominaj o piciu wody, która nie tylko nawilży, ale też dostarczy włosom cenne sole mineralne.
Długie cienkie włosy należy dobrze odbić od nasady głowy. W przeciwnym wypadku, będą one nieestetycznie opadać na ramiona. Wykorzystaj do tego celu okrągłą szczotkę lub suchy szampon. Na takim typie włosów świetnie sprawdzą się lejące fale, luźne upięcia czy fryzury z cieniowanymi pasmami. Zanim przystąpisz do stylizacji, zawsze stosuj kosmetyki ochronne, które zabezpieczą włosy przed wpływem wysokiej temperatury i uszkodzeniami mechanicznymi.
Czy można całkowicie zmienić strukturę cienkich włosów? Nie, można jednak znacząco wpłynąć na ich kondycję, stosując sprawdzone sposoby na porost włosów.
Jak często powinno się przycinać cienkie i rzadkie włosy? Rzadkie i bardzo cienkie włosy warto podcinać raz na dwa miesiące.
Czy regularna pielęgnacja może spowolnić wypadanie cienkich włosów? Tak, jeśli wiesz jak dbać o cienkie włosy, możesz spowolnić ich wypadanie.
Rzadkie i bardzo cienkie włosy potrzebują holistycznej pielęgnacji. Warto nie tylko wybierać delikatne kosmetyki bez silnych związków chemicznych, ale także dbać o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Cienkie elektryzujące się włosy należy nawilżać, wzmacniać i chronić przed wysoką temperaturą. Ważne też, aby pamiętać o konsekwencji – tylko długoterminowe działania pozwolą cieszyć się świetną kondycją i pięknym wyglądem włosów.
Źródła: